جهانگردی موسیقی یکی از روندهای داغ و محبوب صنعت گردشگری است. با رشد شتابان جهانی شدن، صنعت سفر و جهانگردی نیز دستخوش تغییرات فراوانی شده است. ظهور خطوط هوایی ارزان قیمت و تنوع نرخ‌های بلیت‌ها، سفر را از یک امتیاز منحصر به فرد و مختص قشار و گروه‌های خاص، به امکانی در دسترس همگان تبدیل کرده و سفر کردن بخشی جدایی‌ناپذیر از کار و زندگی مردم شده است. تا آنجا که برخی‌‌ها مانند وبلاگ‌نویسان یا اینستاگرامرها، حیات شغل‌شان به مسافرت بستگی دارد. در طول چند دهه گذشته، انواع مختلفی از گردشگری مانند گردشگری غذایی، گردشگری گردشگری ورزشی و… مطرح شده‌اند اما آنچه که بیش از بقیه توجه‌ها را به خود جلب کرده گردشگری موسیقی است.

توریسم موسیقی
در توریسم موسیقی، موسیقی به مثابه جاذبه‌ای فرهنگی در نظر گرفته می‌شود و گردشگران با همین نیت سفر می‌کنند

ریشه گردشگری موسیقی

برای اینکه بتوان پدیده گردشگری موسیقی را در دنیای امروز بهتر درک کرد، باید جشنواره‌های موسیقی و منشا آن‌ها را تعریف کرد. جشنواره‌ها و تأثیر آنها بر فرهنگ و فضای پیرامونی، پدیده جدیدی نیست بلکه مربوط به توسعه فرهنگ بشری از آغاز تا به امروز است. برخی از اولین سوابق جشنواره‌ها مربوط به یونان باستان (Dionysia) یا روم (Saturnalia) یا کارناوال‌های قرون وسطایی است که درون‌مایه‌های مذهبی داشتند. جشنواره‌ها به عنوان رویدادهای فرهنگی و لحظاتی منحصر‌به‌فرد در زمان تعریف می‌شدند که برای برآوردن نیازهای خاص و عموما مرتبط با مذهب برگزار می‌شدند و شامل اجتماع یا فعالیت‌هایی بود که در یک مکان و زمان معین در قالب برنامه‌های موسیقی مناسبتی یا رقابت یا ماجراجویی برگزار می‌شدند.

امروزه هم مردم همان کارها را انجام می‌دهند. با این تفاوت که ارتباط با موسیقی جدی‌تر و خاص‌تر شده است. برای مثال همه ساله تعداد زیادی از توریست‌ها برای بازدید از گذرگاه معروف Abbey Road و گرفتن عکس یادگاری با پیاده‌رویی که گروه موسیقی بیتلز در سال ۱۹۶۹ آلبوم خود را با عکسی از آن منتشر کردند، به لندن سفر می‌کنند یا اینکه به شهر بایروت زادگاه ریچارد واگنر، موسیقی‌‌دان شهیر آلمانی یا به سالزبورگ برای دیدن میراث موتزارت یا به سیدنی و حضور در خانه اپرای این شهر می‌روند. چنین تغییری را می‌توان به اهمیت‌یابی تدریجی پدیده‌های فرهنگی نسبت داد که در نتیجه آن فرهنگ به مولفه‌ای باارزش و اصلی تبدیل شده است.

گذرگاه ابی‌رود در لندن
گذرگاه ابی‌رود در لندن یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است که دلیل اهمیت آن نیز به موسیقی مربوط است

ظهور گردشگری فرهنگی و جایگاه موسیقی در آن

درگذشته مطالعات گردشگری اغلب بر محیط‌های طبیعی تمرکز داشتند و در آ‌ن‌ها کمتر به نقش فرهنگ در ایجاد بسترهای مناسب گردشگری توجهی نشان می‌دادند. در مطالعات انتقادی دهه‌های اخیر درباره پدیده گردشگری سعی بر این شده میان محیط طبیعی که گردشگری در آن اتفاق می‌افتد و جنبه‌های فرهنگی این پدیده تعادل برقرار شود. به همین دلیل به مرور علاقه به تجربه و یادگیری فرهنگ‌های دیگر در میان گردشگران رشد یافت و گردشگری فرهنگی به امری رایج اما ضروری بدل شد. گردشگری فرهنگی در این معنا تجربه حضور گردشگران در جامعه محلی، ارتباط با جامعه میزبان و فرهنگ آنها، تجربه شخصی از فرهنگ و میراث فرهنگی و شخصیت‌های محلی جوامع میزبان را شامل می‌شود و در آن اصولی مانند صحت و کیفیت محصولات و خدمات، ایجاد محیط مناسب برای یادگیری فرهنگی از طریق تعامل و مشارکت، حفظ و حمایت از منابع مادی و معنوی باید رعایت شود.

در قالب این نوع گردشگری، توریست‌ها با هدف آشنایی با سنت‌ها و آداب و رسوم جامعه بومی، وارد دایره ارتباطی با آن‌ها می‌شوند و تلاش می‌کنند زندگی‌شان را تجربه کنند. برای مثال توریست‌ها در گردشگری فرهنگی سعی می‌کنند به گونه‌ای خود را همچون یک فرد بومی بپندارند و بدین ترتیب نوعی همزیستی فرهنگی میان خود و جامعه میزبان ایجاد کنند. این همزیستی فرهنگی در سطح بعد به تبادلات فرهنگی و بازآفرینی ارزش‌ها و آیین‌های سنتی منجر می‌شود که هر دو فرهنگ را متاثر می‌کند. گردشگری فرهنگی در عین حال زیرمجموعه‌های خود را به مرور توسعه داده و دستاوردهای زیادی داشته که یکی از مهمترین آن‌ها، گردشگری موسیقی است.

مزایای اقتصادی گردشگری موسیقی
اغلب آژانس‌ها و تورهای مسافرتی در بخش مشاوره سفر، بسته‌های توریسم موسیقی را به علاقمندان عرضه می‌کنند

گردشگری موسیقی چیست؟

گردشگری موسیقی جزئی از گردشگری فرهنگی است و بخش زیادی از گردشگران بین‌المللی در این دسته قرار می‌گیرند. در این نوع گردشگری، موسیقی به مثابه جاذبه‌ای فرهنگی و توریست‌پذیر در نظر گرفته می‌شود و گردشگران با همین نیت به مقاصد مختلف سفر می‌کنند. گردشگری موسیقی ممکن است در قالب برنامه بزرگ مانند جشنواره‌ها و کنسرت‌ها تجربه شود یا به صورت دیدار با هنرمندان باشد. در برخی کشورها که دارای پشتوانه‌های فرهنگی عظیم هستند، این نوع از گردشگری چنان پر رونق است که اقتصاد گردشگری را بر پایه آن بنا کرده‌اند. از طرفی دیگر امروزه بر کسی پوشیده نیست که گردشگران به دنبال تجربه‌های جدید در جشنواره‌ها، نمایش‌ها و کنسرت‌های موسیقی هستند و به همین دلیل سفرهای موسیقی نسبت به گذشته محبوبیت بیشتری یافته‌اند. اغلب آژانس‌ها و تورهای مسافرتی در بخش مشاوره سفر، بسته‌های توریسم موسیقی را به علاقمندان عرضه می‌کنند.

در تعریفی ساده، گردشگری موسیقی افرادی را دربرمی‌گیرد که به منظور شرکت در یک نمایش یا کنسرت موسیقی یا حتی یک جشنواره بزرگتر به منطقه‌ای دیگر سفر می‌کنند. هنگامی که مردم برای رفتن به یک جشنواره یا کنسرت یا نمایش بلیت خریداری می‌کنند، به ویژه رویدادهایی که برای حضور در آن‌ها باید سفر کرد، گردشگران پول بیشتری در مقاصد خرج می‌کنند که به رونق اقتصاد محلی کمک می‌کنند. برای مثال ممکن است گردشگران با خودروی شخصی خود سفر کنند و لازم باشد برای خودروی خود سوخت تهیه کنند، در هتل‌ها یا دیگر اقامتگاه‌ها، اتاق و سوئیت رزرو کنند و در رستوران‌های محلی غذا میل کنند. به همین سه دلیل و موارد دیگر، اکنون بسیاری از مناطق ارزش گردشگری موسیقی را دریافته‌اند و در بسیاری از مناطق جهان به یک صنعت پردرآمد تبدیل شده است.

جشنواره موسیقی
برگزاری جشنواره‌های موسیقی پل ارتباطی توریست‌ها و جوامع محلی است و مزایای فرهنگی و اجتماعی فراوانی برای هر دو طرف دارد

چرا مردم برای موسیقی سفر می‌کنند؟

جهانگردی موسیقی انگیزه‌ای برای سفر کردن و حضور در مقصد برای تجربه رویدادی فرهنگی است. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ انجام شد، ویژگی‌های تعاملی جشنواره‌های موسیقی و وجه سرگرم‌کننده آن‌ها دلایل اصلی جذابیت جشنواره‌های موسیقی برای توریست‌ها اعلام شد. به این معنا که اغلب توریست‌ها اجرای زنده موسیقی را از گوش دادن به یک اثر ضبط شده در خانه برتر دانسته‌اند و حضور در رویدادهای مرتبط با موسیقی را تجربه‌‌ای لذت‌بخش قلمداد کرده‌اند.

آژانس مسافرتی آنلاین eDreams اخیرا مطالعه‌ای درباره اهمیت گردشگری موسیقی و تاثیر آن در انتخاب مقاصد گردشگری انجام داده است. طبق این نظرسنجی، ۲۳ درصد آمریکایی‌ها تمایل دارند به مقاصدی که در آن‌ها برنامه‌های موسیقی اجرا می‌شود، سفر کنند. یعنی از هر چهار آمریکایی یک نفر آماده بازدید از یک کشور دیگر برای تماشای اجرای هنرمندان مورد علاقه خود است. این رقم در میان توریست‌های انگلیسی ۸ درصد و در کشورهای اروپایی ۱۴ درصد اعلام شده است.

کروگر و سایمان در سال ۲۰۱۵ تحقیقی درباره انگیزه‌های حضور مردم در رویدادهای زنده موسیقی انجام دادند. آن‌ها در تحقیق خود پنج انگیزه موثر در میزان علاقه مردم به حضور در برنامه‌های موسیقی را شناسایی کردند. این پنج عامل عبارتند از: فرار (تجربه‌های جدید، فرصت حضور در کنار افرادی که از مصاحبت با دیگران لذت می‌برند، دلایل نوستالژیک، استراحت و فرار از تنش روزانه)، علاقه و وابستگی به هنرمندان (آرزوی دیدن و شنیدن اجرای زنده هنرمندان)، تازگی رویداد (تمایل به دیدن دوباره هنرمند، حضور در یک قسمت از اجراها)، معاشرت (اجتماعی بودن رویداد، گذراندن وقت با دوستان یا خانواده) ، سرگرمی (لذت بردن از کنسرت‌ها).


مطلب پیشنهادی: اقتصاد گردشگری چیست؟


در پاره‌ای از ارزیابی‌های دیگر به تمایل عمومی به برقراری روابط اجتماعی در گردشگری موسیقی تاکید می‌شود. براساس ارزیابی‌های سایت TravelWeekly سفرهای موسیقی بهترین ابزار برای گردهم آوردن مردم است که اگر به درستی درک شود، راهی برای جلب مردم محلی و بازدیدکنندگان به سمت تجربیات جدید در حوزه موسیقی است. طبیعی است مردم تمایل دارند عضوی از یک گروه یا اجتماعی بزرگتر باشند و بنابراین با حضور در جشنواره‌های موسیقی، نیاز خود به دور هم جمع شدن و احساس تعلق جمعی را عملی می‌کنند. مسافران معمولاً اقامت خود را در مکانی که یک جشنواره موسیقی در آن برگزار می‌شود یا برای کاوش در شهر یا منطقه تمدید می‌کنند. از آن‌جا که برخوردها در جشنواره‌های موسیقی دوستانه‌تر و میزان استقبال‌ بیشتر است، بنابراین سفر کردن با انگیزه شنیدن موسیقی زنده، به عنوان تجربه فرهنگ محلی شناخته می‌شود.

دلایل اصلی جذابیت جهانگردی موسیقی
ویژگی‌های تعاملی جشنواره‌های موسیقی و وجه سرگرم‌کننده آن‌ها دلایل اصلی جذابیت این رویدادها است

منابع دیگر ذکر کرده‌اند که سفر کردن به مقاصدی که جشنواره‌های موسیقی در آن‌ها برگزار می‌شود، بر ارتقای سطح آگاهی جمعی نیز اث می‌گذارد. به این دلیل که گردشگری موسیقی منجر به گسترش تجربه فرهنگی توریست‌ها می‌شود و به اصطلاح کمک می‌کند که مردم بیشتر جهان و مردمان آن را بشناسند. در حالت کلی اگر جشنواره‌‌ها و رویدادها برگزار نشوند، بسیری از مکان‌ها حتی هرگز به فهرست سفر کسی راه پیدا نمی‌کنند. از این نظر گردشگری موسیقی و سفر با هدف حضور در رویدادهای گردشگری به معنای سفر به مکان‌های جدید و کمک به شناخته شدن آن‌ها است.

انواع گردشگری موسیقی

گردشگری موسیقی تقریباً همه انواع موسیقی را دربرمی‌گیرد. اگرچه راک و پاپ محبوب‌ترین موسیقی در گستره جهانی است و همه ساله هزاران کنسرت و تور موسیقی در اقصی‌نقاط جهان برگزار می‌شود، گروه‌های موسیقی محلی و مستقل نیز روز به روز بیشتر می‌شوند و به خصوص در مکان‌های کوچک‌تر در شهرها برنامه اجرا می‌کنند. همین تنوع در سبک موسیقی و اجرای برنامه به صاحبان مشاغل کوچک نیز فرصت کسب درآمد از صنعت جهانگردی موسیقی را می‌دهد. به عنوان مثال رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های کوچک مکان‌های بسیار خوبی را برای گروه‌های موسیقی ایجاد می‌کنند. به طور کلی تا زمانی که موسیقی با ترجیحات و سلایق شنوندگان مطابقت داشته باشد، به افزایش سهم خود از صنعت گردشگری ادامه خواهد داد.


مطلب پیشنهادی: مهمترین نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های گردشگری جهان


تورهای موسیقی از رایج‌ترین منابع گردشگری موسیقی هستند. اگر یک یا چند گروه موسیقی به یک منطقه یا شهر وارد شوند، گروه‌هایی از توریست‌ها آن‌ها را در طی اجرای برنامه همراهی می‌کنند و به آن‌ها محلق می‌شوند. همه این رفتارها مزایایی برای اقتصاد محلی دارد و منبعی برای کسب درآمد است. اگر افراد به‌خصوص در زمان حضور خود در یک منطقه به عنوان توریست موسیقی لذت ببرند، ممکن است حتی اگر کنسرتی هم برگزار نشود، مجددا برای ملاقات بازگردند.

اشکال مختلف جهانگردی موسیقی
کنسرت، جشنواره و تور، سه شکل مرسوم برنامه‌های توریسم موسیقی است

جشنواره‌های موسیقی نیز یکی دیگر از جنبه‌های مثبت اما عظیم گردشگری موسیقی است. جشنواره‌های موسیقی برای اقتصاد محلی بهتر است، اغلب به این دلیل که چند روز یا حداقل یک آخر هفته طول می‌کشد. علاوه بر این، در جشنواره‌های موسیقی به طور معمول بیش از یک گروه موسیقی برنامه اجرا می‌کنند و احتمال حضور توریست‌ها را افزایش می‌دهد. در بعضی از شهرها یا مناطق به نحوی برای یک جشنواره موسیقی برنامه‌ریزی می‌کنند که همزمان با آن مراسم‌های دیگری مانند جشنواره‌های غذا یا رویدادهای خیریه هم برگزار شود که می‌توانند درآمد بیشتری به همراه داشته باشند. به همین ترتیب، برخی از شهرها از نظر فرهنگی با سبک خاصی از موسیقی شناخته می‌شوند. بنابراین علاقه‌مندان و طرفداران تقریباً ثابتی را به عنوان گردشگری موسیقی جذب می‌کنند.

مزیت‌های گردشگری موسیقی

تجربه فرهنگی و سودآوری رویدادهای موسیقی دو مزیت اصلی گردشگری موسیقی است. شرکت‌ها و آژانس‌هایی که خدمات گردشگری موسیقی ارائه می‌کنند، از نظر تجاری حساب ویژه‌ای بر رویدادهای موسیقی باز می‌کنند و سعی دارند از این روند رو به گسترش در صنعت گردشگری بهره می‌گیرند. در هر حال مردم تمایل دارند برای مشارکت و حضور در یک رویداد سفر کنند و تعطیلات خود را با تجربه‌های جدید پشت سر بگذارند. از این نظر گردشگری موسیقی برای کسب و کارهای گردشگری نیز فرصتی است که از طریق آن فرصت سفر و کسب تجربه‌های نو به توریست‌ها را می‌دهد. شرکت‌ها، آژانس‌ها و سازمان‌دهندگان برنامه‌های مسافرتی نیز از این روند گردشگری محبوب بهترین استفاده را می‌کنند و گردشگران را به جشنواره‌های مختلف موسیقی در سراسر جهان می‌رسانند. حتی برگزارکنندگان برخی از جشنواره‌های موسیقی خدمات ویژه‌ای مثل پروازهای اختصاصی و وی‌آی‌پی را برای توریست‌های موسیقی تدارک می‌بینند. برای مثال در جشنواره موسیقی Tomorrowland که از سال ۲۰۰۵ در بلژیک برگزار می‌شود، خدمات و سرویس‌های ویژه‌ای به گردشگران عرضه می‌شود که نه تنها شامل حمل و نقل به جشنواره با هواپیماهای ویژه است بلکه در بسته‌هایی که آژانس‌ها ارائه می‌کنند، سفر به اروپا قبل یا بعد از جشنواره گنجانده شده است.

کسب ارزش افزوده در توریسم موسیقی
گردشگری موسیقی برای کسب و کارهای گردشگری نیز فرصتی است که از طریق آن ارزش افزوده برای خود بیافرینند

چنین اشتیاقی به حضور در جشنواره‌‌ها و رویدادهای موسیقیایی علاوه بر ابعاد اقتصادی رابطه گردشگری و موسیقی، به میل عمومی در کسب تجربه‌های جدید هم اشاره دارد. به عبارتی دیگر نیاز به تجربه است که تقاضا برای جشنواره‌ ایجاد می‌کند. رویدادهای مبتنی بر تجربه مردم را قادر می‌سازند تا از روال روزمره و نقش‌های اجتماعی معمول خود دور شوند و به دنیای سرگرمی لذت‌طلبانه وارد شوند. کما اینکه ناظران اذعان دارند که سفر کردن به بهانه شرکت در یک رویداد مربوط به موسیقی و لذت بردن از موسیقی زنده بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی مدرن شده است. در این رویکرد توجه به ابعاد فرهنگی و اجتماعی تجربه گردشگری موسیقی است. از دکور گرفته تا هنرمندان و مجری‌‌ها و جشنواره‌ها غذاهای محلی، صحنه‌هایی برای بسیاری از مردمی که در آن‌ها حضور می‌یابند، چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ هستند.

اقتصاد توریسم موسیقی

در سراسر جهان، جشنواره‌های موسیقی ارزش افزوده زیادی ایجاد می‌کنند. گرچه تاثیر موسیقی در گردشگری، در کشورهای مختلف به یک اندازه و یکسان نیست، آمارهایی که سازمان جهانی گردشگری منتشر کرده، حکایت از آن دارد که جشنواره‌های موسیقی صنعت ۳/۲ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۶ بود که این رقم تا پیش از سال ۲۰۲۰ با افزایشی دوبرابری به ۶ میلیارد دلار رسید. دولت‌های مختلف نیز این نوع از گردشگری توجه زیادی نشان می‌دهند. برپایه گزارش‌های رسمی وزارت گردشگری انگلیس، این کشور در سال ۲۰۱۶ گردشگری موسیقی در قالب برگزاری کنسرت‌ و جشنواره‌های موسیقی درآمدی گردش مالی ۴ میلیارد پوندی داشته که نسبت به سال قبل از آن ۱۱ درصد رشد داشته است. در این سال ۴۷ هزار شغل جدید به واسطه گردشگری موسیقی در اقتصاد این کشور به وجود آمد. در پرتغال و اسپانیا نیز مطابق با آمارها از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹، تعداد گردشگران موسیقی که در کنسرت‌ها و جشنواره‌های دوره‌ای موسیقی شرکت کرده‌اند، ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. یا اینکه گفته می‌شود در آمریکا ۳۲ میلیون بازدیدکننده در جشنواره‌های موسیقی این کشور شرکت می‌کنند. یعنی تقریباً از هر ۱۰ شهروند آمریکایی ۱ نفر توریست موسیقی است. آمارهای دیگر نیز نشان می‌دهد یک گردشگر موسیقی به طور متوسط ۳۰۰ دلار برای سفر خود تا رسیدن به مقصد هزینه می‌کند.

