رسانه کسب‌و‌کارهای گردشگری ایران

تسهیل سفر با الهام‌ از برچسپ پلاک ماشین

اگر تا به حال برای دریافت گذرنامه یا تمدید روادید اقدام کرده باشید، به خوبی می‌دانید که روند کار نه ساده است و نه سریع. تفاوتی هم ندارد در کدام کشور زندگی می‌کنید و قصد دارید به کدام مقصد سفر کنید و روادید آنجا را بگیرید. در هر کشوری به طور معمول از سه تا هشت هفته و حتی بیشتر فرآیندهای اداری دریافت روادید طول می‌کشد و در این مدت هم دفاتر امور کنسولی وزارت‌خانه‌های امور خارجه و برخی نهادها و ارگان‌های امنیتی و اطلاعاتی، باید اطلاعات و داده‌ها را بررسی و صلاحیت‌ متقاضیان را تایید کنند. این مدت زمان تنها در صورتی است که اسناد و مدارک متقاضیان کامل و بدون اشکال باشند و در مهلت مقرر نیز پیگیری‌های لازم را انجام دهند. حال اگر کسی بخواهد برای مقاصدی خاص ویزای توریستی یا تجاری بگیرد، یا در موقعیتی مثل حالا که مرزها به روی گردشگران بسته است، بیش از این‌ها باید صبر کرد. برای کسانی که در صنعت گردشگری یا تجارت فعالند و عادت دارند به صورت برنامه‌ریزی شده سفر کنند یا در موقعیتی قرار می‌گیرند که به ناچار باید برنامه‌هایشان را جلوتر بیندازند، دست‌یابی به روادید سفر، اهمیتی حیاتی دارد. در این صورت چه باید کرد؟ یکی از راه‌ها این است که سراغ شرکت‌های تخصصی این کار رفت. شرکت تسهیلگر روادید سفر ItEasy که در زمینه صدور گذرنامه و خدمات سریع روادید فعالیت می‌کند، یکی از قدیمی‌ترین‌های صنعت روادید سفر است.

ItEasy فرآیند صدور گذرنامه و ویزا را تسهیل می‌کند

ItEasy Passport & Visa که به ItsEasy هم شناخته می‌شود، یک شرکت تسهیلگر صدور روادید سفر است که در زمینه خدمات گذرنامه و ویزای مسافرتی ایالات متحده فعالیت می‌کند و فرآیند صدور و تحویل پاسپورت یا ویزا را از چند روز تا چند هفته کوتاه‌تر می‌کند و اگر در این مسیر هم مشکلی ایجاد شود، به‌سرعت موانع را برطرف می‌سازند. این شرکت را دیوید الوادیش در سال 1976 بنیان نهاده و تاکنون نیز به بیش از دو میلیون‌ نفر برای دریافت سریع روادید سفر کمک کرده است.

الوادیش ایده راه‌اندازی ItEasy را از شرکت‌هایی گرفت که خدمات سریع دریافت پلاک و برچسپ‌های پلاک خودرو را در ایالات متحده انجام می‌دادند. در آمریکا هنگام خرید خودرو، نمایندگی‌ها از خریداران بابت مالیات، برچسب‌ها و عنوان پلاک هزینه می‌گیرند. به همین دلیل شرکت‌های شخص ثالثی به وجود آمده‌اند که این وظیفه را به نمایندگی از خریدار در ازای پرداخت هزینه‌ای اندک انجام می‌دهند.

صفحه اول وب‌سایت ItEasy
روش ثبت درخواست در وب‌سایت ItEasy بسیار ساده است

مارک هریس، معاون اجرایی شرکت ItEasy  درباره راه‌اندازی این کسب و کار می‌گوید: «پدر دیوید یکی از بزرگترین شرکت‌های دریافت پلاک خودرو را در آمریکا اداره می‌کرد. یک روز یکی از سرپرستان نمایندگی‌ها که به گذرنامه احتیاج داشت، از الوادیش که در آن زمان برای پدرش کار می‌کرد خواست که به مرکز شهر نیویورک برود و همانطور که برای دریافت برچسب پلاک درخواست می‌داد، اسناد صدور گذرنامه را به دفتر امور کنسولی وزارت خارجه تحویل دهد.»

این درخواست و اجابت آن از سوی دیوید، جرقه یکی از بزرگ‌ترین صنایع را به نام صنعت صدور روادید سفر بود. هریس می‌گوید: «دیوید کاری که از او خواسته بودند را انجام داد و بعد تحت تعلیم پدر خود به‌تدریج بخش تسهیل صدور گذرنامه و ویزا را راه انداخت و به زودی هم شرکت خود به نام ItEasy Passport & Visa را ساخت.»

