گذرنامه دیجیتال در صنعت سفر فراگیر می‌شود

از مارس ۲۰۲۱، مسافران خط هوایی دوحه-استانبول، به صورت آزمایشی از پلتفرمی به نام گذرنامه دیجیتال که برای ساده‌تر و مطمئن‌تر کردن برنامه‌ریزی سفرها طراحی شده، استفاده خواهند کرد. این پلتفرم را انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) طراحی و توسعه داده و قطر ایرویز، اولین خط هوایی خاورمیانه است که از این فناوری استفاده خواهد کرد. مسئولان قطرایرویز گفته‌اند از مارس، مسافران خط هوایی دوحه-استانبول، به صورت آزمایشی از این ابداع تازه یاتا بهره می‌گیرند.

گذرنامه دیجیتال قدمی بزرگ برای این خط هوایی و سایر خطوط هوایی است تا به هدف خود یعنی سفرهایی با ارتباطات حداقلی فیزیکی یابند. این نوع گذرنامه که به صورت یک اپلیکیشن موبایلی است به مسافران این امکان را می‌دهد که به صورت لحظه‌ای به نتیجه تست کرونای خود که یکی از مجوزهای الزامی برای مسافرت و رفتن به مقاصد دیگر است، دسترسی پیدا کنند. این نسخه آزمایشی امکان تایید قطعی سفر را پیش از حضور مسافران در فرودگاه میسر می‌کند. گذرنامه دیجیتالی یاتا همچنین آخرین تغییرات از وضعیت مقررات مربوط به کووید ۱۹ در مقاصد پروازی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

قطر ایرویز تنها خط هوایی است که تاکنون ۵ بار عنوان ایرلاین برگزیده سال و در زمینه بیماری کووید ۱۹ نیز گواهی ایمنی ۵ ستاره را از Skytrax دریافت کرده است. اسکای تراکس یک مشاوره مستقر در انگلستان است که به بررسی و رتبه‌بندی شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌‌ها می‌پردازد. این به این معناست که تمام استانداردهای این خط هوایی در بالاترین سطح این صنعت قرار گرفته اند. همچنین فرودگاه اصلی و گره اتصالی این خط هوایی یعنی فرودگاه بین‌المللیHamad  دوحه، در سال ۲۰۲۰ در رده‌بندی اسکای تراکس به عنوان بهترین فرودگاه خاورمیانه و سومین فرودگاه برتر دنیا شناخته شده است.


مطلب پیشنهادی: پرواز به شرط واکسن


اکبر الباکر، مدیر ارشد خطوط هوایی قطر می‌گوید: «ما به عنوان تنها خط هوایی که از نظر ایمنی در برابر کووید ۱۹ موفق شدیم در ارزیابی‌های حرفه‌ای بالاترین استانداردهای ایمنی و بهداشت را از مراکز بین‌المللی دریافت کنیم، خود را موظف می‌دانیم که برای مسافرانمان سفری به غایت سهل وایمن فراهم کنیم و رفاه و سلامت آن‌ها را در تمامی مراحل سفر در اولویت قرار دهیم.»

 گذرنامه دیجیتال یاتا به سادگی این امکان را فراهم می‌کند که از آخرین ابزارهای فناورانه برای سهولت سفر امن و راحت و پیشگیری از گسترش بیماری کووید ۱۹ استفاده شود. این راه‌حل خلاقانه که به احتمال زیاد به زودی در اختیار دیگر خطوط هوایی هم قرار می‌گیرد، کمک می‌کند مسافران با تمام وجوه اطلاعات مربوط به سفر در مبدا و مقصد و وسیله سفر و تغییرات احتمالی در برنامه‌های سفر به صورت لحظه‌ای اطلاع داشته باشند. طراحان برنامه گذرنامه دیجیتال امیدوارند با جذب سرمایه‌گذاری‌ در این فناوری اطمینان مسافران را بار دیگر نسبت به سلامت سفرهای هوایی جلب کنند و بدین ترتیب صنعت گردشگری و سفر زودتر وارد فاز رونق شود.