ارزش بازار صنعت موسیقی جهانی در سال ۲۰۱۷، با ۸/۱ درصد رشد به رقم حیرت‌انگیز ۱۷/۳ میلیارد دلار رسیده که بخش زیادی از آن به دلیل افزایش دوبرابری جشنواره‌های موسیقی است. جشنواره‌های موسیقی ابزاری برای افزایش مشارکت‌های دولتی و خصوصی نیز هستند. بری مثال شرکت‌های بزرگ موسیقی در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۳۴ میلیارد دلار برای برگزاری رویدادهای موسیقی اعم از برگزاری جشنواره‌ یا کنسرت هزینه کرده‌اند.

هزینه‌های توریست‌ها در رویدادهای موسیقی
آمارها نشان می‌دهد یک گردشگر موسیقی به طور متوسط ۳۰۰ دلار برای سفر خود تا رسیدن به مقصد هزینه می‌کند

مثال بارز درباره اثر اقتصادی گردشگری، شهر نئواورلئان در آمریکا است که سالانه در آن ۱۳۰ جشنواره موسیقی برگزار می‌شود. یعنی هر سه روز یک جشنواره. براساس آمارها تعداد بازدیدکنندگان این شهر همه ساله به ۱۸ میلیون نفر می‌رسد که به اقتصاد این شهر بعد از توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ کمک زیادی کرده‌ است.

در شهر نیویورک نیز وضع به همین منوال است. تخمین زده می‌شود بیش از نیمی از بازدیدکنندگان شهر نیویورک جذب نمایش‌های برادوی می‌شوند. مطالعه‌ای که درباره تأثیر اقتصادی نمایش‌های موزیکال برادوی انجام شده نشان می‌دهد از مجموع مخاطبان ۱۳/۲ میلیون نفری برادوی در سال ۲۰۱۹، ۵۷/۲ درصد با هدف تماشای نمایش‌های موزیکال این مجموعه بلیت خریداری کرده‌اند. همچنین ۸۱ درصد از مردم حومه شهر نیویورک و ۷۳/۴ درصد بازدیدکنندگان داخلی و ۶۳/۳ درصد از بازدید‌کنندگان بین المللی، موسیقی را انگیزه اصلی بازدید از شهر نیویورک اعلام کرده‌اند.

در عصر تحول دیجیتال، کسب و کارها با ذهنیتی باز و به صورتی هوشمندانه تلاش می‌کنند تجربه‌‌ای بهتر را برای مشتریان خود رقم بزنند یا به آن نزدیک شوند. در گردشگری اما اهمیت وفاداری به تجربه‌‌ها بیشتر است. می‌توان گفت کسب‌وکارهایی که با الهام از تجربه‌های گردشگران و جوامع میزیان، استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال انسان محور را دنبال می‌کنند و به فکر پیاده‌سازی راه‌حل‌های دیجیتال هستند، شانس موفقیت بیشتری در دوران پساکرونا خواهند داشت.

روشن است که همه‌گیری جهانی ویروس کرونا به طرق مختلف بر مسافرت و گردشگری تأثیر منفی گذاشته است. مردم کمتر به سفر می‌روند و همین هم باعث شده کسب و کارهای گردشگری از رونق بیفتند. در یک ماه اخیر و با واکسیناسیون تدریجی مردم در کشورهای مختلف، فعالان صنعت گردشگری نیز امیدوارانه‌تر به آینده این صنعت چشم بسته‌اند. به همین ترتیب تقاضا برای ابزارها و روش‌هایی که به بازگرداندن اعتماد به گردشگران و ترغیب آن‌ها به مسافرت کمک می‌کند و احساس اطمینان و آرامش خاطر را در آن‌ها برمی‌انگیزد، نیز دوچندان شده است. بازاریابی دیجیتال نیز در صنعت گردشگری دیگر مثل سابق نیست. حالا بازاریابان و روش‌های بازاریابی‌ باید با تغییرات رخ داده، هماهنگ شوند و انتظارات جدید را با توجه بیشتر به تجربه‌های مردم در ایام قرنطینه و بهره‌گیری از روش‌های نوآورانه و بدون تماس و برخورد از نزدیک پاسخ دهند.

Appnovation، یک آژانس جهانی است که در زمینه تجربه و طراحی دیجیتال، فن‌آوری و استراتژی‌های بازاریابی فعال است. این شرکت کانادایی اخیرا نظرسنجی‌ای برای سنجش و ارزیابی میزان آمادگی مشتریان و مصرف‌کنندگان برای بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در صنعت گردشگری انجام داده است. براساس نتایج این نظرسنجی حدود نیمی از مصرف‌کنندگان بین ۲۵ تا ۵۴ تجربیات دیجیتال را در سفر و گردشگری مهم دانسته‌اند و به همین نحو هم بر بهداشت و ایمنی در سفر تاکید کرده‌اند.

آنتون موریسون، معاون تجربه کاربری و طراحی در Appnovation درباره چگونگی استفاده آژانس‌های مسافرتی و اقامتگاه‌ها از این داده‌ها برای ارائه راه‌حل‌های تجارت دیجیتال به گردشگران، می‌گوید: «تحقیقات ما نشان می‌دهد که انتخاب‌های مصرف‌کنندگان و مشتریان و همینطور گردشگران به سرعت در حال تغییر است. بنابراین ما در تلاش هستیم تا به برخی از مشتریان خود کمک کنیم تا از طریق روش‌های تفکر طراحی تجربه کاربر مشکلات‌شان را بررسی کنند. یعنی به جای اینکه درباره تحولات دیجیتالی بزرگ فکر کنیم ما مسائل و مشکلات را از دریچه و لنزهای انسان محور نگاه می‌کنیم و به دنبال راه‌هایی برای بهبود تدریجی تجارب سفر هستیم.»

این پنج استراتژی دیجیتال انسان محور می‌تواند به بازاریابان سفر و گردشگری کمک کند تا به صنعت گردشگری و احیای آن در سالی که همه به آن دل بسته‌اند، کمک کند:

استراتژی اول بازاریابی دیجیتال انسان محور: سلامت و ایمنی را در اولویت قرار دهید

تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد مردم تنها زمانی میل به سفر و گردشگری خواهند داشت که احساس امنیت کنند. در حالی که دستورالعمل‌های فاصله اجتماعی و پیام‌های هشدار به عنوان اقدامات مهمی شناخته می‌شوند که همه آژانس‌ها، ایرلاین‌ها و شرکت‌های گردشگری باید آن‌ها را رعایت کنند، گروه‌هایی هم هستند که انتظار دارند از خدمات فناوری‌محور برای بهبود سطح مراقبت‌های بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه در جهت حفظ سلامت خود در طول سفر استفاده کنند.

موریسون می‌گوید: «از دیدگاه طراحی تجربه کاربر باید از خود بپرسیم چگونه به مردم کمک کنیم که درباره مسافرت کردن احساس امنیت کنند؟ آن‌ها درباره مکان‌هایی که سفر می‌کنند چه نکاتی را باید بدانند؟ چگونه می‌توانیم به نیاز آن‌ها برای کسب اطلاعات مفید و موثر کمک کنیم تا بتوانند با خیال راحت سفر کنند؟»

معاون تجربه کاربری و طراحی در Appnovation در ادامه اضافه می‌کند: «برخی از افراد اکنون آماده سفر هستند، اما برخی دیگر تا زمانی که واکسیناسیون به صورت گسترده آغاز نشود، به سفر نمی‌روند. بنابراین در هرگونه اقدامی برای تغییر در وضعیت فعلی، نیازسنجی مخاطبان ضروری است. یعنی نه‌تنها باید از نادیده‌انگاری پرهیز کرد بلکه باید به این فکر کرد که برای برنامه‌ریزی سفرهای خود- ولو در آینده‌ای در و دراز- به چه چیزهایی نیاز دارند. آن‌ها همان کاربران و مخاطبان همیشگی هستند که حالا به معجزه فناوری بیشتر باور دارند اما از دیدگاه تجربه سفر دیجیتال نیازهای بسیار متفاوتی دارند که نمی‌توان نسبت به آن‌ها بی‌اعتنا بود.»

نظرسنجی Appnovation نشان داد که کمی بیشتر از نیمی از کاربران و مصرف‌کنندگان که درواقع همان گردشگران هستند، با فناوری‌های تشخیصی بدون لمس و وجود حسگرها احساس راحتی می‌کنند. به باور موریسون چنین روش‌هایی در مقایسه با راه‌حل‌های سنتی‌تر افق‌هایی را پیش روی شرکت‌ها و آژانس‌ها باز می‌کند که بهتر از گذشته نیازهای صنعت سفر را برآورده می‌کند.

برای مثال در صنعت سلامت و مراقبت‌های بهداشتی، سال گذشته رشد خدمات سلامت از راه دور رشد چشم‌گیری داشته است. حال می‌توان از همین بستر ارتباطی در صنعت گردشگری نیز استفاده کرد و برنامه‌هایی برای ارتباط با افراد محلی تنظیم کرد. موریسون در این باره چنین می‌گوید: «شما می‌توانید با کمک فناوری یک سفر دیجیتال زنده را با اشخاصی در آن سوی مرزهای آبی یا خاکی‌تان تجربه کنید و با دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها آشنا شوید. این همان مزیت ایمنی را دارد که بازدیدهای از راه دور در نظام‌های سلامت و درمان دارند.»

استراتژی دوم بازاریابی دیجیتال انسان محور: محلی و چابک فکر کنید

به طور ساده شرکت‌ها و مجموعه‌های بازاریابی در هر سه سطح محلی، ایالتی و ملی (DMO) به جای غرق شدن در بازار سفر و گردشگری و رد و بدل کردن انبوهی از پیام‌های رقابتی، بر منافع جمعی‌شان تکیه کنند و راهی برای تکمیل پیام‌های یکدیگر و هماهنگی تاکتیک‌های بازاریابی بیابند. در بازاریابی دیجیتال انسان محور، شرکت‌ها باید مخاطبان خود را گسترش دهند تا با افراد بیشتری در جوامع محلی ارتباط برقرار کنند. به همین ترتیب برای بازاریابی دیجیتال لازم است سازوکار اشتراک‌گذاری تجربه‌ها و تجربه‌‌گرایی یا آشنایی با جاذبه‌های مقصد به شیوه‌های نو در میان گردشگران سنتی‌تر تبلیغ شود. چنین اقداماتی به احیای صنعت گردشگری نیز کمک می‌کند.

موریسون در توضیح تفکر محلی و چابک در بازاریابی دیجیتال صنعت گردشگری چنین می‌گوید: «یافتن راه‌های به اشتراک‌گذاری داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها، نوعی تفاهم بر سر زیرساخت‌‌سازی برای بازاریابی در صنعت گردشگری است. چنین چیزی فراتر از بازاریابی، اقدامی اساسی برای برقراری دیالوگ در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد کمپین‌هایی است که مردم محلی و گردشگران را ترغیب می‌کند تجربیات خود را به اشتراک بگذارند. با فعال کردن افراد محلی می‌توان بخشی از مکالمه و صدای مقصد را شنید و برای آن استراتژی مناسب طراحی کرد. طراحی برای این تغییرات چند منظوره و کارساز نیاز به طرز تفکری ویژه دارد.»


مطلب پیشنهادی: درس‌های ۲۰۲۰ برای صنعت گردشگری


وقتی از نوآوری در بازاریابی دیجیتال انسان محور صحبت می‌کنیم، منظورمان تمرکز بر روش آزمون و یادگیری سریع و چابک است که با تجربه‌های تازه کاربران پیوند دارد. در حقیقت از نیازها و رفتارهای جدید کاربران استفاده می‌شود تا شناختی عمیق‌تر به دست آید و در درجه بعد نیز به آن‌ نیازها پاسخ داده شود. این همان اهدافی است که بازاریاب‌ها چه در شکل سنتی و چه در شکل جدید دنبال می‌کنند. موریسون می‌گوید: «در این نوع بازاریابی دیگر خبری از ایجاد کمپین‌های بازاریابی بزرگ‌مقیاس و همه‌جانبه نیست. بلکه هدف ایجاد کمپین‌های محلی در مقیاس کوچکتر است که چابک‌تر عمل می‌کنند. چرا که در موقعیت کنونی افراد ذهنیت و میزان آمادگی‌شان برای سفر کردن را به ناچار هفته به هفته تغییر می‌دهند. بنابراین هدف باید این باشد که با استفاده از روش تفکر طراحی، ذهنیت چابک را در بازاریابی گردشگری ایجاد کرد.»

استراتژی سوم بازاریابی دیجیتال انسان‌محور: از داده‌ها بهتر استفاده کنید

به گفته معاون تجربه کاربری و طراحی در Appnovation، شرکت‌ها، و بازاریابان سفر و گردشگری باید از داده‌ها استفاده حداکثری کنند تا تصمیمات بهتری در طی فرآیند پیچیده اما مهم بازاریابی بگیرند. در واقع بسیاری از بازاریابان گردشگری و شرکت‌ها و آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی و حتی اماکن و اقامتگاه‌های پذیرایی انبوهی از داده‌ها را درباره مشتریان خود جمع کرده‌اند، اما راه درست استفاده از داده‌ها را نمی‌دانند.

او می‌گوید: «همه شرکت‌ها و سازمان‌ها بازاریابی داده‌های خام در اختیار دارند اما چگونگی تبدیل کردن آن به داده‌های معنی‌دار تعیین کننده است. تجزیه و تحلیل داده‌ها به تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند. در طی همه‌گیری، ما به برخی از مشتریان خود کمک کردیم تا از داده‌های باز شرکت‌های اپل و گوگل استفاده کنند. یعنی در حالی که گزارش‌های خبری تصاویر رستوران‌های بسته یا هتل‌های خالی از جمعیت و موزه‌های خلوت را نشان می‌دادند، داده‌ها داستان دیگری را به ما بازگو می‌کردند.»

برای اطمینان از ردیابی موثر ارتباطات و تماس‌ها در صنعت گردشگری، همکاری‌های داده‌محور باید به صورت مرحله به مرحله و مطابق با هنجارهای جدید حفظ حریم خصوصی افزایش یابد. هنگامی که نوبت به استفاده هدفمند از داده‌های بزرگ می‌رسد، صنعت گردشگری می‌تواند از نوآوری‌های صنعت بهداشت و درمان در یک سال گذشته چیزهای زیادی یاد بگیرد.

به عنوان مثال Appnovation برای ردیابی کارکنان نظام درمان و مراقبت‌های بهداشتی که مراکز درمانی ویژه بیماران کرونایی کار می‌کنند، با وزارت بهداشت کانادا همکاری کرده است. هدف این بوده که سرعت همه‌گیری ویروس کرونا را کاهش دهند. این شرکت بدون نیاز به سیستم‌های حضور و غیاب مرسوم موفق شده با راه‌حلی فناورانه و بدون لمس و تماس، داده‌های بزرگ مرتبط با ۱۰۰ هزار کارمند در بیش از ۱۲۰۰ مرکز درمانی کشور کانادا را تجزیه و تحلیل کند.

استراتژی چهارم بازاریابی دیجیتال انسان محور: اعتماد و شفافیت ایجاد کنید

براساس نظرسنجی پیش گفته، تقریباً از هر سه کاربر، دو نفر برای برنامه‌ریزی سفر خود از خدمات آنلاین یا دیجیتال استفاده می‌کنند و بیشترین انتظارات آن‌ها نیز شامل سهولت ایجاد تغییرات در رزروها، امکان دریافت و بازپرداخت آسان و رابط کاربری جذاب پلتفرم‌ها است. این چند مولفه به اهمیت بازسازی اعتماد و شفافیت در ارائه خدمات مرتبط با سفر و گردشگری اشاره دارند. خدماتی که در یک سال گذشته الزام به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت ناشی از شیوع ویروس کرونا ماهیت آن‌ها را به کلی تغییر داده و بعید است شرکت‌ها و سازمان‌های بازاریابی بدون توجه به این تغییرات و پیاده‌سازی راه‌حل‌های بازاریابی دیجیتال موفق شوند تغییری در آن به وجود آورند.

موریسون می‌گوید: «گردشگران زمانی که چیزی را از قبل رزرو کرده‌ باشند احساس بهتری خواهند داشت. یکی از سوالاتی که در سال ۲۰۲۱ از خودمان باید بپرسیم این است که آیا می‌توانیم به صورت شفاف با تغییرات احتمالی در برنامه‌های گردشگران همراه شویم. فرض کنید سفر یک خانواده که از آمریکا عازم اسپانیا بوده‌ به دلیل اعمال قرنطینه سراسری به هم بریزد. در این صورت باید به این فکر کرد که چطور با کمک فناوری به کاربران اجازه داد که بلیت‌های رزرو شده‌شان را تغییر دهند.»

بازاریابی دیجیتال انسان محور همچنین درباره اعتماد‌سازی به فناوری‌های لمسی است. در این نظرسنجی، کاربران و مصرف‌کنندگان درباره فناوری‌های تشخیص حسی در فضاهای عمومی مانند هتل‌ها و فرودگاه‌ها احساس رضایت داشتند اما درباره فناوری‌های تشخیص چهره با احتیاط برخورد می‌کردند.

موریسون می‌گوید: «یکی از یافته‌های جالب نظرسنجی تفاوت دیدگاه‌ها و سلایق مردم درباره این فناوری‌هاست. برای نمونه در کانادا، مردم با تشخیص صدا و چهره راحت نبودند  اما با فناوری‌های لمسی ارتباط مناسبی برقرار می‌کردند. در همین حال در ایالات متحده مردم از فناوری‌های تشخیص صدا و تصویر رضایت داشتند اما تمایل کمتری به استفاده از حرکات یا فناوری‌های حسی و لمسی از خود نشان دادند.»

نتیجه‌ای که از این نظرسنجی می‌توان گرفت این است که کاربران و مصرف‌کنندگان یا همان گردشگران بالقوه به همان اندازه که انتظار دارند تجربه‌های حضوری بیش از گذشته به سمت دیجیتالیزه شدن حرکت کند و مشتاق قدم نهادن به آینده‌ای سرشار از تعاملات آنلاین هستند. یک مثال برای فهم بهتر این تغییرات، زمانی است که مشتریان به بانک مراجعه می‌کنند. مشتریان می‌توانند از خودپرداز استفاده کنند یا از کارمندان بانک درخواست کنند که کار آن‌ها را انجام دهد. در این صورت یک رابط دیجیتال همراه با تعامل حضوری به مشتری ارائه شده است.

موریسون توضیح می‌دهد: «حتی اگر ما در حال حرکت به سمت تجربه بدون لمس باشیم، هنوز یک جنبه انسانی در آن اهمیت دارد. وقتی به مسافرت می‌اندیشیم، باید درباره اینکه تعاملات انسانی چیست و چگونه تعاملات دیجیتال می‌تواند آن‌ها را تقویت کند و خیال مسافران از این بابت راحت باشد، طرح و الگویی در ذهن داشته باشیم. فرودگاه‌ها در حال حاضر این انتقال را از طریق تلفن‌های همراه آغاز کرده‌اند. طرح‌های فناورانه زیادی در دست توسعه است تا تجربه‌ای کامل از از خرید بدون پرداخت را با ترکیبی از دیجیتال و حضور فیزیکی انجام دهند. صنعت گردشگری نیز دیر یا زود به همین سمت می‌رود. بنابراین بهتر است در فرمول‌های بازاریابی دیجیتال این موارد را نیز بگنجانیم.»

استراتژی پنجم بازاریابی دیجیتال انسان‌ محور: چالش پایداری را فراموش نکنید

قبل از اینکه بیماری کووید ۱۹ به بحرانی جهانی تبدیل شود، موضوع اصلی گفت‌و‌گو در صنعت گردشگری، پایداری بود. حال سوال این است که صنعت گردشگری چگونه چالش پایداری را حل می‌کند.

موریسون می‌گوید: «ما باید راهی برای سفر پایدارتر پیدا کنیم. قبل از همه‌گیری چنین طرز تفکری اجتناب‌ناپذیر بود اما ویروس کرونا آن را تسریع کرد. مردم در خانه‌های خود شروع به کاوش و بازاندیشی درباره مفاهیم سفر و گردشگری پایدار کردند. زیرا نمی‌توانستند به اروپا یا آمریکای جنوبی سفر کنند. در بازاریابی سفر دیجیتال انسان محور باید راه‌هایی برای حفظ این طرز تفکر پیدا کرد. چرا که مردم ارزش‌های اخلاقی را نیز به سفرهای پایدار اضافه کرده‌اند. به عنوان مثال می‌توان یک وب سایت یا برنامه ایجاد کرد که بهترین زمان سفر را به مردم اطلاع دهد یا برای جلوگیری از فشار گردشگری انبوه، مقاصد جایگزین را پیشنهاد دهد.»