شرکت ItEasy شهر نیویورک را خانه خود می‌داند اما دفاتری هم در شهرهای بوستون، واشنگتن، لس‌آنجلس، ناحیه کلمبیا، هیوستون و دنور دارد و چندین مرکز پردازش هم در شهرهای مهم سراسر ایالات متحده راه‌اندازی کرده است. ItEasy در تامین گذرنامه‌های سریع ایالات متحده و ویزای تجاری و توریستی برای شهروندان ایالات متحده یا شهروندان غیرآمریکایی مقیم این کشور تخصص دارد.

خدمات گذرنامه و ویزای این شرکت تسهیلگر روادید سفر در برخی موارد در کمتر از 6 ساعت انجام می‌شود. این شرکت همچنین دارای تیم‌های حرفه‌ای از متخصصان در زمینه مسائل کنسولی و قوانین و مقررات مهاجرت است و برای گذرنامه اضطراری یا خدمات ویزای سریع نیز به صورت 24 ساعته و در هفت روز هفته خدمات لازم را عرضه می‌کند. وب‌سایت ItEasy تغییرات در قوانین و مقررات و دستورالعمل‌ها را به صورت دائم به‌روزرسانی می‌کند و از نظر امنیت دیجیتال نیز دارای بالاترین استانداردها و تاییدیه‌ها است.


مطلب پیشنهادی: گذرنامه دیجیتال در صنعت سفر فراگیر می‌شود


براساس توضیحاتی که هریس می‌دهد شرکت ItsEasy Passport & Visa نماینده ثبت شده در وزارت امور خارجه آمریکا است: «ما به عنوان نماینده متقاضیان با دولت آمریکا وارد تعامل می‌شویم و درخواست‌ صدور روادید را پیگیری می‌کنیم. اگر مشکلی بر سر راه پدیدار شود، از طرف موکلانمان وارد مذاکره می‌شویم و مسیر را هموار می‌کنیم. درست شبیه به یک حسابدار مالیاتی ما نیز به پیشرفت فرآیندهای صدور روادید یاری می‌رسانیم. در ItsEasy Passport & Visa برنامه‌های متقاضیان را از پیش بررسی می‌کنیم تا از صحت آنها اطمینان حاصل یابیم و در هنگام تسلیم درخواست‌ها به مراکز و نهادهای دولتی، این حس را به موکلانمان می‌دهیم که متخصصانی در کنار خود دارند.»

ItsEasy Passport & Visa چگونه کار می‌کند؟

شرکت تسهیلگر روادید سفر ItsEasy در حقیقت فرآیند صدور گذرنامه و ویزا را تا حد ممکن برای کسانی که از خدمات آن استفاده می‌کنند ساده می‌کند. تسهیل روادید سفر شامل سه مرحله سفارش‌گذاری، ارسال اسناد و دریافت گذرنامه یا میزای درخواستی است.

برای شروع، متقاضی به وب‌سایت ItEasy مراجعه و از بین گزینه‌های ویزا و گذرنامه یا هر دو، یکی را انتخاب می‌کند. در مرحله بعد جزئیات دیگری مانند ملیت، محل اقامت، مقصد و هدف سفر نیز باید وارد شود. سپس متقاضی به صفحه‌ای هدایت می‌شود که شامل توضیحاتی درباره قوانین و مقررات صدور روادید و برخی توضیحات و پیش‌شرط‌هاست که باید با آن‌ها موافقت کند. این توضیحات همچنین شامل مروری بر روند کار و راهنمایی در زمینه نحوه اسناد و مدارک لازم برای دریافت سریع گذرنامه یا ویزا است. در ادامه متقاضی موظف است از طریق برنامه زمان‌بندی سفر یا ابزار رزرو آنلاین یا نامه یک ناظر سطح بالا- که به صورت آنلاین در وب‌سایت بارگزاری می‌شود- ثابت کند که قصد جدی دارد در کمتر از سه هفته به مسافرت برود.

ثبت سفارش به طور معمول بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشد. متقاضی اطلاعات تماس و کارت اعتباری معتبر خود را وارد می‌کند و سفارش خود را بصورت آنلاین از طریق یک فرآیند تسویه حساب ساده انجام می‌دهد. پس از آن ItEasy صورت‌حسابی آنلاین که براساس سیستم‌های پردازش ابری FedEx عمل می‌کند، در اختیار متقاضی قرار می‌دهد تا اسناد مورد نیاز را ارسال کنند. وقتی تیم ItEasy اطلاعات لازم را دریافت کرد، تمام موارد را بررسی می‌کنند تا از صحت آن اطمینان حاصل کنند.

معاون اجرایی ItsEasy Passport & Visa ItEasy می‌گوید این مراحل به هیچ‌وجه در مقایسه با حالتی که افراد باید خودشان به سازمان‌های دولتی برای صدور روادید مراجعه کنند، زمان‌بر نیست و به راحتی نیز قابل انجام است. او اضافه می‌کند: «ما در شرکت تسهیلگر روادید سفر ItEasy از طریق ایمیل، گفت‌وگوی آنلاین یا به صورت تماس تلفنی از متقاضیان پشتیبانی می‌کنیم. برای ما تفاوتی نمی‌کند آیا متقاضی در گذشته گذرنامه یا ویزا گرفته باشد یا نه، یا گذرنامه‌اش را گم کرده باشد یا تازه فهمیده که روادید او منقضی شده است. در هر صورت ما حضور داریم و متقاضیان را در جریان فرآیندها قرار دهیم. هدف ما این است که اطمینان حاصل کنیم به محض اینکه درخواست به سازمان‌های دولتی برسد، تأخیرهای پردازش پیش‌بینی‌نشده به حداقل برسد.»