الکساندر دژانیاک، مدیر عامل یاتا نیز درباره گذرنامه دیجیتالی می‌گوید: «قطر ایرویز یکی از پیشتازان صنعت هوایی دنیاست که با آغوش باز از فناوری‌های نوین سفر استقبال می‌کند اما ما مطمئن هستیم اگر یکی شرکت چراغ به دست مسیر پیش‌رو را روشن‌تر کند، دیگر بازیگران نیز ترغیب خواهند شد این راه را ادامه دهند.»

گذرنامه دیجیتال یاتا دسترسی مسافران به تاییدیه واکسیناسیون کرونا را نیز فراهم می‌کند. امری که در راستای اجرای سفر بدون قرنطینه نقشی کلیدی دارد. همچنین طرح آزمایشی این اپلیکیشن با برقراری امکان ارتباط ساده و سریع بین اطلاعات شخصی مسافران و داده‌های مربوط به مجوز ورود یا سوار شدن آنها به هواپیما، اطمینان مسافران و دولت‌ها را به امنیت خطوط هوایی دوباره جلب خواهد کرد. همچنین اثبات می‌کند که استانداردهای جهانی ایکائو برای گذرنامه کارآمد هستند و دولت‌ها را مجاب می‌کند برای همبستگی بیشتر و اتصال مجدد مقاصد سفر و گردشگری این استانداردهای تایید سلامتی را به کار ببندند.

قطر ایرویز در حال حاضر بیش از ۸۰۰ پرواز هفتگی به بیش از ۱۲۰ مقصد در سراسر دنیا دارد. این ایرلاین قصد دارد تا پایان مارس ۱۰ مقصد دیگر را نیز به فهرست پروازهای خود اضافه کند. این هواپیمایی گفته با گذرنامه دیجیتال مسافران می‌توانند بدون هیچ گونه نگرانی بابت هر خطر احتمالی از این خط هوایی بلیت‌ تهیه کنند و اگر هم بنا به دلایلی قصد تعویض یا لغو کردن سفر خود را داشته باشند، هیچ هزینه‌ای برای آنها در بر نخواهد داشت. آنطور که مسئولان قطرایرویز گفته‌اند، مسافران می‌توانند با خیال راحت پروازهای خود را رزرو کنند و این هواپیمایی برای تمام بلیت‌های صادر شده قبل از ۳۰ آوریل امسال، تا پایان دسامبر تغییرات نامحدود تاریخ پرواز و بازپرداخت کامل بهای بلیت‌ها را ارائه می دهد. سیاست رزرو انعطاف‌پذیر و بسته تخفیفی از دیگر امتیازهای گذرنامه دیجیتال است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تبلیغات

خبرنامه

برای اشتراک رایگان خبرنامه آگردایمیل خود را وارد کنید:

مطالب مرتبط

آکادمی آگرد

هرآنچه برای راه اندازی کسب و کار گردشگری می‌خواهید
سرمایه گذاری بر استارتاپ
استارتاپ های گردشگری

تعداد کمی از مردم سال ۲۰۲۰ را با چیزی جز همه‌گیری ویروس کرونا و قرنطینه و تست‌های تشخیص و شوک ناشی از آمارهای بالای بیماری

اعتماد به سفر
بایگانی

سال ۱۴۰۰ شروع شده و همانند بسیاری از کشورها، در ایران نیز مهم‌ترین مسئله‌ای که همه ما با آن درگیر هستیم، ویروس کرونا و دغدغه

فناوری سفر
بایگانی

صنعت گردشگری از حوزه‌هایی است که لبه به لبه نواوری حرکت می‌کند. نگاهی به عملکرد استارتاپ‌های موفق در صنعت گردشگری می‌توان گفت که راه‌حل‌های نوآورانه