در بازاریابی دیجیتال انسان محور، باید از دریچه‌ها و لنزهای مختلفی به موضوع طراحی تجربه کاربر اقدام کرد. اینکه آیا واقعا مردم آن را می‌پسندند؟ آیا واقعا طرح‌ها از نظر تجاری یا فناوری قابل انجام هستند یا اصلا ارزش اجرا دارند؟ و… . از یک سال پیش بعد اخلاقی هم به این ابعاد اضافه شده است. برای مثال آیا صرفا به این دلیل که توانایی انجام کاری وجود دارد، باید آن را انجام داد؟ چگونه از فناوری استفاده کرد تا صنعت گردشگری و مسافرت‌ها پایدارتر باشد و افراد در جوامع محلی امنیت بالاتری را احساس کنند و محیط زیست هم آسیب نبیند؟ هر کدام از این پرسش‌، پاسخ‌هایی مشخص دارند که می‌توان با توجه به آن‌ها پلتفرمی مشترک با یک استراتژی مشخص را طراحی کرد. بازاریابی دیجیتال انسان محور چنین معنایی دارد. بستری متکی به فناوری که از طریق آن می‌توان تعاملی عمیق‌تر میان جوامع میزبان در مقاصد و گردشگران برقرار کرد و احساس اعتماد و اطمینان را در هر دو سمت تقویت کرد.

صنعت توریسم و گردشگری از جمله پدیده‌های مهم و کلیدی در توسعه همه‌جانبه جوامع تلقی می‌شوند. میان‌بر و شاه‌راهی که که ظرفیت‌های ارزآوری بالایی داد و در صورت استفاده بهینه و حساب شده از آن، بسیاری از ظرفیت‌های کشور را بالفعل می‌کند و ارزش افزوده فراوانی نصیب بازیگران و فعالان این حوزه خواهد کرد. زنجیره کسب و کارها و فعالیت‌های حوزه گردشگری گسترده است و مشاغل زیادی نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم با آن در ارتباط هستند. تورلیدری یا راهنمای تور یکی از همین دست مشاغل است که اشتغال به آن به عنوان فعالیتی تخصصی، تنها با داشتن کارت رسمی و معتبر از سوی وزارت میراث فرهنگی امکان‌پذیر است. مسیر دریافت کارت راهنمای گردشگری اما طولانی و زمان‌بر است.

علاوه بر پروسه معمول آموزش و ارزیابی صلاحیت، بوروکراسی‌های اداری پیچیده و زمان‌بر و شیوه‌های سنتی اجرای فرآیندها گاه آنچنان طاقت‌فرساست که متقاضیان عطای داشتن کارت را به لقای آن می‌بخشند. وضعیتی که هرچند تازه و محدود به یکی دو سال اخیر نیست، شیوع ویروس کرونا دشواری‌های آن را دوچندان کرده است.

راهنمای تور چه کسی است؟

تورلیدرها درواقع حلقه‌های واسطی هستند که عناصر اصلی صنعت گردشگری یعنی گردشگران و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری را به یکدیگر وصل می‌کنند و از این نظر نقشی محوری در صنعت گردشگری ایفا می‌کنند. از یک طرف با دانش و اطلاعات و تخصصی که در حوزه گردشگری دارند، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و طبیعی اماکن و مناطق مختلف گردشگری کشور را به توریست‌های خارجی معرفی می‌کنند و آن‌ها را جذب می‌کنند و از آن سو نیز گردشگران داخلی را ترغیب می‌کنند که از مناطق مختلف کشور بازدید کنند.

با اینکه سابقه فعالیت تورهای گردشگری و تورگردانان به چندین دهه پیش برمی‌گردد، در سال‌های اخیر با تغییر در سبک زندگی و اضافه شدن سفر به سبد هزینه‌های خانوار و به خصوص گرایش آژانس‌های مسافرتی و تورگردانان به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تورهای گردشگری نیز بیش از گذشته رونق گرفته‌اند. مردم ترجیح می‌دهند سفرهای دسته‌جمعی و آگاهانه در قالب تورهای گردشگری داخلی و خارجی را تجربه کنند و همین موضوع نیز اهمیت و جایگاه راهنمایان تور را برجسته‌تر کرده است.

۱۳ هزار راهنمای گردشگری رسمی در کشور

بنا به آمارهایی که وزارت میراث فرهنگی داده، حدود ۱۳ هزار راهنمای گردشگری دارای کارت معتبر فعالیت می‌کنند. البته تعداد قابل توجهی زیادی از این راهنمایان تور غیرفعال هستند و به‌خصوص با شیوع ویروس کرونا و رکود صنعت گردشگری، تعداد بیشتری از آن‌ها از صنعت گردشگری خارج شده‌اند. احتمالا چندین برابر تعداد راهنمایان تور رسمی، افراد فاقد کارت معتبر تورگردانی نیز به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند.

وزارت میراث فرهنگی سال‌هاست به منظور سازماندهی راهنمایان گردشگری، اقدام به صدور کارت راهنمایان گردشگری به متقاضیان می‌کند. به این صورت که علاقه‌مندان به تور و تورگردانی باید در دوره‌های تخصصی آموزشی تورگردانی شرکت کنند و آزمون‌های مختلف و مصاحبه را پشت سر بگذارند تا کارت راهنمای گردشگری برای آن‌ها صادر شود و به صورت رسمی فعالیت خود را شروع کنند. تور لیدر شدن آنطور که تصور می‌شود، آسان نیست و نیاز به مقدمات بسیاری دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

صدور کارت راهنمای گردشگری چگونه است؟

به طور خلاصه کسانی که مایل به فعالیت در صنعت توریسم به عنوان راهنمای گردشگری هستند، در گام اول باید دوره‌های راهنماهای تور را با موفقیت پشت سر بگذارند و گواهینامه آن را دریافت کنند. در مرحله بعد با تسلیم درخواست خود به وزارت میراث فرهنگی کارت راهنمای گردشگری برای آن‌ها صادر می‌شود. این کارت به صاحبان آن‌ امکان می‌دهد با آژانس‌های خدمات مسافرتی در اجرای تورهای گردشگری همکاری کنند و به راهبری و هدایت تورها اقدام کنند. در حقیقت تنها در این حالت است که یک تورلیدر می‌تواند اقدام به برگزاری یا فروش تور با همکاری دفاتر خدمات مسافرتی است.

گام اول دریافت کارت راهنمای تور، شرکت در دوره‌های تخصصی راهنمای تور است که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و برخی موسسه‌های آموزشی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی کشور برگزار می‌کنند. این دوره‌ها شامل ۸ رشته ایرانگردی و جهانگردی، طبیعت‌گردی، دوچرخه‌سواری، گردشگری کودک، پرنده‌نگری، زمین‌گردشگری، کوهستان، و سافاری است و افراد متناسب با علاقه و توانایی‌های خود در یکی از آن‌ها ثبت‌نام می‌کنند. طول دوره‌ها نیز به طور میانگین و متناسب با نوع رشته انتخابی بین ۶ تا ۱۱ ماه و هزینه‌ آن نیز به طور میانگین ۲ تا ۳ میلیون تومان است. آموزشگاه‌ها بعد از پایان هر درس آزمون داخلی برگزار می‌کنند و اگر افراد این آزمون‌ها را با نمره قبولی پشت سر بگذارند، به مرحله آزمون جامع می‌رسند.


مطلب پیشنهادی: مشق غیراستارتاپی صدور مجوز


این آزمون را وزارت میراث فرهنگی دو بار در سال برگزار می‌کند و متقاضیان کارت راهنمای تور باید در آن ثبت‌نام کنند. چنانچه متقاضی آزمون جامع را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد، باید برای آزمون شفاهی زبان خارجی آماده شود که آن هم به طور معمول ۲ یا ۳ بار در سال برگزار می‌شود و زمان آن از طریق موسسه‌های آموزشی اعلام می‌شود. با شرکت و قبولی در مصاحبه شفاهی زبان‌های خارجی، وزارت میراث فرهنگی گواهی پایان دوره آموزشی صادر می‌کند. در مرحله بعد، متقاضی باید به معاونت‌ گردشگری سازمان میراث فرهنگی مراجعه کند و پرونده تشکیل دهد.

مراحل صدور کارت راهنمای گردشگری و مدارک آن

تشکیل پرونده و صدور کارت راهنمای گردشگری نیز مراحل خاص خود را دارد و مدارک مختلفی باید ارائه شود. متقاضیان باید به صورت حضوری به معاونت گردشگری سازمان‌های میراث فرهنگی مراجعه کنند و درخواست خود را به منظور صدور کارت راهنمای گردشگری در سامانه ta.ichto.ir ثبت کنند. در مرحله اول این بخش کمیته‌ ۴ نفره‌ای در معاونت گردشگری با داوطلبان مصاحبه می‌کنند که محور آن سوال‌هایی تخصصی درباره گردشگری، روش‌های تورگردانی و کمک‌های اولیه و… است.

متقاضیان کارت راهنمای گردشگری پس از قبولی در مصاحبه، باید مدارکی شامل تصویر کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی، کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل، گواهی پایان دوره آموزشی، فرم تکمیل شده تقاضای صدور کارت و… را به معاونت گردشگری تحویل دهند. در مرحله بعد نیز لازم است استعلام‌های سه‌گانه حراست، سوء‌پیشینه و نداشتن اعتیاد ارائه شود. استعلام حراست به صورت مصاحبه‌‌ای است و متقاضی باید به بخش حراست سازمان میراث فرهنگی مراجعه کند.

جواب‌های دو نامه عدم اعتیاد و سوءپیشینه نیز مثل موارد قبلی باید به دبیرخانه معاونت گردشگری رسانده شوند و ضمیمه پرونده شوند تا فرایند صدور کارت راهنمای گردشگری آغاز شود. در این مرحله دوباره باید به معاونت گردشگری مراجعه کرد و درخواست صدور کارت فیزیکی راهنمای گردشگری را در سامانه ثبت کرد. مرحله آخر نیز دریافت کارت گردشگری است که متقاضی باز هم باید به صورت حضوری به سازمان میراث فرهنگی مراجعه کند.

توقف صدور کارت راهنمای گردشگری

ما این مراحل را به صورت فشرده و مختصر توضیح دادیم و هدف‌مان هم این بود که نشان دهیم که برای دریافت کارت راهنمای گردشگری چه مراحلی باید طی شوند. در عمل اما در حال حاضر کارت راهنمای گردشگری صادر نمی‌شود و متقاضیانی هم که در نوبت دریافت کارت قرار دارند، باید همچنان منتظر بمانند. معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی در شهریور ماه امسال بخشنامه‌‌ای برای تمدید کارت راهنمایان گردشگری تا پایان سال ۹۹ صادر کرد و از️ راهنمایان گردشگری خواست در صورت که اعتبار کارت راهنمای گردشگری‌شان به پایان رسیده، به سامانه‌ ta.ichto.ir مراجعه و بخش خوداظهاری را تکمیل کنند تا مدت اعتبار کارت‌ها از طریق سامانه تمدید شود.

هرچند در این بخشنامه تاکید شده که کارت فیزیکی برای این قبیل افراد صادر نخواهد شد، از قرار وزارت میراث فرهنگی حتی برای متقاضیانی که برای اولین بار می‌خواهند کارت راهنمای گردشگری دریافت کنند و با مشقت فراوان مراحل مختلف شرکت در آزمون و مصاحبه‌ها و تایید صلاحیت‌ها را پست سر گذاشته‌اند، کارتی صادر نمی‌کند.

چالش‌های دریافت کارت راهنمای گردشگری

محدودیت در صدور کارت تنها بخش کوچکی از مشکلاتی است که متقاضیان دریافت مجوز رسمی فعالیت در زمینه تورگردانی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. فرآیند صدور کارت به شدت کند است و بعد از شیوع ویروس کرونا نیز تقریبا متوقف شده است. بسیاری از متقاضیان بعد از چندین ماه و حتی چندین سال دوندگی و مراجعات چندباره به سازمان میراث فرهنگی و گذشتن از سد انواع و اقسام تاییدیه‌ها به بن‌بست‌‌هایی عجیب و غریب برخورد می‌کنند. از نبود چیپ‌ست و تراشه کارت الکترونیک تا تاخیر در پاسخ به استعلام‌ها و نحوه برگزاری مصاحبه‌ها و در نهایت هم صادر نشدن کارت به دلیل شیوع ویروس کرونا.

برای اینکه بدانید دقیقا از چه حرف می‌زنیم تجربه یکی از متقاضیان دریافت کارت راهنمای گردشگری که با آگرد گفت‌و‌گو کرده را مرور می‌کنیم. این متقاضی دریافت مجوز تورلیدری از خرداد سال ۹۷ در کلاس‌های آموزشی راهنمایان گردشگری شرکت کرده و تاکنون نیز موفق به دریافت کارت خود نشده است. او می‌گوید: «بعد از ۹ ماه حضور در کلاس‌های راهنمایان گردشگری، در آزمون جامع که اسفند همان سال برگزار شد، شرکت کردم. اردیبهشت سال ۹۸ نتایج اعلام شد و مشخص شد که آزمون جامع را با موفقیت پشت سر گذاشته‌ام. بعد از آن نوبت به اعلام زمان مصاحبه زبان تخصصی رسید که تابستان برگزار شد و در آن نیز حد نصاب لازم را کسب کردم و پذیرفته شدم.»

این فعال گردشگری با اشاره به تاخیرهای فراوان در اعلام نتایج آزمون‌ها اضافه می‌کند: «جواب قبولی در مصاحبه زبان حدود یک فصل به طول انجامید که مدت زمان زیادی است. بعد از آن اعلام کردند که از طریق آموزشگاه زمان دریافت گواهی پایان دوره اطلاع‌رسانی می‌شود که چنین نشد و از طریق دوستان و همکاران باتجربه‌‌تر متوجه شدم برای دست‌یابی به نتیجه باید روزانه چه از طریق تماس تلفنی و چه مراجعه حضوری پیگیر مراحل انجام کار باشم.» آنطور که این متقاضی کارت راهنمای گردشگری شرح می‌دهد، در دو فصل پاییز و زمستان سال ۹۸ به صورت روزانه با بخش مربوطه در سازمان اداره میراث فرهنگی استان تهران در تماس بوده که مسئولان نام او را برای صادر شدن گواهی پایان دوره راهنمای گردشگری وارد سامانه کنند. او اضافه می‌کند: «در فصل بهار امسال و درست یک سال بعد از پایان آزمون راهنمای گردشگری، گواهی پایان دوره صادر شد که مدت زمان زیادی است.»

این فعال گردشگری با بیان اینکه فرآیند صدور کارت راهنمای در هر مرحله دشوارتر می‌شود، می‌گوید: «صدور گواهی پایان دوره، قابل مقایسه با چالش‌‌های دریافت کارت فیزیکی راهنمای گردشگری نیست. باید فهرستی بلندبالا از مدارک را کپی برابر اصل کرد و با مراجعه حضوری آن‌ها را در دبیرخانه سازمان میراث فرهنگی به ثبت رساند. این در حالی است که امروزه در اغلب سازمان‌ها و نهادها زیرساخت‌های آنلاین ایجاد شده که می‌توان به صورت الکترونیک به بارگزاری مدارک و مستندات پرداخت. یک ماه پس از تحویل مدارک با پیگیری‌هایی که انجام شد، برای مصاحبه کمیته فنی دعوت شدم اما طبق معمول نتیجه این بخش را نیز با پیگیری و تماس و مراجعه حضوری و خواهش و تمنا اعلام کردند.»

این متقاضی دریافت کارت راهنمای گردشگری دریافت معرفی‌نامه برای اخذ گواهی عدم سو پیشینه و اعتیاد و حراست میراث فرهنگی را از دیگر مراحلی می‌داند که به گفته او فرسایشی و زمانبر است و متقاضی باید با پیگیری از نتیجه آن‌ها مطلع شود. او در این باره چنین می‌گوید: «بعد از سه هفته با مراجعه حضوری به سازمان میراث فرهنگی از نتیجه گواهی‌های سوپیشینه و اعتیاد آگاه شدم اما نتیجه استعلام از حراست میراث فرهنگی با بهانه‌های واهی و تکراری و نامشخص ۶ ماه به طول انجامید. در حال حاضر با اینکه سه ماه از زمان اعلام استعلام گذشته، پرونده با شماره درخواست مشخص تا بخش نهایی صدور کارت پیش رفته اما وزارت میراث فرهنگی بنا به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا بخشنامه صادر کرده که تا پایان سال کارت راهنمای گردشگری صادر نمی‌شود.»

این فعال گردشگری می‌افزاید: «سه سال دوندگی برای دریافت کارت راهنمای گردشگری با وجود گذراندن کامل دوره آموزشی، موفقیت در آزمون جامع راهنمایان، قبولی در مصاحبه‌های زبان و فنی، و تکمیل مدارک مورد نیاز و پیگیری‌های فراوان هنوز به نتیجه نرسیده و هیچ چشم‌اندازی هم نیست که وزارت میراث فرهنگی چه زمانی کارت‌ راهنمای گردشگری را صادر می‌کند.»

ضرورت انجام اصلاحات در رویه‌های اجرایی وزارت میراث فرهنگی

تردیدی نیست که این متقاضی تنها کسی نیست که سه سال از عمر خود را صرف تلاش برای گرفتن یک مجوز در صنعت گردشگری کشور می‌کند. از این دست افراد و عمرهای از کف رفته در میان فعالان صنعت گردشگری زیاد است. افرادی که با شور و اشتیاق و علاقه و بعضا با ایده‌های نواورانه وارد این حوزه می‌شوند تا باری را از دوش دولت و دستگاه‌های دولتی بردارند و تنها انتظارشان نیز همکاری و هماهنگی ارکان و بخش‌های مختلف در وزارت میراث فرهنگی است. واقعیت این است که در نمونه کارت راهنمای گردشگری، چنین فرآیندهایی اگر هم استثنا باشد و نادر- که نیست- هیچ منطقی قابل دفاع نیست.

از هر زاویه‌ای به موضوع بنگریم، این حجم از رفت و آمدها و پیگیری‌ها هر علتی که داشته باشد، نتیجه‌اش خستگی و کلافگی و بدبینی و از دست رفتن انرژی و انگیزه در میان فعالان صنعت گردشگری است. دیوانسالاری اداری، فرسایشی بودن فرآیندها و طولانی برای پاسخگویی به استعلام‌ها، سنتی بودن فرآیندها، سلیقه‌گرایی و اعمال نظرات و سخت‌گیری‌های شخصی و اغلب بی‌هدف، نه‌تنها دریافت کارت راهنمای گردشگری بلکه پروسه دریافت هر مجوز دیگری از وزارت میراث فرهنگی را به هفت‌خانی تشبیه می‌کند که برای عبور از آن باید ارائه پولادین و کفش آهنین به پا داشت.

با نگاهی آسیب‌شناسانه به نظر می‌رسد ریشه‌ این مشکل اساسی را در وهله اول در ساختار وزارت میراث فرهنگی جست‌و‌جو کرد. وزارت‌خانه‌ای که در زمره بزرگترین نهادهای خدمات‌محور اجرایی کشور قرار دارد و به دلیل ذات و ماهیت آن که عبارت است از تولی‌گری و هدایت صنعت گردشگری، انتظار می‌رود واجد حداقلی از چابکی باشد که مخاطبان آن برای پیشبرد امور خود با پیش‌پاافتاده‌ای مثل مراجعه حضوری و پیگیری‌‌های روزانه حضوری روبرو نشوند. با وجود اینکه میراث فرهنگی به معنای امروزی‌ آن از سال ۶۴ تشکیل شده و از دوسال پیش هم به وزارت‌خانه تبدیل شده، در ساختار و فرآیندهای این وزارت‌خانه کمتر نشانی از تعامل‌ و ارتباط دوسویه با ارباب رجوع‌ها که همانا اقشار و گروه‌های اهل فرهنگ و هنر هستند، به چشم می‌خورد.

انفعال و بی‌عملی، تعدد بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها و پرداختن به موضوعات فرعی و کم‌اهمیت‌تر ضعف‌هایی اساسی است که به گواه ناظران و فعالان صنعت گردشگری در صورت تعلل و مقاومت در برابر تغییر آن‌ها، ظرفیت‌های صنعت گردشگری و فرصت‌های اشتغالزایی و ارزآوری آن را یکی پس از دیگری به باد می‌دهد. بی‌شک در سایه تعامل بین دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش خصوصی می‌توان صنعت گردشگری را به جایگزینی شایسته برای بخش‌های دیگر اقتصادی که عموما هم در شرایط رکود و تورمی چندین دهه‌ای قرار دارند، بدل کرد. با این پیش‌شرط که در ماموریت‌ها و سیاست‌های این وزارت‌خانه تجدیدنظرهایی صورت گیرد و ضعف‌ها و نقص‌هایی که در سلسله مراتب اداری و ارکان اجرایی آن مشهودتر است، اصلاحاتی صورت گیرد.

گردشگری ورزشی، دامنه وسیعی از کسب‌وکارها را در بر می‌گیرد. مشخص است که این نوع گردشگری با فعالیت‌های ورزشی در ارتباط است اما مواردی بسیار بیشتر از بازی‌های ورزشی زیر مجموعه این صنعت چند میلیون دلاری جهانی، قرار می‌گیرند. در گزارشی که می‌خوانید، توریسم ورزشی را توضیح خواهیم داد، درباره انواع آن صحبت می‌کنیم همچنین به مزایای این شکل از گردشگری می‌پردازیم.