مطابق توضیحاتی که در وب‌سایت ItEasy آمده، اعضای تیم‌های ارزیابی و کارشناسی این شرکت می‌کوشند، درگیر کردن متقاضی در فرآیندهای اداری صدور روادید به حداقل ممکن برسد. در 60 تا 70 درصد مواقع نیز همه‌چیز خوب پیش می‌رود و طبق برنامه زمان‌بندی روادید سفر صادر می‌شود. با این حال آنطور که هریس تاکید می‌کند آن‌ها در 30 تا 40 درصد مواقع نیز ناچار به ارتباط گرفتن با متقاضیان هستند. او در این باره می‌گوید: «گاهی اوقات متقاضیان فرم‌ها را به درستی تکمیل نمی‌کنند یا امضاهایشان تطبیق ندارد. گاهی اوقات هم کیفیت عکس‌ها مناسب و قابل قبول نیست. این‌ها اغلب چیز کمی است اما ما سعی می‌کنیم قبل از اینکه درخواست را به کنسولگری‌ها، سفارت‌ها یا وزارت امور خارجه تحویل دهیم، کاستی‌ها را برطرف کنیم.»

هزینه خدمات تسهیلگری روادید ItEasy

شرکت ItsEasy Passport & Visa به عنوان یک شرکت تسهیلگر صدور روادید در ایالات متحده، قرار ملاقات‌ها را با وزارت امور خارجه و همچنین با کارکنان کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های خارجی ترتیب می‌دهد. این شرکت روزانه در چندین نوبت برنامه‌های تحویل مدارک نمایندگی‌های دیپلماتیک را بررسی می‌کند و به محض آماده شدن گذرنامه یا ویزا، در گام اول مدارک را از نظر صحت و درستی اطلاعات کنترل می‌کند و سپس از طریق FedEx به دست مشتری‌ها می‌رساند.

هزینه خدمات ItEasy بسته به زمان پردازش و نوع خدمات درخواستی متفاوت است. برای نمونه در صدور گذرنامه 10روزه، متقاضیان باید کارمزدی 89 دلاری (به‌اضافه هزینه 170 دلاری وزارت امور خارجه) پرداخت کنند. اگر کسی به گذرنامه خود در مدت زمان کمتری نیاز داشته باشد، بین 129 تا 269 دلار باید به عنوان حق‌العمل و کارمزد به ItsEasy Passport & Visa بپردازد.

هریس وضعیت صنعت تسهیلگردی روادید سفر در آمریکا را در یک دهه گذشته «ناآرام و نامتوازن» اما رو به رشد توصیف می‌کند. ریشه اصلی این فراز و فرودها تغییرات در قوانین و مقررات مهاجرتی و روابط سیاسی کشورها است. برای مثال در برنامه «ابتکار سفر در نیمکره غربی» که سال 2007 آغاز شد از شهروندان ایالات متحده می‌خواست برای سفر به کانادا، مکزیک و کارائیب گذرنامه دریافت کنند.

معاون اجرایی ItsEasy می‌گوید: «این برنامه منجر به افزایش چشمگیر تقاضای گذرنامه شد و میانگین درخواست‌ها از 5 میلیون به 18 میلیون گذرنامه رسید. این دوره طلایی کسب و کار ما بود اما در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا، این آمار و ارقام کاهش یافته است. هدف‌گذاری سالانه ItsEasy دست‌یابی به رکورد سالانه 100 هزار گذرنامه یا ویزا است.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین خبرها

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تبلیغات

خبرنامه

برای اشتراک رایگان خبرنامه آگردایمیل خود را وارد کنید:

مطالب مرتبط

آکادمی آگرد

هرآنچه برای راه اندازی کسب و کار گردشگری می‌خواهید
دیدنی های مسکو
رپورتاژ

یک رویداد شهری بزرگ در مسکو آغاز به کار کرد . از تماشای فیلم، بازی‌های اسنوبورد، غذاهای لذیذ و جدید تا راز و رمز زندگی طولانی‌تر؛

تفاوت بلیط چارتر و اکونومی
استارتاپ های گردشگری

خرید بلیط هواپیما یکی از مهمترین اقداماتی است که قبل از سفر باید انجام داد. اما انتخاب بین بلیط های چارتر و سیستمی ممکن است

استارتاپ های گردشگری

ایل باصری، یک ایل قدیمی با آداب‌ورسوم و ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که برای بسیاری از افراد شناخته‌شده نیست. این ایل در شهر پاسارگاد در استان