مفهوم و چیستی گردشگری ورزشی

گردشگری ورزشی، سفری است که با هدف شرکت کردن در رویداد ورزشی یا انجام فعالیت ورزشی صورت می‌گیرد. بسیاری معتقدند این نوع گردشگری از گردشگری تنها شامل سفر برای شرکت در رویدادهای ورزشی است. هرچند چنین تعریفی کامل نیست و تمام از این صنعت ارائه نمی‌دهد و باید به بازه بیشتری از فعالیت‌ها در این زمینه توجه داشت.

مسابفات جام جهانی فوتبال یکی از بهترین نمونه‌های گردشگری ورزشی
توریسم ورزشی فعالیت‌های گسترده‌ای مثل انجام ورزش یا شرکت در دوره‌های ورزشی یا مشاهده رویدادها را دربرمی‌گیرد

توریسم ورزشی فعالیت‌هایی چون مسافرت برای انجام ورزش یا شرکت در دوره‌های ورزشی، مثل دیدن یک دوره خاص یوگا از یک مربی ویژه در محلی دیگر یا آموختن بدمینتون یا موج‌سواری در ساحل را شامل می‌شود. همچنین شرکت کردن در رویدادهای ورزشی مثل تماشای مسابقات فرمول یک یا مسابقات جهانی فوتبال نیز در این شاخه از گردشگری جای می‌گیرند. از طرف دیگر بازدید از مکان‌هایی که از منظر ورزشی جنبه‌ای نوستالژیک دارند، مانند بازدید از استادیوم المپیک آتن یا بازدید از مکان‌هایی که با زندگی و حرفه قهرمانان ورزشی ارتباط دارند مثل موزه فوتبال Maracana در ریودوژانیرو، نیز در زمره توریسم قرار می‌گیرند.

تعریف گردشگری ورزشی

با اینکه توریسم ورزشی همیشه مورد توجه نبوده است، اما در دهه گذشته، تعداد کسانی که برای شرکت در رویدادهای ورزشی به سفر می‌روند، به طرز چشم‌گیری افزایش داشته است و امروزه گردشگران مسافت‌هایی طولانی را برای شرکت تنها در یک بازی ورزشی طی می‌کنند. نمی‌توان انکار کرد که چنین مسافرت‌هایی از قبل نیز رواج داشته، اما به عنوان یه شاخه از صنعت گردشگری عمر چندانی ندارد.

کسانی که به عنوان طرفداران یا تماشاگران در رویدادهای ورزشی حضور پیدا می‌کنند، بخشی اصلی گردشگری ورزشی هستند

امروزه مطالعات دانشگاهی متعددی بر روی مفاهیم مرتبط با توریسم ورزشی صورت می‌گیرد که بیشتر بر رویدادهای بزرگ ورزشی مثل جام جهانی فوتبال، بازی‌های المپیک و… تمرکز دارند. محققان و نیز فعالان صنعت گردشگری و سرمایه‌گذاران ورزشی تعاریف زیادی برای این سبک از گردشگری ارائه کرده‌اند. براساس یکی از همین تعاریف، گردشگری ورزشی را می‌توان چنین توصیف کرد:

«مسافرت به مقصدی دور از محل زندگی برای شرکت در فعالیت‌های ورزشی یا تفریح یا برگزاری مسابقه، مشاهده رقابت‌های ورزشی در سطح پایه یا نخبگان و سفر برای بازدید از جاذبه‌های ورزشی مانند موزه ورزش.»

گروهی دیگر ایده‌پردازی درباره پدیده گردشگری ورزشی را با این جملات شرح داده‌اند:

«گردشگری ورزشی یک پدیده اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ناشی از تعامل منحصر به فرد میان مردم، ورزشکاران و مکان‌ها است.»

یا اینکه گفته می‌شود: «گردشگری ورزشی تنها منحصر به مدیریت و بهره‌برداری از رویدادهای بزرگ ورزشی و مشاهده آن‌ها نیست. گردشگری ورزشی شامل ارائه خدمات و تجربیات مرتبط با ورزش به توریست‌ها در مقاصدی است که رویدادهای ورزشی در آن‌ها برگزار می‌شود.»

در مجموع و با توجه به تعاریف متعدد، گردشگری ورزشی شامل چهار شاخه اصلی است:

 • گردشگری رویدادهای ورزشی
 • گردشگری ورزشی فعال
 • گردشگری نوستالژیک
 • گردشگری غیرفعال
مسابقات توردوفرانس در گردشگری ورزشی
گردشگری ورزشی، پدیده‌ای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ناشی از تعامل منحصر به فرد میان مردم، ورزشکاران و مکان‌ها است

ارزش بازار توریسم ورزشی

رویدادهای ورزشی به عنوان بزرگترین پدیده‌های اجتماعی بشر شناخته می‌شوند. از آن طرف نیز برآوردها حاکی از آن است که گردشگری در چند دهه آینده به بزرگترین صنعت جهان تبدیل خواهد شد. بنابراین به سادگی می‌توان به اهمیت و گستردگی توریسم ورزشی به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های این صنعت پی برد. بررسی روندهای ورزشی و استقبال از رویدادهای این حوزه در سال‌های گذشته نیز به خوبی رشد این بخش از صنعت گردشگری را نمایان می‌سازد.


مطلب پیشنهادی: با انواع گردشگری آشنا شوید


در سال ۲۰۱۶ ارزش گردشگری ورزشی جهان معادل ۱۴۱ میلیارد دلار برآورد شده بود و بنا بر پیش‌بینی‌ها، این رقم در انتهای سال ۲۰۲۱ به ۵۷۱ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. یعنی این نوع از گردشگری در طی چهار سال رشدی ۴۱ درصدی را تجربه کرده است. از سوی دیگر، توریسم ورزشی بخش عظیمی از صنعت گردشگری را شامل می‌شود. چنان که بنا به برخی آمارها ۲۵ درصد کل گردشگران جهان، گردشگران ورزشی هستند. به عبارت دیگر یک چهارم صنعت گردشگری به نوعی با ورزش در ارتباط هستند.

دو سازمان اصلی مرتبط با این صنعت یعنی WTO  و IOC یعنی سازمان جهانی گردشگری و کمیته بین‌المللی المپیک که در سال ۲۰۰۴ متعهد به نزدیک کردن دو حوزه گردشگری و ورزش و فزایش همکاری‌های دوجانبه شده‌اند، در همین رابطه اعلام کرده‌اند: «گردشگری و ورزش از وجوه بسیار با یکدیگر مرتبط و در عمل مکمل یکدیگر هستند. هر دو از مهمترین ابزارها در راه پیشرفت و توسعه کشورها به حساب می‌آیند و سرمایه‌گذاری بر روی زیرساخت‌های مربوط به آن‌ها مانند فرودگاه‌ها، جاده‌ها، استادیوم‌های ورزشی و مجتمع‌های تفریحی ورزشی به همان اندازه که به ساکنان یک محل خدمت می‌رساند، در تامین رفاه گردشگران نیز موثر واقع می‌شود.»

مسابقات اسکی پرش
یراساس برآوردها ارزش بازار گردشگری ورزشی در پایان سال ۲۰۲۱ به ۵۷۱ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

آمار نشان می‌دهند که تاثیر توریسم ورزشی از منظر اقتصادی، بسیار بیشتر از صرف رویدادهای ورزشی است و این شاخه از صنعت گردشگری، امکانات رشد اجتماعی اقتصادی زیادی را در اختیار ساکنان محلی و نیز گردشگران قرار می‌دهد.

گردشگری رویدادهای ورزشی

این شکل از گردشگری، همانطور که از نام آن پیداست در حاشیه رویدادهای ورزشی پدید می‌آید. رویدادهای ورزشی با هر وسعت و اندازه‌ای گردشگران را جذب می‌کنند اما در توریسم ورزشی بیشتر بر رویدادهای بزرگ ورزشی تاکید می‌شود. رویدادهایی مثل المپیک یا جام جهانی فوتبال می‌توانند میلیون‌ها گردشگر را به کشور میزبان رویدادها جذب کنند. اما رویدادهای کوچک‌تر مثل جام ملت‌های فوتبال یا جام باشگاه‌های داخلی یک کشور یا رقابت‌های فرمول یک نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

رویدادهای آماتوری ورزشی نیز از این مجموعه خارج نیستند و حتی مسابقات بین مدارس و لیگ جوانان نیز از شاخه‌های توریسم ورزشی هستند. از مهمترین رویدادهایی که بیشترین تعداد گردشگر را در این شاخه جذب می‌کنند می‌توان به رقابت‌‌های تنیس ویمبلدون، جام جهانی فوتبال، قهرمانی راگبی شش ملت (انگلستان، فرانسه، ایرلند، ایتالیا، اسکاتلند، ولز)، بازی‌های المپیک و سوپر بال اشاره کرد.

گردشگری ورزشی نوستالژیک

این شکل از گردشگری به سفر برای بازدید از جاذبه‌های مرتبط با ورزش اشاره دارد. این جاذبه‌ها ممکن است مربوط به گذشته یا معاصر یا شامل بازدید از موزه‌های ورزشی، مکان زندگی قهرمانان ورزشی یا سایر مکان‌های ورزشی باشد. در این شکل از گردشگری ورزشی، هیچ فعالیت بدنی یا ذهنی خاصی انجام نمی‌شود بلکه صرفا جنبه آموزشی یا افزایش آگاهی در یک زمینه خاص را داشته باشد.

برخی از جاذبه‌های توریسم ورزشی نوستالژیک عبارتند از: پارک المپیک winsport در کانادا که در گذشته محل برگزاری بازی‌های جهانی اسکی بوده و امروزه برای استفاده عموم باز شده است. استادیوم فوتبال Maracana در ریودوژانیرو که از منظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد و روزگاری بزرگترین استادیوم فوتبال دنیا بوده است. همینطور می‌توان به پارک المپیک بارسلونا اشاره کرد که در اواخر دهه هشتاد میلادی برای برگزاری المپیک ۱۹۹۲ ساخته شد.

مسابقات فرمول یک و گردشگری ورزشی
آمارها نشان می‌دهند که تاثیر گردشگری ورزشی از منظر اقتصادی، بسیار بیشتر از صرف رویدادهای ورزشی است

گردشگری ورزشی فعال

این شکل از گردشگری، به مسافرتی اطلاق می‌شود که گردشگر، با هدف انجام فعالیت ورزشی خاصی به سفر رود یا انجام این گونه از فعالیت‎ها بخش مهمی از سفر او باشد. این شاخه از گردشگری ورزشی خود به سه زیرمجموعه تقسیم می‌شود: آماتوری، تفریحی، و حرفه‌ای. فعالیت‌های ورزشی بسیاری در سطح جهانی، گردشگران را در این شاخه جذب می‌کنند. از جمله مهمترین مقاصد برای برخی ورزش‌ها عبارتند از: غواصی در جزایر گالاپوس، شنا در سواحل Great Barrier Reef، تنیس در مراکش، تیراندازی در اسپانیا، دوچرخه‌سواری در آمستردام، دوره‌های یوگا در بالی، مبارزه تای‌چی در چین،  قایق‌سواری در استرالیا، اسکی در اتریش، موج‌سواری در کاستاریکا، بیسبال در بوستون، ماهی‌گیری در گامیبیا، صخره‌نوردی در تایلند، اسب‌سواری در اکوادور و گلف در فلوریدا.

گردشگری ورزشی غیرفعال

باید در نظر داشت که هرچند ورزش با فعالیت کردن عجین است اما لزوما همه کسانی که دستی در ورزش دارند فعالیت فیزیکی ندارند. در حقیقت، گردشگران غیر فعال حتی بیشتر از کسانی که مستقیما فعالیت ورزشی دارند به این صنعت متعهد هستند. گردشگران غیرفعال کسانی هستند که مستقیما در فعالیت‌ها، رویداد‌ها یا مسابقات ورزشی دخیل نیستند و به عنوان طرفداران یا تماشاگران این برنامه‌ها حضور پیدا می‌کنند. این افراد ممکن است تماشاگران بازی‌های بزرگ جام‌ جهانی فوتبال باشند که از سوی دیگر زیرمجموعه گردشگران رویدادهای ورزشی نیز به حساب می‌آیند، یا ممکن است تنها همراهی کننده یکی از اعضای خانواده‌شان باشند که در مسابقات شرکت می‌کند.

مسابقات دوی سرعت المپیک
توریسم ورزشی شامل ارائه خدمات و تجربیات مرتبط با ورزش به توریست‌ها در مقاصدی است که رویدادهای ورزشی در آن‌ها برگزار می‌شود

بیشتر گردشگران این شاخه، طرفداران تیم‌های ورزشی هستند. از مهمترین این طرفداران می‌توان به طرفداران فوتبال اشاره کرد. برای نمونه طرفداران و تماشاگران حرفه‌ای تیم فوتبال منچستریونایتد کلاب ویژه خود را دارند و بنابر گزارش BBC شمار طرفداران یا اعضای این کلاب به ۶۵۹ میلیون نفر در دنیا می‌رسد. دسته دیگر این گردشگران، به قهرمان‌های ورزشی علاقه دارند و در رقابت‌های مختلف همواره عده زیادی از طرفداران را از سراسر دنیا به همراه خود به محل برگزاری مسابقه می‌کشانند.

مزایای توریسم ورزشی

این شاخه از گردشگری، همانند دیگر انواع آن، منافع بسیاری دارد. شاید در نگاه اول مزایای اقتصادی آن بیش از دیگر زمینه‌ها به چشم بیاید، باید به تاثیرات مثبتی که این شکل از توریسم در زمینه‌های اجتماعی و نیز محیطی بر جای می‌گذارد نیز توجه داشت. رویداد‌های ورزشی بهانه‌ای می‌شوند تا گردشگران از جاذبه‌های شهر مقصد و مناطق اطراف آن دیدن کنند. همچنین این سبک ز توریسم به واسطه خدمات اسکان، حمل ‌و نقل، پذیرایی و خرید، موجب رشد اقتصادی کشور مقصد می‌شود و تصویری مثبت از کشور مقصد را در ذهن گردشگران شکل می‌دهد.

زیرساخت‌های لازم برای گسترش توریسم ورزشی، غالبا مواردی هستند که به جز گردشگران، مورد استفاده مردم محلی نیز قرار می‌گیرند و موجب توسعه شهری می‌شوند. گسترش گردشگری ورزشی، همبستگی اجتماعی مردم را نیز تقویت می‌کند. پوشش رسانه‌ای که در حاشیه رویدادهای ورزشی برقرار می‌شود، به شهرت و شناخته شدن محل برگزاری رویدادها کمک می‌کند و در نهایت در افزایش تعداد کل گردشگران یک مکان نقش موثری ایفا می‌کند.

مسابقات تنیس ویملبدون گردشگری ورزشی
در توریسم گردشگری همچون دیگر شاخه‌های گردشگری، به ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوامع میزبان کمک می‌کند

در آمد حاصل از توریسم ورزشی می‌تواند جهت گسترش و توسعه زیرساخت‌های لازم برای این شاخه گردشگری به کار بسته شود. گردشگری ورزشی، همچون دیگر شاخه‌های گردشگری، به ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوامع میزبان کمک می‌کند و در نهایت شاخه‌هایی از گردشگری ورزشی که با  طبیعت در ارتباط هستند، می‌توانند با بردن توجه‌ها به محیط زیست موجب مدیریت صحیح و حفظ و احیای مناطق شوند.

این شاخه از توریسم در کنار مزایای بسیار، اثرات منفی نیز دارد. به طور مثال، تضاد فرهنگی که به دنبال برگزاری یک رویداد ورزشی در منطقه‌ای با فرهنگ تاریخی رخ می‌دهد یا استخدام نیروی کار غیر محلی برای برگزاری این رویدادها، از جمله مسائلی است که باید در نظر گرفته شوند.

در آخر باید توجه داشت که توریسم ورزشی یکی از بزرگترین ابعاد صنعت جهانگردی است و همچون سایر زیر شاخه‌های این صنعت باید با مدیریت صحیح و شناخت مزایا و معایب، در راستای توسعه آن حرکت کرد.

سفر کردن و از کشوری به کشور دیگر، امروزه رفتن امری معمول و پذیرفته شده و حتی ضروری است. گسترش امکانات و زیرساخت‌های حمل و نقل سفر کردن را نسبت به گذشته راحت‌تر کرده و افراد با اهداف و انگیزه‌های مختلف به دیگر کشورها سفر می‌کنند. با این حال کشورها برای کنترل بهتر و مدیریت ورود و خروج مسافران و گردشگران و رشد بیشتر صنعت گردشگری خود، ضوابط و مقرراتی وضع کرده‌اند که به قوانین روادید سفر معروف است و در مناطق مختلف متفاوت است. در ایران نیز وزارت امور خارجه ۱۲ نوع ویزای غیرمهاجرتی شامل ویزای درمانی (T)، ورود (A)، جهانگردی (B)، زیارتی (C)، سیاسی (D)، خدمت (S)، تحصیلی (E)، با حق کار (F)، عبور (G)، مطبوعاتی (H)، سرمایه‌گذاری (I)، و خانواده (M) را به رسمیت شناخته است. در سال‌های اخیر با رونق گردشگری سلامت، سفرهای با انگیزه‌های درمانی و پزشکی به مقاصد خارجی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در ایران نیز که یکی از قطب‌های گردشگری سلامت در منطقه خاورمیانه است، چند سالی است وزارت امور خارجه ویزای درمانی را به فهرست انواع روادید ورود به کشور اضافه کرده است. ویزای درمانی همانگونه که از نام آن مشخص است، ویژه اتباع خارجی است که به قصد معالجه در یکی از مراکز درمانی معتبر داخل کشور درخواست خود را ثبت می‌کنند.

وزارت امور خارجه متولی اصلی صدور ویزا
درخواست روادید و مدارک لازم برای دریافت آن در سامانه الکترونیکی وزارت امور خارجه باید به ثبت برسد

چگونگی صدور ویزای ایران و مدارک لازم

پیش از توضیح روند صدور ویزای درمانی، باید ببینیم صدور روادید ورود ایران چگونه است. وزارت امور خارجه برای روادید موقت غیرمهاجرتی سامانه‌ای موسوم به رویداد الکترونیکی وزارت امور خارجه راه‌اندازی کرده است. برپایه دستورالعملی که وزارت امور خارجه در این خصوص تهیه و روی سامانه گذاشته، متقاضیان دریافت ویزای ایران باید درخواست خود را از طریق این سامانه‌ به ثبت برسانند و پس از پر کردن فرم‌های ثبت‌نام و بارگزاری مدارک و مستندات، به درخواست آن‌ها پاسخ داده خواهد شد.

 روش‌های درخواست صدور روادید موقت غیرمهاجرتی به دو صورت فردی و شرکتی است. در روش فردی، افراد فرم ثبت الکترونیکی درخواست روادید را پر می‌کنند اما روش شرکتی مختص شرکت‌های خصوصی و دولتی، آژانس‌های مسافرتی و گردشگری، سازمان‌ها و نهادهای دولتی، و بانک‌ها، مراکز پزشکی و موسسات بیمه‌ای تایید شده نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور است.

در هر دو روش برای دریافت ویزای ایران مراحلی مشخص وجود دارد. اصل کلی این است که درخواست‌کننده روادید، باید تمام شرایط دریافت روادید را دارا باشد و اگر درخواست ثبت شده کامل و بدون اشکال باشد، ویزا صادر می‌شود.

تعیین نوع روادید درخواستی (انتخاب یکی از انواع روادید ۱۲گانه)، تهیه مدارک لازم مانند گذرنامه، برنامه سفر، دعوتنامه از نهادهای درخواست کننده، رزومه علمی، کاری یا حرفه‌ای و …، اسکن عکس پرسنلی مطابق با استاندارد اعلام شده، اسکن صفحه اول گذرنامه مطابق با استاندارد اعلام شده، از جمله پیش‌شرط‌های ثبت درخواست صدور روادید است که درباره هر کدام از آن‌ها نیز در سامانه روادید الکترونیکی وزارت امور خارجه توضیحاتی داده شده است.

مراحل و مدت زمان دریافت ویزای ایران

ثبت الکترونیکی درخواست روادید اولین مرحله از فرایند دریافت روادید است. متقاضی برای تکمیل و ثبت درخواست الکترونیکی دریافت ویزای ایران، ابتدا باید نوی نوع روادید درخواستی خود را مشخص کند. در مرحله بعد فرم ثبت درخواست را تکمیل کند و مدارک لازم را بارگزاری کند. کلیه مکاتبات از طریق پست الکترونیکی انجام می‌پذیرد و در پایان ثبت درخواست نیز فرایند تایید آدرس پست الکترونیکی از متقاضی خواسته می‌شود و اگر  این فرایند در حداکثر ۱۲ ساعت پس از ثبت درخواست تکمیل نشود، به منزله انصراف تلقی شده و درخواست صدور روادید از سامانه حذف خواهد شد.

مسافران خارجی در فرودگاه
برای دریافت ویزای درمانی ایران ارائه گواهی پذیرش رسمی از بیمارستان و پزشک معالج ضروری است

در روش مراجعه حضوری همه این مراحل وجود دارد منتها متقاضیان دریافت ویزای ایران پس از ثبت درخواست و بارگزاری یا تحویل اسناد و مدارک به صورت الکترونیکی یا حضوری، باید در جلسه مصاحبه نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران حضور یابند. در روش حضوری پس از پایان فرایند تایید آدرس الکترونیکی، تاریخ روز مصاحبه و مکان آن مشخص می‌شود. در مرحله بعد وزارت امور خارجه و نمایندگی‌های کنسولی ایران در کشورهای مبدا درخواست‌ها را بررسی می‌کنند و چنانچه مدارک کامل و فرم درخواست نیز بدون مشکل باشد، روادید صادر می‌شود.

فرآیند بررسی درخواست ویزا مطابق دستورالعمل‌های وزارت امور خارجه حداکثر ۱۰ روز کاری به طول می‌انجامد. نکته اینکه در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا، گزینه‌های صدور روادید گردشگری و زیارتی در سامانه الکترونیکی صدور روادید غیرفعال شده‌اند و امکان ثبت درخواست وجود ندارد.

روش‌های ثبت درخواست صدور ویزای درمانی ایران

روال و دستورالعمل‌های صدور ویزای درمانی نیز تاحدود زیادی مشابه دیگر انواع روادید است. با این تفاوت که تخصصی‌تر است و علاوه بر وزارتخانه‌های امور خارجه و اطلاعات و برخی سازمان‌ها و نهادهای دیگر، وزارت بهداشت نیز به طور تخصصی و از نزدیک در فرآیند صدور ویزا مشارکت دارند و نظر می‌دهند. ویزای درمانی طیف وسیعی از خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه‌های سلامت، پزشکی و زیبایی را در برمی‌گیرد.

برای صدور ویزای درمانی، متقاضی درخواست خود را یا به عنوان بیمار یا همراه بیمار ثبت می‌کند. روش ثبت درخواست در این نوع ویزا به این صورت است که متقاضی دریافت ویزای درمانی ایران باید یا به صورت فردی یا از طریق شرکت‌های تخصصی حوزه گردشگری سلامت- که به شرکت‌های تسهیلگر گردشگری سلامت شناخته می‌شوند- اقدام کنند. به طور معمول مراحل و فرآیندهای صدور ویزای درمان کوتاه‌تر است و درخواست‌کننده نیز هزینه‌های کمتری نیز برای دریافت آن پرداخت خواهد کرد.

برپایه دستورالعمل وزارت امور خارجه در سامانه الکترونیک صدور ویزای درمانی، شرکت‌های مسافرتی گردشگری سلامت، بیماران بین‌المللی متقاضی استفاده از خدمات درمانی و سلامتی و زیبایی را جهت ارائه خدمات در ایران جذب می‌کنند و با ثبت درخواست و ارائه مدارک و مستندات لازم، ویزای درمانی برای آن‌ها دریافت می‌کنند.

هم‌اکنون حدود ۴۵ شرکت تسهیلگر گردشگری سلامت در این سامانه تعریف شده‌اند که می‌توانند برای بیمارانی که به آن‌ها مراجعه کرده‌اند، ویزای درمانی ایران را از وزارت امور خارجه دریافت کنند. شرکت‌ها تقاضای روادید را در سامانه روادید الکترونیک ثبت می‌کنند و بعد از تایید نمایندگی‌های وزارت خارجه، برای متقاضی روادید درمان صادر می‌شود.

پاسپورت بیماران باید 6 ماه اعتبار داشته باشد
برای دریافت ویزای درمانی ایران ارائه مشخصات کامل بیمار و میزبان‌های او الزامی است

پیش شرط‌های دریافت ویزای درمانی ایران

شرکت‌های تسهیلگر برای اینکه بتوانند گردشگران سلامت را به داخل کشور بیاورند، باید مجوزهای لازم را داشته باشند. این مجوز هم شامل مجوز فعالیت خودشان است و هم دریافت ویزای درمانی برای متقاضیان و همراهان آن‌ها. شرکت‌ها در این راه باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند. اولین و مهمترین پیش‌شرط در فرآیند ثبت درخواست و موافقت با صدور ویزای درمانی، ارائه سند اثبات پذیرش از مراکز بیمارستانی دارای مجوز بین‌المللی (IPD) است که باید در سامانه بارگذاری شود.

اهمیت این سند از آن رو است که اثبات می‌کند بیماران خارجی یا همراهان آن‌ها صرفا با هدف دریافت خدمات درمانی و سلامتی راهی ایران می‌شوند. از طرفی دیگر این سند ثابت می‌کند که اتباع خارجی در چرخه‌‌ای رسمی وارد کشور می‌شوند و این اطمینان را به اداره گذرنامه و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی می‌دهد که گردشگران از مجراهای قانونی خدمات خود را دریافت می‌کنند و به اصطلاح در دام واسطه‌ها و دلالان نمی‌افتند. در پاره‌ای از موارد نیز ممکن است گردشگران با روادید زیارتی وارد کشور می‌شوند و علاوه بر زیارت به امور درمانی خود نیز می‌رسند.

مدارک لازم جهت گرفتن ویزای درمانی ایران

همانطور که گفتیم برای دریافت ویزای درمانی، شرکت‌ها و آژانس‌های گردشگری باید از بیمارستان‌های دارای مجوز IPD نامه پذیرش معتبر ارائه کنند. علاوه بر این طبق ضوابط و دستورالعمل‌های وزارت امور خارجه، مشخصات کامل بیمار و همراهان و میزبان‌های او در ایران نیز باید در فرم ثبت درخواست ویزای درمانی ایران به طور کامل اعلام شوند. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • مشخصات هویتی کامل بیمار
 • آدرس و تلفن منزل بیمار
 • شماره تلفن همراه بیمار
 • مدت زمان اقامت در ایران
 • محل اقامت در ایران
 • تاریخ حضور در ایران
 • محل اخذ روادید (کدام کشور یا شهر)
 • مشخصات میزبان ایرانی (شخص یا هتل)
 • آدرس میزبان در ایران
 • تلفن میزبان در ایران
 • نام و نام خانوادگی میزبان

نکته: اگر میزبان شخص باشد نام و نام خانوادگی میزبان ارائه می‌شود و اگر میزبان هتل باشد، نام آدرس و شماره تلفن هتل باید اعلام شود.

 • شغل میزبان. به این معنا که آیا میزبان شخص است یا شرکت تسهیلگر یا هتل)
 • نام پدر میزبان (برای میزبان‌های شخصی)
 • کد ملی و تاریخ تولد کامل میزبان (در صورتی که میزبان شخص باشد)
 • تصویر پاسپورت بیمار
 • عکس پرسنلی بیمار
 • نامه رسمی از بیمارستان پذیرنده

نکته: این نامه باید به صورت رسمی و با مهر و تاریخ و شماره تنظیم شده باشد و در غیراین صورت پذیرفته نخواهد شد و درخواست صدور ویزای درمانی متقاضی رد می‌شود.

 • نامه از پزشک معالج

نکته: پزشک معالج باید در حوزه درمانی خود متخصص باشد و نامه معرفی را به صورت رسمی و مهرشده ارائه کند.

 • رزومه فارسی و انگلیسی

نکته: در گذشته برای کشورهای خاص لازم بود رزومه‌ای به فارسی و انگلیسی درباره فعالیت‌های شغلی، تحصیلی، اقامتی، شماره تماس، آدرس ایمیل و راه‌های ارتباطی فضای مجازی ارئه می‌شد. در حال حاضر اما تمام متقاضیان دریافت ویزای درمانی ایران فارغ از اینکه تبعه کدام کشور باشند، این اطلاعات را باید در قالب رزومه ارائه کنند.

ارائه خدمات درمانی به دارندگان ویزای درمانی
ایران یکی از قطب‌های اصلی گردشگری سلامت در خاورمیانه است

بررسی تقاضای صدور ویزای درمانی

پس از اینکه مدارک لازم صدور ویزای درمانی در سامانه الکترونیک وزارت امور خارجه بارگزاری شد، صحت مدارک کامل باید تایید شود. وزارت خارجه به طور معمول از بیمارستانی که نام آن برای ارائه درخواست صدور ویزای درمانی در سامانه ثبت شده، استعلام می‌گیرد و اصالت نامه‌ها را بررسی می‌کند. اگر مدارک ناقص باشد، درخواست‌ صدور ویزای درمانی برگشت داده می‌شود و متقاضی یا شرکت تسهیلگر یا آژانس مسافرتی در مدت زمانی ۱۲ ساعته باید نواقص پرونده خود را برطرف و مدارک را کامل کند.


مطلب پیشنهادی: صفر تا صد دریافت مجوز اقامتگاه بوم گردی


در مرحله بعد درخواست وارد کمیته بررسی می‌شود که در آن نمایندگان وزارت اطلاعات درخواست‌های صدور ویزا را از نظر اطلاعاتی و امنیتی بررسی می‌کنند. به تازگی نیز کمیته‌ای موسوم به اتاق هماهنگی متشکل از نمایندگانی از امور خارجه، وزارت اطلاعات و سازمان حج و زیارت درخواست‌ها را بررسی می‌کنند. در حقیقت نظر نهایی را اعضای اتاق هماهنگی اعلام می‌کنند. اگر صلاحیت افراد متقاضی ویزای درمانی در اتاق هماهنگی تایید شود، پرونده به وزارت امور خارجه برمی‌گردد و ویزای درمانی صادر می‌شود.

صدور ویزای درمانی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان صدور ویزای درمانی ایران به طور معمول ۱۰ روز کاری است اما در حال حاضر به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، صدور ویزای درمانی ۱۰ تا ۱۵ روز کاری طول می‌کشد. در دستورالعمل‌های وزارت امور خارجه درباره کشورهای خاص نظیر آلمان، فرانسه، انگلیس، کانادا و… چنین آمده که صدور ویزا حدود ۲۰ الی ۳۰ روز کاری به طول می‌انجامد. سقف زمانی روادید درمان نیز حدود ۳۰ روز است اما چنانچه نیاز باشد که بیمار مدت زمان بیشتری در کشور حضور داشته باشد، این سقف تا ۹۰ روز افزایش می‌یابد. با این حال افزایش بیش از ۹۰ روز تنها در صورت صدور اجازه و با هماهنگی‌ها و بررسی‌های نهادهای ذی‌ربط امکان‌پذیر است.

ویزای درمانی ایران
صدور ویزای درمانی ایران به صورت فردی یا از طریق شرکت‌های تسهیلگر گردشگری سلامت انجام می‌شود

هزینه‌های صدور ویزای درمانی

براساس دستورالعمل وزارت امور خارجه هزینه صدور ویزای درمانی ۵۰ درصد کمتر از دیگر ویزاهاست و به طور معمول نیز این روادید در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون پرداخت هزینه فوریت صادر می‌شود. هزینه ویزای درمانی به طور متوسط بین ۶۰ تا ۸۰ دلار است که بسته به کشور مبدا متفاوت است.

نوع دیگری از ویزا وجود دارد که در فرودگاه صادر می‌شود و به روادید فرودگاهی شناخته می‌شود. یعنی آن دسته از اتباع خارجی که امکان آن را دارند که ویزای خود را از طریق فرودگاه‌های بین‌المللی ایران دریافت کنند، با ارائه برگ تاییدیه ویزا در گیشه ویزای فرودگاهی و پرداخت هزینه‌های آن، روادید خود را دریافت می‌کنند.

در ویزای فرودگاهی متقاضی باید فرم الکترونیکی درخواست ویزای درمانی ایران را حداقل دو روز قبل از سفر از طریق سامانه ویزا الکترونیکی تکمیل کرده باشد و تاییدیه ثبت‌نام را نیز در دست داشته باشد. برپایه دستورالعمل‌های وزارت امور خارجه، ویزای درمانی فرودگاهی مثل دیگر انواع روادید، مشمول هزینه‌های ثابت است و اگر روادید در فرودگاه صادر شود، ۵۰ درصد تخفیف به آن تعلق نمی‌گیرد.

نکته: برای ثبت درخواست صدور ویزا، شرکت‌های گردشگری سلامت و مترجمان الزامی به پرداخت مبلغ به آژانس‌های گردشگری ندارند. این بدان معناست که هزینه‌ها در مرحله آخر و پس از صدور ویزا باید پرداخت شود.

شرط ارائه گواهی تست PCR

از اواسط مرداد ماه و با دستور وزارت امور خارجه، بیماران بین‌المللی متقاضی دریافت ویزای درمانی ایران باید گواهی سلامت بیماری کووید ۱۹ را نیز ارائه کنند. یعنی بیماران ملزم هستند گواهی تست تشخیصی منفی PCR ویروس کرونا به زبان انگلیسی را حداکثر ۹۶ ساعت قبل از زمان ورود به ایران ارائه کنند. علاوه بر این برای دریافت ویزای درمانی، پاسپورت بیمار باید حداقل ۶ ماه از زمان عزیمت از کشور مبدا اعتبار داشته باشد.

نکات کلیدی در صدور ویزای درمانی ایران

برخی از آژانس‌های گردشگری که مسئول ثبت درخواست برای دریافت ویزای درمانی هستند گاه ادعا می‌کنند که نامه پزشکی از بیمارستان‌های دارای مجوز پذیرش بیماران بین‌المللی دریافت و به وزارت امور خارجه تحویل می‌دهند. این ادعا الزاما درست است. وزرات امور خارجه فهرستی از بیمارستان‌های دارای مجوز IPD دارد و تنها نامه‌هایی را به رسمیت می‌شناسند که بیمارستان‌ها صادر کرده باشند. این فهرست را وزارت بهداشت تهیه کرده و به وزارت امور خارجه داده است. برخی بیمارستان‌ها با اینکه دارای مجوز پذیرش بیماران بین‌المللی هستند، در فهرست تایید شده قرار ندارند.

این بدان معناست که اگر از سمت این بیمارستان‌ها درخواستی برای صدور ویزای درمانی برای بیماران خارجی یا همراهان آن‌ها در سامانه الکترونیک ثبت درخواست روادید ایران ثبت شود، رد خواهد شد. با این حال اگر بیمارستانی جزء این فهرست نباشد، موضوع را باید از طریق وزارت بهداشت پیگیری کند و نامه‌ای رسمی بعلاوه مجوز آی پی دی و مدارک لازم را به وزارت خارجه ارسال کند و درخواست خود را برای وارد کردن مرکز درمانی در فهرست یاد شده اعلام کند.

نکته دیگر اینکه تنها ارائه نامه از بیمارستان کفایت نمی‌کند بلکه لازم است نامه‌ای جداگانه هم از پزشک معالج که به صورت رسمی و مهر شده باشد، به وزارت امور خارجه ارسال شود.

عمل های جراحی پزشکی و زیبایی به گردشگران سلامت
بیماران بین‌المللی پس از صدور ویزای درمانی می‌توانند خدمات خود را از ۹۰ بیمارستان و مرکز درمانی تایید شده دریافت کنند

شهروندان اتباع کشورهای مختلف به استثنای دو کشور افغانستان و پاکستان می‌توانند به صورت فردی و مستقل از شرکت‌های تسهیلگر به نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در کشور خود مراجعه کنند و با ارائه اسناد و مدارک لازم درخواست خود برای صدور ویزای درمانی ایران را ارائه کنند. در این حالت کنسولگری‌های ایران با بررسی اسناد به تقاضای روادید پاسخ می‌دهند.

اگر مسافران خارجی با هر نوع ویزای دیگری وارد ایران شده باشند و در زمان اقامت در کشور به خدمات درمانی نیاز پیدا کنند، محدودیتی برای پذیرش آن‌ها در مراکز درمانی وجود نخواهد داشت.

اطلاعات شخص یا شرکت گردشگری سلامت که میزبان بیمار است باید برای وزارت امور خارجه ارسال شود.

بیماران و همراهان آن‌ها که شهروندان کشورهای خاص هستند و تقاضای ویزای درمانی ایران را به ثبت می‌رسانند، علاوه بر ارائه مدارک پیش گفته در بالا، باید در مدت زمانی که در ایران حضور دارند، یک لیدر دارای کارت لیدری از وزارت امور خارجه نیز آن‌ها را همراهی کند. ضمن اینکه در فرم درخواست ویزای درمانی و مدارکی که در سامانه الکترونیک روادید بارگزاری می‌شود، باید این فرد لیدر معرفی شود.

بیماران دوتابعیتی که از کشورهای خاص وارد ایران می‌شوند، چنانچه از تابعیت ایرانی هم برخوردار باشند، مشمول قانون لیدر نخواهند شد.

پیشنهادهای جدید غذایی و آشامیدنی در هتل‌ها و استراحتگاه‌ها یکی از مهمترین استراتژی‌هایی است که نظر توریست‌ها را جلب می‌کند و درآمد آن‌ها را افزایش می‌دهد. در بحبوحه بحران جهانی کرونا که تعداد مسافران از گذشته کمتر شده، صنعت هتلداری باید بسته‌های وسوسه‌کننده‌تری به مشتریان عرضه کنند؛ در تصورات قبلی خود تجدیدنظر کنند؛ به فکر طراحی فضاهای جدید باشند تا بتوانند تجربه گردشگران را بهبود ببخشند. این یعنی مدرن‌سازی تجربه میهمان. راه‌حلی بالقوه موثر، ساده‌ و دسترس که در بلندمدت جواب می‌دهد.

وضعیت صنعت هتلداری
صنعت هتلداری به دلایل ساختاری و تحمیلی دیگر رونق سابق را ندارد

امیدواری‌‌های صنعت هلتداری

صنعت هتلداری با چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی روبرو است. حتی بیش از همه‌گیری ویروس کرونا هم پلتفرم‌های اجاره‌ خانه و اقامتگاه‌های محلی بازی را از چنگ آن‌ها درآورده بودند. حالا اما همه اعضای زنجیره اقامت و اسکان در خط شروع قرار گرفته‌اند. برای هتل‌ها اما کار سخت‌تر است. راه‌حل‌هایی مثل تخفیف‌‌ و سرویس‌های اضافه و اختصاصی دیگر تکراری شده و تقریبا می‌توان گفت خریداری ندارد و برای گردشگران نیز رفتن به هتل‌ به کاری طاقت‌فرسا بدل شده است. یک دلیل ساده برای این وضعیت پوست‌اندازی صنعت گردشگری است که عمومی‌تر شده و گردشگران نیز در مقایسه با گذشته تعامل و پیوند عمیق‌تر با مقاصد را طلب می‌کنند. اگرچه از برخی جهات شیوع ویروی کرونا به اصطلاح صنعت هتلداری را نونوار کرده، بیش از این‌ها لازم است

توصیه‌ای که کارشناسان به هتل‌ها می‌کنند این است که برای باقی ماندن در گردونه رقابت، در برخی عادت‌های سابق خود تجدیدنظر کنند و به اصطلاح رگ خواب گردشگران را بشناسند و استراتژی‌های جذب را وارد فازهای جدید کنند. خدمات غذایی و آشامیدنی یکی از بهترین گزینه‌هایی است که به گفته تحلیلکران تجدیدنظر در قواعد آن راهی رو به روشنایی را برای هلتداران باز می‌کند و نه‌تنها آن‌ها را با تغییرات ماه‌های گذشته سازگار کرده و چه بسا عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران کند.

هتل‌های بزرگ
هتل‌ها باید خدمات خود را در بسته‌بندی‌های جدید‌ و خلاقانه عرضه کنند تا مدرنیزه کرده تجربه میهمانان محقق شود

مدرن‌سازی تجربه میهمانان با تجربه بدون تماس

ما در عصری تازه زندگی و سفر می‌کنیم. عصری که در آن شاهد پایان سرویس اقامت و اسکان به سبک سنتی هستیم. گردشگران و میهمانان به دنبال روش‌های بدون تماس برای صرف غذا هستند و این نکته‌ای است که به نظر می‌رسد صنعت هتلداری سال‌ها از آن غفلت کرده است. وقتی می‌گوییم غفلت، منظورمان فراموشی به معنای مطلق کلمه نیست. امروزه اگر به بازار املاک هم سر بزنید یا پلتفرم‌های اجاره‌ خانه یا اقامتگاه را در نظر بگیرید، خدمات اتاق کامل را جایگزین روش‌های سنتی هتل‌ها کرده‌اند.

سال‌هاست روش کاری هتل‌ها این است که از میهمانان‌شان می‌خواهند در ساعات مشخصی برای صرف غذا به غذاخوری مراجعه کنند و فرآیند آن‌چنان جا افتاده که آژانس‌های مسافرتی نیز در تبلیغ پکیج‌های سفر خود قید می‌کنند که مثلا «شام را در محیطی رویایی با موسیقی زنده صرف می‌شود» یا «فضایی مشرف به دریا و ارتفاع» را جزء خدمات ویژه خود معرفی می‌کنند. نوعی بسته‌بندی‌ سنتی که گرچه مسافران و گردشگران با آن آشنا هستند، امروزه دیگر مجبور نیستند آن را بپذیرند. گفته می‌شود صنعت هتلداری باید خدمات خود را در بسته‌بندی‌های جدید‌ و خلاقانه عرضه کند تا مدرنیزه کرده تجربه میهمانان محقق شود.

شاید وقت آن رسیده که هتلداران کمی هزینه کنند و طراحی داخلی و دکوراسیون هتل‌ها را تغییر دهند و آژانس‌های مسافرتی نیز شاخص «فضای قابل توجه اقامتی» را در تبلیغات و پیشنهادهای انگیزشی خود اضافه کنند

چه شروعی بهتر از غذا و نوشیدنی. خورد و خوراک همیشه جزء جدایی ناپذیر صنعت گردشگری بوده و یکی از روندهای آینده‌دار این صنعت هم هست. عجیب این است که صنعت هتلداری تاکنون متوجه این تغییر بزرگ نشده است. شیوه‌های سرو غذا و پیشنهادهایی که در منوها گنجانده می‌شود، بهترین راه برای بهبود تجربه گردشگران و میهمانان در زمان اقامتشان است و اگر به درستی اجرا شود، احساس ارتباط با رستوران‌های محبوب میهمانان را در خاطره‌شان زنده می‌کند. این استراتژی اساسی‌ترین مرحله ایجاد تغییر و مدرن‌سازی تجربه میهمانان در صنعت هتلداری است که اپراتورهای مسافرتی نیز خیلی زود خود را با آن هماهنگ می‌کنند. گزینه‌های بیشتری هم در دسترس است.

اقامتگاه‌های اجاره‌ای
پلتفرم‌های آنلاین اجاره خانه و اقامتگاه‌، بخش زیادی از سهم هتل‌ها از بازار گردشگری را تصاحب کرده‌اند

برای مثال گردشگران امروزه به محیط زیست بیشتر اهمیت می‌دهند و بالتبع منوهای بدون کاغذ علاوه بر اینکه از نظر آن‌ها سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد، موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های هتلداران نیز می‌شود. دقت کنید این‌ها راهکارها اگرچه ممکن است پیش‌پاافتاده یا سطحی به نظر برسند، توجه گردشگران و میهمانان را جلب می‌کند و در بلندمدت نیز منجر به رضایت‌‌مندی آن‌ها می‌شود.

انعطاف‌پذیری در تغییر منو و استفاده از کدهای QR متصل به تلفن‌های هوشمند نیز به سرعت مورد استقبال مهمانان قرار می‌گیرند. با اینکه ممکن است دل کندن تمام میهمانان از منوهای سنتی سخت باشد یا پرریسک به نظر برسد اما این تغییرات در راستای مدرن‌سازی تجربه میهمانان است و به طور قطع در آینده انتظارات آن‌ها را نیز از همین مسیر راهبری خواهد کرد.

مدرن‌سازی تجربه میهمانان با فضای بزرگ‌تر اما شخصی‌تر

اجتماعی شدن صنعت توریسم و همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ باعث شده تا گردشگران درباره جایی که پول خود را خرج می‌کنند، بیشتر فکر کنند و شاید هم قانع شوند که جوامع محلی را دریابند. در هتل‌ها نیز میهمانان انتظار دارند که نوع و کیفیت غذا یا نوشیدنی که در هتل‌ها عرضه می‌شود، به رستوران‌ها و اقامتگاه‌های محلی شباهت داشته باشد. میهمانان مایلند هلتداران برای تهیه مواد اولیه رستوران‌های خود به جای شبکه‌های تولید و مصرف انبوه، به بازارهای محلی‌تر مراجعه کنند یا در لیست غذاهایی که به آن‌ها داده می‌شود، چشم‌شان به غذاها و نوشیدنی‌های محلی مناطق خاص هم بخورد.

پذیرایی در محل اقامت در صنعت هتلداری
منتقل کردن آرامش و راحتی شبیه به محیط خانه، یکی از مهمترین استراتژی‌های مدرن‌سازی تجربه میهمانان است

میهمانان همچنین می‌خواهند در مکانی غذا بخورند که بتوانند با خیال راحت از سایر مهمانان فاصله بگیرند یا سرو غذا برای آن‌ها در اتاق‌ها و سوئیت‌هایشان ممکن باشد. توصیه می‌شود هتل‌ها و توراپراتورها بیشترین تمرکز خود را برای به حداکثر رساندن فضاهای باز هتل‌ها و رستوران‌ها بگذرارند. از نظر مدرن‌سازی تجربه میهمان، هتل‌هایی که به راحتی با فضای داخلی بزرگ و باز کنار می‌آیند، خوش‌اقبال‌ترند و در موقعیتی برتر قرار می‌گیرند. میهمانان امروزه فضای شخصی‌ اما بزرگ‌تر را ترجیح می‌دهند و از اینکه محصور در اتاق‌ها و سوییت‌هایشان باشند، آزرده خاطر می‌شوند.

راه‌حل‌هایی مثل تخفیف‌‌ و سرویس‌های اضافه و اختصاصی دیگر تکراری شده و تقریبا می‌توان گفت خریداری ندارد و برای گردشگران نیز رفتن به هتل‌ به کاری طاقت‌فرسا بدل شده است. یک دلیل ساده برای این وضعیت پوست‌اندازی صنعت گردشگری است که عمومی‌تر شده و گردشگران نیز در مقایسه با گذشته تعامل و پیوند عمیق‌تر با مقاصد را طلب می‌کنند

مکان‌های بزرگ نشیمن خارج از اتاق‌، پیشنهاد جذاب دیگر در مدرن‌سازی تجربه میهمانان است. شاید وقت آن رسیده که هتلداران کمی هزینه کنند و طراحی داخلی و دکوراسیون هتل‌ها را تغییر دهند و آژانس‌های مسافرتی نیز شاخص «فضای قابل توجه اقامتی» را در تبلیغات و پیشنهادهای انگیزشی خود اضافه کنند. بهانه هم که جور است: فاصله‌گذاری این روزها به گوش همه آشناست و کیست که دنبال آن نباشد.

مدرن‌سازی تجربه میهمانان با فروش مواد غذایی و آشامیدنی محلی

از آنجا که میهمانان هتل‌ها همه چیز را با خانه و مکان‌های مورد علاقه‌شان مقایسه می‌کنند، به راحتی می‌توان این تجربه را برای آن‌ها زنده کرد. میهمانان از صرف ناهار یا شام در خانه و پشت میز لذت می‌برند و بنابراین می‌توان با قراردادن یک میز غذاخوری بزرگ در اتاق محل اقامت، حضور آن‌ها را لذت‌بخش‌تر کرد. رستوران‌های هتل با ارائه پیشنهادهایی مانند صرف غذا در رستوران‌های محلی خارج از شهر و کمپ‌های توریستی یا دادن منوهای فصلی، خاطره رفتن به تعطیلات را برای میهمانان زنده کنند.

سرو غذاهای محلی
صرف غذا در رستوران‌های محلی خارج از شهر و کمپ‌های توریستی یا دادن منوهای فصلی، خاطره رفتن به تعطیلات را برای میهمانان زنده کنند.

پیشنهاد دیگر این است که صنعت هتلداری در راه مدرن‌سازی تجربه میهمانان بیش از پیش خودشان را محلی نشان دهند. این بدان معنا نیست که لوکس بودن و کوشش برای گرفتن ستاره‌های بیشتر برای نام و برند خود را فراموش کنند، بلکه منظور این است که به سبک اقامتگاه‌های محلی در شهرهای کوچک و روستاها سرویس‌ بدهند یا دست‌کم شعبه‌هایی را در مناطقی دور از شهرها بازگشایی کنند یا با اقامتگاه‌های روستایی و محلی قرارداد همکاری منعقد کنند. بسته‌بندی و فروش محصولات محصولات خاص ارگانیک و محلی نیز گزینه‌ای دیگر است که جلوه خوبی دارد و با مدرن‌سازی تجربه میهمانان همخوانی دارد.

واقعیت این است که صنعت هتلداری بیش از دیگر اجرای اکوسیستم گردشگری به تحرک و چابکی نیاز دارد و لازم است در راه دستیابی به بازارهای جدید خلاق‌تر و زیرک‌تر باشند. بیراه نیست اگر بگوییم این صنعت با هرچقدر محلی‌تر و خودمانی‌تر شود و به مدرن‌سازی تجربه میهمانان تن بدهد، زودتر دوران گذار فعلی را پشت سر خواهد گذاشت. فراموش نکنید مدرن‌سازی تجربه میهمانان تنها یک قدم رو به جلو است اما همزمان یک قدم هم به روشنایی نزدیک‌تر است.

در تصوری نزدیک به واقعیت، به نظر می‌رسد که روال عادی زندگی به کره خاکی برگردد. هنوز راه و دور و درازی در پیش است اما سرانجام واکسن برای بیماری کووید ۱۹ به دست همگان خواهد رسید. شاید تنها در آن موقع باشد که صنایعی بزرگ مثل صنعت گردشگری که ویروس کرونا ضربه‌ای به پیکره آن‌ها وارد کرد، دوباره جان بگیرند. حقیقت این است که تا همین جا هم همه‌چیز بدبینانه نیست و حتی می‌توان گفت تحلیل یکسره نومیدانه و اصرار بر آن اشتباه است. هرچند پیش‌بینی‌های زیادی درباره سبک‌های گردشگری بعد از کرونا شده، کسانی هم هستند که معتقدند همین الان گردشگری در مقایسه با گذشته لذت‌بخش‌تر شده است. کسانی که نوید آینده‌ای درخشان‌تر برای صنعت گردشگری در پساکرونا را می‌دهند و می‌گویند باید از سال ۲۰۲۰ متشکر بود.

جریان‌های نوین صنعت گردشگری در پساکرونا

کلایتون رید، مدیر عامل MMGY Global، یکی از جمله کسانی است که می‌گوید بیماری همه‌گیر کووید ۱۹، گردشگری و مسافرت را از جنبه‌های بسیاری به تجربه‌ای بهتر نسبت به گذشته تبدیل کرده است. MMGY Global شرکتی است که در زمینه تحقیقات در حوزه جریان‌های رایج مصرف‌کنندگان صنعت گردشگری و سفر شهرت دارد. وی ادامه می‌دهد: «شرایط کرونایی، شرکت‌های فعال حوزه صنعت گردشگری را وادار کرد تا به ایده‌های خلاقانه در زمینه مسافرت‌های بدون ارتباط مستقیم  و ارائه خدمات به شیوه‌هایی نوین روی بیاورند. هم‌اکنون این شرکت‌ها روندهایی تازه برای رزرو و نیز تعهداتی بیشتر نسبت به ایمنی و سلامت سفرها ارائه می‌دهند که به عقیده من به تغییراتی عظیم و بلند‌مدت در این صنعت منجر خواهد شد.»

صنعت گردشگری در پساکرونا
خبرهای مثبت درباره ساخت واکسن کرونا بسیاری را نسبت به آینده صنعت گردشگری امیدوار کرده است

درستی این اظهارات را برپایه شواهدی که در دست است، نمی‌توان زیر سوال برد. از آن سو نیز نیاز به گفتن ندارد که مرزهای کشورها همچنان به روی گردشگران بین‌المللی بسته است یا ایرلاین‌ها با ضررهای هنگفتی به پیشواز سال جدید می‌روند یا همین الان هم شجاعت و بی‌پروایی مثال‌زدنی می‌خواهد که کسی مثل گذشته و بدون نگرانی در هتل‌های بزرگ چندستاره به عنوان گردشگر اقامت کند.

این دسته از تحلیلگران بی‌گمان از زاویه‌ خاص خود به صنعت گردشگری می‌نگرند که الزاما با آمارهای عجیب و غریبی که همه روزه از ضرر و زیان صنعت گردشگری در چند ماه گذشته در رسانه‌ها منتشر می‌شود، سنخیتی ندارد. درست شبیه به برخی کسب و کارهای استارتاپی و نواور که طی ماه‌های گذشته تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردند. سوای آن بسیاری از تغییراتی که در سلایق و شیوه‌های سفر و بهداشت و مراقبت هم‌اینک در صنعت توریسم شاهد هستیم، به احتمال زیاد، در جریان‌های آینده این صنعت هم باقی خواهند ماند. ما با تعدادی از این جریان‌های تازه آشنا شوید:

خدمات از راه دور در صنعت گردشگری در پساکرونا

صنعت سفر و گردشگری، حرکتی عظیم را به سمت اتوماسیون آغاز کرده است. در این زمینه می‌توان به روبات‌های نظافت‌چی و افزایش اپلیکیشن‌هایی که همچون کلید اتاق‌های هتل چند نسخه دارند اشاره کرد. در آینده شما از برخورد مستقیم با کارمندان هتل و سایر بخش‌های این صنعت بی‌نیاز خواهید بود مگر آنکه خودتان مایل به ارتباط مستقیم با این افراد باشید.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی
در صنعت گردشگری در پساکرونا، رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی به امری عادی بدل می‌شود

قوانین تازه رزرواسیون در صنعت گردشگری در پساکرونا

شرکت‌های مسافرتی در طی همه‌گیری، قوانین خود را مطابق نیاز و خواسته مشتریانی که مایل هستند رزرواسیون خود را در بازه‌های انعطاف‌پذیرتری انجام دهند تغییر داده‌اند. از جمله این قوانین گزینه رزرواسیون بی‌خطر است که مسافران در این حالت می‌توانند حتی در آخرین لحظات بدون پرداخت جریمه رزرواسیون خود را کنسل یا تاریخ آن را جابه‌جا کنند. متخصصان معتقدند این قوانین جدید که به نفع مشتریان است، در آینده نیز در این صنعت ادامه خواهند داشت.

قبل از سال ۲۰۲۰ مسافرت‌ها و محیط‌های گردشگری چنان شلوغ بود که بخش زیادی از لذت سفر در این ازدحام زائل می شد و مسافرانی که می‌خواستند فضای بیشتری در اختیار داشته باشند، می‌بایست مبالغ هنگفتی برای برنامه‌های خصوصی پرداخت می‌کردند

تعهد به سلامت و ایمنی در صنعت گردشگری در پساکرونا

خطوط هوایی، شرکت‌های کرایه اتوموبیل و هتل‌ها، برنامه‌های تازه‌ای را معرفی کردند که به موجب آن مسافران سفرهایی با درجه بالاتری از سلامت، پاکیزگی محیط و ایمنی تجربه خواهند کرد. از جمله این موارد می‌توان به برنامه‌هایی همچونDelta’s CareStandard و Etihad Airways` wellness, sanitization and safety program اشاره کرد. این برنامه‌ها به طور قطع بعد از این همه‌گیری نیز ادامه خواهند یافت.

نگاه معقول و منطقی به صنعت گردشگری در پساکرونا

در ما‌های گذشته شرکت‌های مسافرتی، به جای سرمایه‌گذاری بر تعداد اندک مسافران مرفه که بی‌دریغ خرج می‌کنند، به معرفی برنامه‌هایی روی آوردند که بدون در برداشتن هزینه بالا در راستای بهبود رفاه عموم مسافران، بهترین و منطقی‌ترین گزینه باشد. به طور مثال، اگر به روند سوار شدن مسافران به هواپیما دقت کنید، اکنون خطوط هوایی مسافران را به ترتیب از انتهای هواپیما به جلوی هواپیما سوار می‌کنند که برخورد آنها را بسیار کمتر خواهد کرد و عملا منطقی‌تر هم هست.

اقامت در صنعت گردشگری در پساکرونا
در گردشگری آینده ممکن است محل‌های اقامتی کوچک بیش از گذشته رونق بگیرند

جف کلی، مدیر عامل Qtrip، که یک آزانس مسافرتی آنلاین است در این باره توضیح می‌دهد: «این کار نه تنها ارتباط و برخورد مسافران را با یکدیگر کاهش می‌دهد، بلکه از نظر زمانی نیز در کاهش مدت سوار شدن مسافران به هواپیما نیز تاثیر به سزایی دارد و همچنین به نفع مسافرانی خواهد بود که بلیط فرست‌کلاس ندارند.»

آسایش بیشتر در صنعت گردشگری در پساکرونا

قبل از سال ۲۰۲۰ مسافرت‌ها و محیط‌های گردشگری چنان شلوغ بود که بخش زیادی از لذت سفر در این ازدحام زائل می شد و مسافرانی که می‌خواستند فضای بیشتری در اختیار داشته باشند، می‌بایست مبالغ هنگفتی برای برنامه‌های خصوصی پرداخت می‌کردند. اما اکنون شرایط تغییر کرده است. جنت مور، رئیس Distant Horizons که یک آژانش گردشگری در لانگ بیچ است، می‌گوید: «محسوس‌ترین تغییر کاهش تعداد گردشگران است. هرچند گفته می‌شود پس از در دسترس قرار گرفتن واکسن این مسئله به حالت سابق برخواهد گشت، به عقیده من پروسه توزیع واکسن و افزایش مجدد مسافران بیش از آنچه که گمان می‌کنیم به طول خواهد انجامید.»

اولویت ایمنی در صنعت گردشگری در پساکرونا

در گذشته سودآوری برای خطوط هوایی مهمترین اصل بود. تا آنجا که فرضا مسافرانی که بیمار می‌شدند از هیچ امتیاز خاصی بهره‌مند نمی‌شدند و به اصطلاح نمی‌توانستند بدون زیان مالی بلیط و سفر خود را لغو کنند. یعنی باید بین زیان مالی یا قرار دادن تمام مسافران هواپیما در معرض واگیر بیماری خود یکی را انتخاب می‌کردند. فلیس استولر، مدیر یک آژانس کوچک گردشگری به نام Woman`s Travel Group در همین زمینه می‌گوید: «پیش از این، مسافرانی که بیمار بودند کنار دست شما می‌نشستند و در طول مسیر دائم سرفه و عطسه می‌کردند. انگار واقعا لازم بود جهان یک بیماری همه‌گیر را تجربه کند تا خطوط هوایی از این قانون دست بکشند. اکنون آن‌ها دمای بدن مسافران را می‌سنجند، دائما فضای درون هواپیما را می‌سابند و تمیز می‌کنند و اگر مسافری فکر کند که بیمار است لازم نیست نگران جریمه کنسل کردن یا تغییر بلیط خود باشد.»

اعتمادسازی دوباره گردشگران
مهمترین مسئله فعلی صنعت گردشگری این است که چگونه اعتماد گردشگران را جلب کرد

تمرکز بر مشتری در صنعت گردشگری در پساکرونا

در شرایط کنونی تمام تمرکز شرکت‌ها بر گردشگران است و همه چیز بر مبنای خواسته و آسایش آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود. برخی از قوانینی که بیشتر جانب شرکت‌ها را می‌گرفتند اکنون از مجموعه‌های کاری شرکت‌ها گردشگری حذف شده‌اند و دیگر نیز کسی سراغ آن‌ها نخواهند رفت.

شرایط کنونی گسترش کرونا موجب شده گردشگران به سفرهایی که در آن اوقات بیشتری را در فضای باز و محیط‌های طبیعی می‌گذرانند علاقه بیشتری نشان دهند

پل هیسلبرگر، مدیر بخش عملیاتی گروه مدیرت هتل‌های First Hospitality در این باره چنین اظهار نظر می‌کند: «قوانینی که از مدت‌ها پیش برای محدودیت حمل و نقل حیوانات خانگی وضع شده بود و همچنین قواعد مربوط به کنسل کردن بلیت‌ها در سال ۲۰۲۰ به کلی کنار گذاشته شده‌اند. این سال تقریبا همه صنایع را وادار کرد تا در وقفه پیش آمده به مسائلی که واقعا اهمیت دارند، نگاهی دوباره بیندازند. این دوره به کسانی مثل ما در صنعت هتلداری یادآوری کرد که بنشینیم و بازاندیشی کنیم که اساسا با چه هدف و مقصودی وارد این صنعت شدیم.»

گزینه‌های دوستدار محیط زیست در صنعت گردشگری در پساکرونا

لورا شین، تحلیلگر کسب و کار و وبلاگ نویس در حوزه سفر که در لیون فرانسه زندگی می‌کند در این دوران متوجه کاهش برخی امور نظافتی در هتل‌ها شده است. او می‌گوید: «این کاهش به طور مثال موجب شده تا مشتریان، چند شب از یک حوله استفاده کنند. این تغییر کوچک در کل موجب شده در مصرف آب صرفه‌جویی شود و حجم لباسشویی کمتری به انجام گیرد که در مجموع از منظر محیط زیست به صرفه‌تر است.» به پایان یافتن همه‌گیری این احتمال وجود دارد که هتل‌ها کاهش این گونه امور نظافتی را به عنوان یک گزینه دوستدار محیط زیست به مشتریانی که چند شب متوالی در هتل اقامت خواهند داشت، ارائه دهند.

سفرهای زمینی در پساکرونا
یکی از ترندهای اصلی صنعت گردشگری در پساکرونا، سفرهای زمینی است

گذراندن زمان بیشتری در فضاهای باز

از آنجا که ویروس کرونا در فضاهای باز نسبت به فضاهای بسته کمتر انتشار پیدا می‌کند، امریکایی‌ها در سال ۲۰۲۰ تمایل بیشتری برای گذراندن زمان خود در فضاهای باز داشتند. چریس هوگو، مدیر عملیاتی HotleAVE، یک مجموعه مدیریت هتل توضیح می‌دهد: «شرایط کنونی گسترش کرونا موجب شده گردشگران به سفرهایی که در آن اوقات بیشتری را در فضای باز و محیط‌های طبیعی می‌گذرانند علاقه بیشتری نشان دهند. ما معتقدیم در صنعت گردشگری در پساکرونا مسافران بار دیگر به گردش در پارک‌های ملی، مزارع، مناطق کوهستانی و سواحل روی بیاورند.»

بازگشت آداب اجتماعی در صنعت گردشگری در پسا کرونا

جان لاول، رئیس آزانس مسافرتی Travel Leaders Group به همین مسئله اشاره می‌کند و می‌گوید: «این روزها مسافران بسیار صبورتر از قبل هستند و برخورد بسیار دوستانه‌تری با یکدیگر دارند. این آداب خوب اجتماعی در بین کارمندان حوزه گردشگری نیز همچون مسافران افزایش یافته است.» اما به راستی چه چیز این آدم‌ها را اینقدر مهربان کرده است؟

آنچه در گذشته در لیست آرزوهای ما بود اکنون به دنبال تغییرات مثبتی که صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰ شاهد آن بوده، به واقعیت پیوسته و به نظر می‌رسد این تغییرات در صنعت گردشگری در پساکرونا هم پایدار باشند

شاید پاسخ این سوال به این حقیقت برگردد که امروز بیش از هر زمان دیگری برای تجربه یک سفر ایمن و خوشایند به یکدیگر وابسته هستیم. برای مثال حفظ فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک از جمله رفتارهای اجتماعی است که به نفع همگان است و با رعایت این اصول کارکنان صنعت گردشگری نیز از حضور مشتریان خوشحال و راضی خواهند بود.

توجه بیشتر به کارگزاران حوزه گردشگری

 هرچند کارگزاران حوزه گردشگری در طول همه‌گیری ضرر و زیان بسیاری دیدند، همچنان خیلی از آن‌ها سرپا هستند و مشغول فعالیت. بهترین کارگزاران این حوزه، یعنی آژانس‌هایی که می‌توانند اطلاعات مفیدی در اختیار مشتریان خود قرار دهند، در وضعیتی که برای صنعت گردشگری در پساکرونا متصور هستیم، قدر و منزلت بیشتری پیدا خواهند کرد.

سفر به مکان‌های خلوت
در آینده پیش‌بینی می‌شود گردشگران به مکان‌های خلوت و کمتر شناخته شده بیشتر تمایل نشان دهند

هزلی اسمیت، معاون بازاریابی Brownell Travel در این باره می‌گوید: «ما واکنش‌های مثبت بی‌نظیری از سوی مسافرانی دریافت کردیم که پیش از این هرگز با مشاوران حرفه‌ای حوزه گردشگری صحبت نکرده بودند.» ممکن است بسیاری از ما نیز همین تجربه را از سر گذرانده باشیم. در ابتدای همه‌گیری و بسته شدن همه خطوط هوایی و مسیرهای مسافرتی بسیاری در جاهایی دور از خانه و سرزمین‌شان گیر افتاده بودند اما وقتی موضوع را با کارگزاران حرفه‌ای گردشگری در میان می‌گذاشتند، در کمال ناباوری راهی پیدا می‌شد. گردشگران باورشان را به این بخش از صنعت گردشگری در پساکرونا از دست نخواهند داد.

یک سال پیش آرزوی همه ما این بود که بدون درگیر شدن با شلوغی‌ها بتوانیم سفری خوشایند را تجربه کنیم. سفری معقولانه‌تر، ایمن‌تر و همگام با محیط زیست. آنچه در گذشته در لیست آرزوهای ما بود اکنون به دنبال تغییرات مثبتی که صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰ شاهد آن بوده، به واقعیت پیوسته و به نظر می‌رسد این تغییرات در صنعت گردشگری در پساکرونا هم پایدار باشند. پس باید از ۲۰۲۰ تشکر کنیم.

انتقالی کاملاً دشوار. اگر نگوییم غیرممکن، دست‌کم تا چندین ماه آینده رهایی اقتصاد جهانی از زیر خیمه سنگین ویروس کرونا به آسانی ممکن نیست. گرچه هراس و اضطراب ناشی از شیوع ویروس کرونا بر هر بخش و حوزه‌ای سایه انداخته و کسب و کارها در تلاشند خودشان را سرپا نگه دارند، برای استارتاپ‌های گردشگری و بنیان‌گذاران آن‌ها چالش‌‌ها بیشتر است. صنعت گردشگری در همه جای جهان با رکودی سنگین روبروست و آنطور که سازمان جهانی گردشگری در آخرین برآورد خود اعلام کرده در مقایسه با پاییز سال گذشته، تعداد گردشگران بین‌المللی تا ۷۰ درصد کم شده است. ۲۰۲۰ برای صنعت گردشگری مثل سقوط آزاد بوده و اگر وضعیت را با سال قبل از آن مقایسه کنیم، ابعاد بحران بیشتر نمایان می‌شود. شاید در حال حاضر هیچ کاری از دست فعالان صنعت گردشگری به جز لحظه شماری کردن برای توزیع جهانی واکسن برنیاید، خبرهای خوب دیگری هم هست. از جمله اینکه بسیاری از استارتاپ‌‌ها و کسب و کارهای گردشگری نه‌تنها به دنبال یافتن راه‌هایی برای زنده ماندن نیستند، بلکه ۲۰۲۰ سالی فوق‌العاده برای آن‌ها بوده و رشد هم کرده‌اند. خواه با پیکربندی مجدد بودجه‌ها یا مشارکت و جذب سرمایه، یا تولید محصولات محوری و شناسایی فرصت‌های جدید یا ترکیبی از هر چهار مورد.

رکود در صنعت گردشگری
صنعت گردشگری پس از ثبت رکورد رشد در سال ۲۰۱۹، در حال حاضر با رکود بی‌سابقه‌ای روبرو است

۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰

Phocuswire به رسم سنت همیشگی‌اش که فهرستی از استارتاپ‌های برتر گردشگری جهان هر سال را ارائه می‌کند، تا چندی دیگر برگزیدگان سال ۲۰۲۱ را معرفی می‌کند. با این حال این گروه در شرایط پاندمی کرونا سراغ استارتاپ‌های برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ رفته و وضعیت آن‌ها را در ماه‌هایی که جهان پنجه در پنجه ویروس کرونا انداخته، بررسی کند. از بنیان‌گذاران این استارتاپ‌ها خواسته شده که به دو سوال پاسخ دهند:

۱- با وجود چالش‌هایی که همه‌گیری کووید ۱۹ برای کسب و کارهای آنلاین و نوآور گردشگری ایجاد کرده، چه اقدام‌های برجسته‌ای برای نجات کسب و کار خود انجام داده‌اند. مواردی مثل یافتن شرکای تازه، بودجه و سرمایه، تغییر در استراتژی‌های تجاری، محورهای فعالیت و…

۲- اولویت‌های آن‌ها برای سال ۲۰۲۱ چیست؟

پاسخ‌های بنیان‌گذاران ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ را به اختصار و اندکی ویرایش گردآورده‌ایم.

AirGateway یکی از استارتاپ‌های گردشگری برتر جهان
استارتاپ AirGateway در زمینه طراحی و توسعه ابزارهای ارتباطی درون و بیرون کابین هواپیماها فعال است

AirGateway

استارتاپ AirGateway در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده و تاکنون نیز حدود ۶۰۰ هزار دلار سرمایه جذب کرده است. این استارتاپ آلمانی در زمینه صنعت حمل و نقل هوایی فعال است و برنامه‌ها و استانداردهای توزیع هوایی موسم به NDC را به آژانس‌های مسافرتی و ایرلاین‌ها ارائه می‌دهد و به همین دلیل در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

NDC برنامه‌ای است که یاتا برای توسعه و بازار حمل و نقل هوایی توصیه کرده که براساس آن ارتباطات درون کابین هواپیما و بیرون هواپیما به آسانی ممکن شود. کاری که این استارتاپ می‌کند این است که با راه‌حل‌های خود به ایرلاین‌ها کمک می‌کند تا ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه‌های توسعه، استاندارد NDC را به صورت یکپارچه مدیریت و پیاده‌سازی کنند. ابزارها و دستگاه‌هایی که این استارتاپ تولید کرده تاکنون در خطوط هواپیمایی مختلفی مثل بریتیش ایرویز، لوفت هانزا ، خطوط هوایی امریکا و امارات استفاده شده‌اند.

نکات برجسته: این استارتاپ در سال ۲۰۲۰ برخی از شرکت‌های هواپیمایی را برای تسریع تحول به سمت توزیع مستقیم (NDC) ترغیب کرده‌ و با اولین شرکت‌های مدیریت گردشگری در ایالات متحده، آفریقای جنوبی و سایر مناطق قرارداد امضا کرده‌ است. AirGateway همچنین در سال جاری موفق شده با ۲۵ مرکز مدیریت حمل و نقل برتر جهان به توافق همکاری دست یافته است. بنابراین بی‌دلیل نیست که باید به این استارتاپ جایگاهی در لیست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ داد.

اولویت‌ها: AirGateway برای اینکه نشان دهد استحقاق قرار گرفتن در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ را دارد، استراتژی خود را بر سفرهای شرکتی قرار داده است. موضوعی که Jorge Diaz بنیان‌گذار این استارتاپ می‌گوید با سبک‌های جدیدی که در صنعت گردشگری ایجاد شده، فرصت‌های بزرگتر و راحت‌تری در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

Bacarai استارتاپی در زمینه سفرهای گروهی
پیش بینی می‌شود بازار سفرهای گروهی بعد از همه‌گیری کرونا دوباره رونق بگیرد

Bacarai

از آنجا که بلیت‌های گروهی بیشتر به صورت آفلاین فروخته می‌شود، شرکت‌های هواپیمایی به طور معمول میلیون‌ها دلار درآمد بالقوه خود را از دست می‌دهند و در عین حال هزینه‌های زیادی نیز بابت توزیع عادلانه قیمت پرداخت می‌کنند. Bacarai استارتاپی است که نوعی پلتفرم و بازار دیجیتال برای بلیط گروهی هواپیما ایجاد کرده است که خطوط هوایی را قادر می‌سازد تا سیکل و دوره قراردادهای گروهی را با سهولت بیشتری مدیریت کنند و همزمان مسافران نیز قادر باشند که سفرهای خود را انجام دهند. این استارتاپ آمریکایی در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده و تاکنون نیز سرمایه‌ای جذب نکرده اما در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

نکات برجسته: استارتاپ Bacarai در بهار امسال به عضویت برنامه شتابدهی گردشگری و سفر سانفرانسیسکو موسوم به SAP.iO Foundry درآمده‌ و همین موضوع نیز برای آن‌ها تبدیل به فرصتی مناسب شده تا در معرض بازارهای وسیع‌تر سفرهای تجاری و مهمتر از آن در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ قرار بگیرند.

اولویت‌ها: با سکون و به بن‌بست رسیدن سفر و گردشگری در ایام همه‌گیری ویروس کرونا، تمرکز این استارتاپ نیز بر پایدارسازی پلتفرم خود قرار داده است. بنیان‌گذاران Bacarai می‌گویند انتظار ندارند تا نیمه اول سال ۲۰۲۱ چیز زیادی تغییر کند اما امیدوارند که در بهار سال ۲۰۲۲ با ساخته شدن واکسن کرونا، سفرهای گروهی دوباره رونق بگیرد.

استارتاپ ConnexPay
استارتاپ ConnexPay درگاه پرداخت اینترنتی گروهی را طراحی کرده است

ConnexPay

بیشتر بانک‌ها، آژانس‌های مسافرتی و مجریان تور را در زمره کسب‌وکارهای با ریسک بالا شناسایی می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که هزینه‌های این بخش صنعت گردشگری بالا برود و روند‌ها نیز محدود و زمان‌بر باشد. ConnexPay یک درگاه پرداخت است که مارکت‌پلیس‌ها و شرکت‌ها و کسب‌وکارهای فعال در زمینه توریسم را به یکدیگر متصل می‌کند و به همین دلیل نیز در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ جای گرفته است. بنیان‌گذاران این استارتاپ سه ساله شعاری که برای کسب و کار خود انتخاب کرده‌اند، این است: راهی بهتر برای پرداخت کشف کنید!

استارتاپ ConnexPay تیمی ۲۵ نفره دارد و تاکنون نیز بیش از ۱۰ میلیون دلار بودجه برای ادامه فعالیت خود اختصاص داده یا سرمایه جذب کرده‌ است. این استارتاپ با فراهم کردن امکان پرداخت چند ارزی با کارمزد صفر یا محدود، وابستگی به ارائه‌دهندگان متعدد خدمات پرداخت‌ را- که سخت‌گیرانه هم عمل می‌کنند- کاهش داده است. این استارتاپ در پایان سال ۲۰۱۹ پردازش معاملات بیش از ۱۰ میلیارد دلاری را برای امسال هدف‌گذاری کرده و به باور فعالان صنعت گردشگری شایستگی حضور در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ را دارد.

نکات برجسته: مانند هر کسب و کاری که در زمینه صنعت گردشگری فعال است، استارتاپ ConnexPay نیز به طرز چشم‌گیری از همه‌گیری ویروس متاثر شده است. از جنبه‌ای مثبت‌‌‌ همه‌گیری ویروس کرونا نقاط ضعف پرداخت‌های سنتی را آشکار کرد و بسیاری را با راه‌حل‌های اختصاصی و نوآورانه ConnexPay آشنا کرد. این استارتاپ در اوایل تابستان موفق شد از سرمایه‌گذاران فعلی و جدید مبالغ زیادی سرمایه جذب کند و در دو ماه گذشته نیز به اندازه تمام سال ۲۰۱۹ قرارداد همکاری با مشتریان جدید امضا کرده است. Bob Kaufman بنیان‌گذار ConnexPay می‌گوید ما مشتریانمان برای سفر و گردشگری کمک می‌کنیم و برای آینده و زمانی که از شرایط دشوار بیرون بیاییم، بسیار هیجان زده هستیم.

اولویت‌ها: علاوه بر سرمایه‌گذاری در فناوری اصلی و مشتریان، این استارتاپ در نظر دارد در سال ۲۰۲۱ قابلیت‌های پرداخت‌های بین‌المللی نیز به درگاه‌ خود اضافه کند. مدیران این استارتاپ می‌گویند اخیراً راه‌حلی ارائه داده‌اند که قابلیت پذیرش کارت در سایر نقاط جهان را نیز ممکن خواهد کرد.

استارتاپ Cruisewatch
سفرهای دریایی به طور معمول هزینه‌های بالایی دارد و یافتن تورهای ارزان قیمت دغدغه بسیاری از گردشگران است

Cruisewatch

در دنیایی که ظاهراً هر وب‌سایت جستجوگر اینترنتی نوید بهترین پیشنهادها را به گردشگران می‌دهد، استارتاپی به نام Cruisewatch نسل جدیدی از ابزارهای جستجوگر را توسعه داده که فقط مختص سفرهای دریایی است. این استارتاپ که در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ جای گرفته، ادعا می‌کند در میان بیش از ۲۵،۰۰۰ کشتی دریایی بهترین پیشنهادها و قراردادها را شناسایی می‌کند، به مدت ۵ سال سابقه قیمت‌ها را حفظ می‌کند و ۲۵۰،۰۰۰ بررسی سفر دریایی را می‌خواند و کاهش قیمت‌ها را نیز به اطلاع کاربران می‌رساند. مدیران این استارتاپ که در سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شده و بودجه سالانه‌اش به ۱/۵ میلیون دلار رسیده، می‌گویند موتور پیش‌بینی خود را با توجه به دقت و دامنه ویژگی‌های قابل پیش‌بینی افزایش خواهند داد تا برآوردهایشان از سطح قیمت‌ها دقیق‌تر باشد. چه چیزی بهتر از این. افسوس که در حال حاضر ویروس کرونا سفرهای دریایی را به طور کامل غرق کرده است.

نکات برجسته: استارتاپ Cruisewatch در پی شیوع ویروس کرونا پروژه‌ای درباره بازار سفرهای دریایی در آینده تعریف کرده و آنطور که بنیان‌گذاران آن گفته‌اند این پروژه نقطه شروع یک نقشه راه محصول جدید است. این استارتاپ علاوه بر اینکه اخیرا محور برنامه‌های خود را از B2C به B2B تغییر داده، تغییرات دیگری نیز در کسب و کار خود داده است. از جمله وب‌سایتی جدید راه‌اندازی کرده که در آن تجزیه و تحلیل بیش از ۵۰۰،۰۰۰ سفر دریایی، API بررسی قیمت سفرهای دریایی برای اعلان‌های هشدار در هنگام تغییر قیمت‌ها، داشبورد مرور روزانه بازار و پیش‌بینی قیمت سفر دریایی ارائه می‌شود.

اولویت‌ها: اولویت شماره یک استارتاپ Cruisewatch به عنوان یکی از استارتاپ‌های باشگاه ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰، کمک به صنعت سفرهای دریایی و شرکای ما برای احیا و بازیابی است. بنیان‌گذاران این استارتاپ آلمانی تصمیم گرفته‌اند محصولات خود را تا زمان شروع مجدد سفرهای دریایی به صورت رایگان عرضه کنند. آن‌ها همچنین می‌گویند «گرفتن بازخوردها» را در کانون فرآیند نوآوری خود قرار داده‌اند و می‌خواهند محصولات خود را در اختیار شرکای بیشتری قرار می‌دهند تا از تجربیات آنها بیشتر بیاموزند. هدف کلی استارتاپ Cruisewatch برای سال ۲۰۲۱ اجرای خط تولید محصولات یا همان زیرساخت اطلاعاتی سفر دریایی است.

Explorest یکی از 10 استارتاپ برتر گردشگری در سال 2020 است
Explorest استارتاپی است که بهترین مکان‌های عکاسی ویژه اینستاگرام را معرفی می‌کند

Explorest

در حالی که اغلب وب‌سایت‌های بررسی و مرور مقاصد گردشگری به مسافران اطلاع می‌دهند که برای مثال برای تعطیلات کریسمس کجا سفر کنند، استارتاپ Explorest به مهمترین درخواست‌های اینستاگرامرهای جهان با سرعت پاسخ می‌دهد: بهترین نقاط داغ برای عکس گرفتن کجا هستند و بهترین راه برای رسیدن به آنجا چیست؟ برنامه Explorest برای عکاسان باتجربه و همینطور تازه‌کار و مبتدی طراحی شده است. این استارتاپ که در شمار ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته، سه سال پیش راه‌اندازی شده و بودجه‌ سالانه‌اش نیز ۶۵۸ هزار دلار است.

نکات برجسته: مدیران و گردانندگان استارتاپ Explorest می‌گویند از آنجا که بسیاری از برنامه‌های گردشگری و سفر متوقف شده‌اند، آن‌ها یاد گرفته‌اند که کنجکاوی‌شان را معطوف به محیط اطراف خود کنند و هر مکانی را کشف کنند، به دنبال لذت بردن از آن می‌روند. تعداد کاربران Explorest حالا به بیش از ۱۸۵،۰۰۰ نفر رسیده که در بیش از ۱۶۰۰ مکان بزرگ جهان کاوش می‌کنند. این استارتاپ موفق شده در جاری ۴۰۰،۰۰۰ دلار سرمایه جذب کند و در برنامه رشد TheVentureCity پذیرفته شده است.

اولویت‌ها: برنامه‌های آینده استارتاپ Explorest را از زبان Justin Myers می‌خوانیم: «هرچه رشد می‌کنیم و جامعه ما گسترش می‌یابد، ارزش‌های ما نیز مستحکم‌تر می‌شوند. مکان‌های ما نه تنها توسط عکاسان بزرگ، بلکه توسط افرادی که به کار و جامعه خود بسیار اهمیت می‌دهند سرپرستی می‌شوند. در حالی که ما مکان‌های اکتشافی خود را به سراسر جهان گسترش می‌دهیم، تمرکزمان را بر کاربران، صنایع دستی و مراقبت حفظ خواهیم کرد. مثل همیشه عمیقا به سفر و اکتشاف پایدار متعهد هستیم به گونه‌‌ای که از مشارکت با ما هیچ ردی باقی نماند. اکتشاف مسئولانه همیشه بخشی اصلی از مأموریت ما خواهد بود. ما ویژگی‌های جالب و جذاب نسخه جدید برنامه جدید را معرفی خواهیم کرد که به کاربران ما امکان می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و مکان‌ها و مقاصد خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.»

چمدان ForwardX
استارتاپ ForwardX از هوش مصنوعی در توسعه محصولات و راه‌حل‌های خود استفاده می‌کند

ForwardX

ForwardX استارتاپی چینی است که در زمینه توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزار پردازش رایانه‌ای برای مصرف‌کنندگان و مشاغل تخصصی دارد. برای نمونه این استارتاپ برای اولین بار در جهان چمدانی به نام Ovis طراحی کرده که با هوش مصنوعی کار می‌کند و می‌تواند صاحب خود را دنبال کند یا به طور مستقل نیز در معابر و فرودگاه به حرکت درآید. این استارتاپ نیز در فهرست ۱۰ استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

نکات برجسته: در حالی که تا بدینجا سال ۲۰۲۰ برای بسیاری نامیمون و شوم بوده، برای استارتاپ ForwardX نقطه‌ای عطف بوده که در عمر چهار ساله آن‌ها سابقه نداشته است. این استارتاپ در دوران همه‌گیری کرونا شاهد افزایش علاقه تولیدکنندگان، خرده فروشان و شرکت‌های تدارکات شخص ثالث به استفاده از راه‌حل‌های آن‌ها در صنعت گردشگری بوده است. ForwardX امسال موفق شده یک دفتر و مرکز آزمون در ایالات متحده افتتاح کند و ۱۵ میلیون دلار سرمایه نیز از صندوق چین- بلاروس به نام China Merchants Capital جذب کند. این استارتاپ همچنین برای ارائه راه‌حل‌های خود با شرکت اینتل وارد فاز همکاری شده، به صندوق سرمایه‌گذاری Plug and Play Tech Center پیوسته و با پنج شریک محلی در چین قرارداد همکاری امضا کرده است.

اولویت‌ها: استارتاپ‌ ForwardX به منظور دفاع از جایگاه خود در رده‌بندی ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰، در نظر دارد به فرآیند بهبود و تناسب محصول و بازار خود ادامه دهد و مفیدترین و تحول‌پذیرترین راه‌حل‌ها را به مشتریان فعلی و آینده خود ارائه دهد. در راه دستیابی به این هدف، Nicolas Chee، بنیان‌گذار این استارتاپ موارد زیر را اولویت‌بندی کرده است: بهبود مقیاس‌پذیری راه‌حل‌ها برای جلب مخاطبان بیشتر، گسترش بازار تا جغرافیاهای دوردست، طراحی، آزمایش و معرفی محصولات و لوازم جانبی جدید.

استارتاپ Futurestay رزرواسیون را راحت‌تر می‌کند
رزرو اتوماتیک و ارائه صورتحساب، پرداخت و اتصال به پلتفرم‌های اجاره‌ اقامتگاه در حوزه تخصص Futurestay است

Futurestay

Futurestay اتوماسیونی کامل برای مدیریت آنلاین دارایی‌هاست. پلتفرمی که به مدیریت اقامتگاه‌ها کمک می‌کند تا رزرو بیشتری داشته باشند و تجارت خود را توسعه دهند. این استارتاپ با هدف ساده‌سازی رزرو اقامتگاه‌ها و بازاریابی برای کارآفرینان مستقل اجاره‌‌ای در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شده و سرمایه آن در حدود ۳/۸ میلیون دلار است. Futurestay پلتفرمی برای رزرو اتوماتیک و ارائه صورتحساب، پرداخت و اتصال به پلتفرم‌های جهانی اجاره‌ اقامتگاه مانند Airbnb و HomeAway طراحی کرده و به عضویت باشگاه ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ درآمده است.

نکات برجسته: در سال جاری، Futurestay حدود ۴/۲ میلیون دلار سرمایه با همراهیBrand New Matter Ventures و New York Angels و سرمایه‌گذاران فعلی همچون Newark Venture Partners و Harvard Business Alumni Angels جذب کرده است. از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ میزان جذب مشتری این استارتاپ ۵۱ درصد افزایش داده یافته که به خوبی نشان می‌دهد کارآفرینان اجاره کوتاه‌مدت اقامتگاه‌ها حتی در دوران همه‌گیری نیز به دنبال بهبود و توسعه کسب و کار خود هستند. امسال همچنین این استارتاپ قابلیت جدیدی را برای کمک به مدیران املاک به پلتفرم خود اضافه کرده که از جمله آن‌ها چک آنلاین برای اجاره کوتاه‌مدت با همکاری Booking.com است.

اولویت‌ها: توسعه و تأمین زیرساخت‌هایی که کسب و کارهای اجاره‌های کوتاه مدت برای بهبود و فراتر از آن به آن نیاز دارند.

استارتاپ Hotailors در زمره 10 استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال 2020 قرار دارد
نوآوری‌های Hotailors در زمینه رزرواسیون توجه شرکت اوراکل را نیز جلب کرده است

Hotailors

حدود ۹۰ درصد از رزروها در صنعت گردشگری به صورت دستی از طریق ایمیل و درخواست‌های تلفنی انجام می‌شود که زمان‌بر و خسته‌کننده است و به طور بالقوه همراه با خطا. Hotailors استارتاپی است که فرآیند رزرو را در صنعت گردشگری به صورت خودکار انجام می‌دهد و درخواست‌ها را ظرف مدت پنج دقیقه تنظیم می‌کند. پلتفرمی که Hotailors توسعه داده، از هوش مصنوعی بهره می‌گیرد و به ارائه دهندگان اقامتگاه‌ها و شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان دسترسی دارد. Hotailors در سال ۲۰۱۶ در لهستان شروع به کار کرده و سرمایه‌ای ۲/۵ میلیون دلاری دارد و سال گذشته وارد فهرست ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ شد.

نکات برجسته: Filip Bloch بنیان‌گذار استارتاپ Hotailors درباره ویژگی برجسته کسب و کار خود که آن‌ها را در فهرست ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ قرار داده می‌گوید: «ما از رکود در صنعت گردشگری و سفرهای تجاری استفاده کرده و از این سکون برای توسعه بازار، فناوری، چارچوب استراتژیک و سرمایه انسانی خود استفاده کرده‌ایم. درست قبل از اینکه دنیا به بن‌بست کرونا برسد، از ما دعوت شد که به برنامه شتاب‌دهی سه ماهه SAP.iO Foundry سانفرانسیسکو بپیوندیم و ما نیز این برنامه را با موفقیت به پایان رساندیم. ما با SAP Concur و SAP Fieldglass به راه‌حل‌های جدید برای ارائه خدمات تجاری به نیروی کار در سطح گسترده دست یافته‌ایم. ما همچنین در حال توسعه یک ماژول هوش مصنوعی هستیم که به کاربر امکان می‌دهد هتل و اقامتگاه متناسب با علایق و ترجیحات خود را سریعتر و دقیق‌تر پیدا کند.»

نوآوری‌های Hotailors توجه شرکت اوراکل را نیز جلب کرده است. Hotailors همچنین ۳ میلیون دلار سرمایه جذب کرده که به آن‌ها امنیت مالی در طی همه‌گیری بیماری کووید و تمرکز بر توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌ها را می‌دهد.

اولویت‌ها: راه‌حل Hotailors بخشی از تحول دیجیتال در صنعت گردشگری و سفرهای تجاری است و در صورت راه افتادن گردشگری و سفرهای تجاری، توجه‌ها به این استارتاپ بیشتر هم می‌شود. Hotailors تیم فروش خود را تقویت کرده و استراتژی فروش منحصربه‌فردی را آماده کرده است. آنطور که بنیان‌گذاران این استارتاپ می‌گویند برپایه تجزیه و تحلیل آن‌ها کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​سریعتر از کمپانی‌های بزرگ سفر خود را آغاز می‌کنند. Hotailors استراتژی‌های فروش خود را در به این سمت هدایت کرده است. آن‌ها در حال تماس با شرکت‌ها و بخش‌هایی هستند که به جلسات فیزیکی احتیاج دارند و از این رو ناچارند سفر کنند.

استارتاپ Hotelmize
در فهرست ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰، سه کسب و کار در حوزه رزرواسیون محل اسکان فعالند

Hotelmize

این استارتاپ پلتفرمی مبتنی بر هوش مصنوعی دارد که هدف آن کمک به توزیع‌کنندگان هتل‌ها، عمده فروشان و آژانس‌های مسافرتی برای کسب حاشیه سود بیشتر در بازارهای رقابتی است. این استارتاپ در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده و در فهرست ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است. راه‌حل‌های این استارتاپ با تمام سیستم‌های رزرو سازگار است. به طوری که از ۴ سال پیش تاکنون فرآیند رزرو هتل به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار از با پلتفرم Hotelmize کنترل شده است.

نکات برجسته: Hotelmize با وجود همه‌گیری امسال به موفقیت‌های زیادی دست یافته و در فهرست ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است. این استارتاپ موفق شده قرارداد جذب سرمایه با «علی بابا»، غول اینترنتی چینی امضا کند که به پایدارسازی کسب و کار و حفظ موقعیت آن به عنوان یکی از پیشروان بازار رزرواسیون کمک زیادی کرده است. نکته دیگر این است که مشتری‌های Hotelmize در سال ۲۰۲۰ دو برابر شده‌اند و حجم کسب و کار نیز سه برابر شده که رشدی چشم‌گیری است.

اولویت‌ها: برنامه اصلی Hotelmize در سال ۲۰۲۱ این است که بازاریابی سیستماتیک و فروش محصولات جدید به زنجیره‌های صنعت جهانی گردشگری را دنبال کند و سهم خود را در تجارت شرکای خود افزایش دهد. در حقیقت این استارتاپ هدف ثانویه خود را کمک به کسب و کارهای گردشگری برای بازگشت سریع‌تر به شرایط بهبود و رونق مجدد می‌داند. Dor Krubiner بنیان‌گذار Hotelmize می‌گوید فناوری رمز موفقیت آنهاست و می‌خواهند مطمئن شوند بهترین سطح فناوری‌های سفر و گردشگری دنیا را در اختیار خواهند داشت.

استارتاپ Jet-Set Offset یکی از 10 استارتاپ‌ برتر گردشگری جهان در سال 2020 است
استارتاپ Jet-Set Offset به سازمان‌های محیط زیستی کمک می‌کند بخشی از خسارت‌هایی انتشار کربن جبران شود

Jet-Set Offset

بخش حمل و نقل هوایی یکی از بزرگترین عوامل انتشار کربن است. از آن سو نیز در سال‌های اخیر گردشگری پایدار و سبز طرفداران زیادی پیدا کرده است. Jet-Set Offset یکی از چندین استارتاپی است که در زمینه گردشگری پایدار فعالیت می‌کند و در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است. در حقیقت این استارتاپ نوعی جنبش محیط‌زیستی است که سفرهای سبز را هدف‌گذاری کرده و عجیب نیست که در فهرست ۱۰ استارتاپ برتر گردشگری جهان در سال ۲۰۲۰ جای بگیرد.

بنیان‌گذاران این استارتاپ در نظر دارند به سطحی برسند که تمام گردشگران و مسافران خطوط پروازی با تغییرات آب و هوا مبارزه کنند. این استارتاپ از گردشگران کمک‌های مالی دریافت می‌کند تا با اهدای آن به سازمان‌های محیط زیستی و همین‌طور توسعه فناوری‌های سبز، بخشی از خسارت‌هایی را که با انتشار کربن به کره زمین وارد می‌کنند، جبران شود. به طور کلی استارتاپ Jet-Set Offset به دنبال جلب همکاری‌های بیشتر در زمینه کربیناسیون در صنعت هوانوردی است.

نکات برجسته: بیماری کووید ۱۹ اگرچه میلیون‌ها نفر را مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر را نیز به کام مرگ کشانده، از سویی رابطه میان سفر و تغییرات آب و هوایی را نیز به خوبی نمایان کرده است. از زمان سکون صنعت گردشگری و افت محسوس سفرهای هوایی، انتشار گازهای گلخانه‌ای تاحدودی کاهش یافته و همین مسئله جلب توجه افکار عمومی و به خصوص گردشگران درباره میزان آلایندگی خطوط پروازی در اقصی نقاط جهان شده است.

استارتاپ Jet-Set Offset می‌گوید با جنبشی که راه انداخته‌اند، به محض شروع دوباره پروازها و جان گرفتن صنعت گردشگری، کسانی که نگران تغییرات اقلیمی هستند، نگرانی کمتری خواهند داشت. این استارتاپ در ابتدای سال ۲۰۲۰ به همراه شش استارتاپ دیگر در برنامه شتاب‌دهنده فناوری سفر Foundry SAP.iO سانفرانسیسکو شرکت کرده و حالا به اولین گزینه جبران کربن سازمانی برای مشتریان SAP Concur شد. SAP Concur  شرکتی است که خدمات مدیریت سفر و هزینه را به مشاغل ارائه می‌دهد. Jet-Set Offset همچنین در حال حاضر به فناوری و بازاریابی The Good Traveller کمک می‌کند و با Bluesource که شرکتی معروف در زمینه کاهش اثرات زیست محیطی و اجرای پروژه‌های جبرانی در سراسر آمریکای شمالی است، وارد فاز همکاری و مشارکت شده است.

سفر سبز شعار استارتاپ Jet-Set Offset است
استارتاپ Jet-Set Offset نوعی جنبش محیط‌زیستی است که سفرهای سبز را هدف‌گذاری کرده است

اولویت‌ها: در سال ۲۰۲۱، اولویت اصلی استارتاپ ما آغاز رسمی فناوری رزرو پرواز سبز است. این استارتاپ در دوران همه‌گیری ویروس کرونا تلاش‌های زیادی را صرف ساخت ابزاری برای تصمیم‌گیری در زمینه رزرو کرده که به گردشگران دغدغه‌مند مسائل محیط زیستی امکان رزرو پرواز براساس میزان انتشار کربن را می‌دهد. از آنجا که انتشار کربن در هر مسیر پرواز تا ۲۰ درصد نوسان دارد، فناوری Jet-Set Offset داده‌های بیشتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد تا از ویژگی‌های سفر احتمالی خود آگاه‌ باشند و از مشاغل پایداری که به این واسطه ایجاد شده، پشتیبانی کنند.

استارتاپ Jet-Set Offset معتقد است فناوری آن‌ها حتی فرصت‌های بیشتری را برای مشارکت‌های جدید و مهیج در صنعت هواپیمایی فراهم می‌کند. مدیران این استارتاپ امیدوارند با شرکت‌ها و نهادهای غیرانتفاعی متمرکز بر تغییرات آب و هوایی مشارکت کنند تا بتوانند گزینه‌های بیشتری را در اختیار کاربران خود قرار دهند. آن‌ها همچنین امیدوارند با احیای گردشگری و سفر سرمایه‌های بیشری برای تسریع روند رو به رشد و توسعه فن‌آوری‌های جدید جذب کنند.

شهرهایی که در ادامه درباره اونها صحبت می‌کنیم، تنها ۵ مقصد از بین گزینه‌های مناسب برای صاحبان کسب و کارهای آنلاین و فریلنسر‌ها هستند. اگر به تازگی کسب و کار آنلاین خود را شروع کرده‌اید سفر به این ۵ شهر می‌تواند تا حداقل دو سال برنامه‌های شما را پر کند و خیالیان راحت باشد. طی چند سال گذشته، کار کردن به صورت آزاد و فریلنسری، به یکی از پرطرفدارترین شیوه‌های امرار معاش در جهان تبدیل شده است. تا زمانی که شما مهارت کافی را داشته باشید و بتوانید کسانی را پیدا کنید که بابت مهارت شما به شما پول می‌دهند، می‌توانید رئیس خودتان باشید. ساعات کارتان را خودتان تعیین کنید و با اصول و قواعد و استانداردهای خودتان مشغول فعالیت شوید.

سفر کردن با رایانه شخصی
کوچ‌ نشینان دیجیتال که به کسانی اطلاق می‌شود که با یک رایانه شخصی دور دنیا سفر و کار می‌کنند

کوچ نشینی دیجیتال چیست؟

برای بسیاری پذیرفتن کار فریلنسری به دلایل زیادی آسان نیست. به‌ویژه اینکه امنیت شغلی‌ فریلنسرها در مقایسه با کسانی که کار ثابت دارند یا در استخدام جایی هستند، کمتر باشد؛ با این‌حال میلیون‌ها نفر در جهان به صورت تمام‌وقت یا پاره‌وقت کار فریلنسری انجام می‌دهند و معتقدند در مجموع مزایای این شیوه کار کردن بیش از معایب آن است. به تازگی، فریلنسرها به کوچ نشینان دیجیتال تبدیل شده‌اند.

کوچ‌نشینی دیجیتال معنایی است که ما برای واژه digital nomad انتخاب کرده‌ایم. اگر این اصطلاح برای شما تازگی دارد باید بدانید کوچ‌ نشینان دیجیتال که به کسانی اطلاق می‌شود که با یک رایانه شخصی دور دنیا سفر می‌کنند و در حین سفر و گردشگری فعالیت‌های خود را هر کجا که باشند از راه دور و به صورت فریلنسری انجام می‌دهند یا از این طریق مخارجشان را تامین کنند یا اینکه کسب و کارشان را اداره می‌کنند.

در حقیقت کوچ نشینان دیجیتال افرادی هستند که فارغ از مکان هستند اما در عین حال دلبسته مقاصد خاص هستند. حلقه‌ پیوند این حضور و غیبت توامان نیز فناوری و اینترنت و نرم‌افزار‌های مدیریت محتوا، لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های هوشمند و… است.

ویژگی‌های کوچ نشینی دیجیتال

با مجموعه‌ای از ابزارها و برنامه‌هایی که امروزه در اختیار ماست، امکان دورکاری بسیار واقعی‌تر از چندین سال پیش است. کوچ نشینی دیجیتال یکی از سبک‌های جدید صنعت گردشگری است که با شیوع ویروس کرونا در جهان جزو ترندهای برتر شده است. در زندگی روزمره نیز روز به روز بر تعداد کسانی که این رویه را- ولو موقت- برای زندگی خود انتخاب می‌کنند، افزوده می‌شود.

تصویری شاخص از کوچ نشینی دیجیتال
کوچ نشینان دیجیتال افرادی هستند که فارغ از مکان هستند اما در عین حال دلبسته مقاصد خاص هستند

در کوچ نشینی دیجیتال چند مولفه کلیدی‌اند. نخست اینکه رابطه افراد بیش از مقصد و مکان، به فناوری اطلاعات و ارتباطات وابسته است. یک کوچ نشین دیجیتال ممکن است در کافه‌ها، سواحل یا اتاق‌های هتل کار کند زیرا آن‌ها به یک مکان متصل نیستند. دوم ویژگی کوچ نشینی دیجیتال این است که افراد در آن میل جاه‌طلبانه به پیشرفت دارند و عمدتا در حوزه‌های خلاقانه آینده‌نگرانه کار می‌کنند.

در کوچ نشینی دیجیتال راه‌های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد. اگر این شیوه زندگی در سفر برای شما جذاب است، شاید دوست داشته باشید بدانید کدام شهرها بهترین شرایط را برای کوچ‌ نشینان دیجیتال فراهم می‌کنند و بهترین منابع و کمترین هزینه‌های اقامت متناسب با این سبک گردشگری و زندگی را دارد.

شهرهای برتر کوچ نشینی دیجیتال

شهرهایی که از نظر زیرساخت‌های فناورانه و ارتباطی به میزانی از توسعه‌یافتگی رسیده‌اند که کوچ نشینان دیجیتال آن ها را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. علاوه بر این، شهرهای میزبان کوچ نشینان دیجیتال همگی شهرهایی گردشگرپذیر هم هستند. به این معنا که براساس تعاریف سنتی گردشگری، همه ساله این شهرها از هزاران و بلکه میلیون‌ها گردشگر از اقصی نقاط جهان میزبانی می‌کنند و در رده‌بندی صنعت گردشگری جایگاهی نسبتا بلندمرتبه دارند. پنج شهری که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، در انتخاب کسانی که شیوه کوچ‌ نشینی دیجیتال را برای کار و سفر و زندگی برگزیده‌اند، بالاترین امتیازها را کسب کرده‌اند.

شهر بوینس آیرس
بوینس آیرس شهری زیبا یا زندگی شبانه بی‌نظیر و مناظر طبیعی انگیزه لازم برای اقامت را کوچ نشینان دیجیتال را می‌دهد

بوینس آیرس، آرژانتین

مهمترین ویژگی که شهر بوینس آیرس را برای کوچ نشینی دیجیتال به انتخابی مطمئن تبدیل می‌کند و کوچ نشینان دیجیتال نیز تجربه خوشایندی از اقامت در آن کسب می‌کنند، رویکرد آسانگیر در تنظیم قوانین مربوط به صاحبان کسب و کار است. در این شهر، شما حتی اگر به تنهایی کار کنید باز هم صاحب یک کسب و کار محسوب می‌شوید. این شهر زیبا، زندگی شبانه بی‌نظیری دارد و گذران وقت در آن با مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی هر کسی را شگفت‌زده می‌کند.

در پایتخت کشور آرژانتین مکان‌های کار اشتراکی زیادی در مرکز شهر تاسیس شده است. اجاره محلی با یک اتاق خواب در مرکز بوینس‌آیرس، بیش از ۴۰۰ دلار در ماه هزینه نخواهد داشت. برای یک فریلنسر جوان و تنها که کوچ نشینی دیجیتال را انتخاب کرده، بهترین و امن‌ترین محله‌های بوینس آیرس، پالرمو و رکولتا است. اگر یک فرد کوچ نشین دیجیتال بخواهد در شهر رفت و آمد کند، هزینه ماهانه عضویت در سامانه مترو شهری تنها پانزده دلار است.

وای‌فای رایگان در تمام نقاط شهر در اختیار کوچ نشینان دیجیتال است؛ شرایط آب و هوایی عموما خوب است؛ رفتار مردم به تبع خوش‌رویی و استقبالی که از گردشگران در این شهر می‌شود، نسبت به کوچ نشینان دیجیتال نیز پسندیده است. تنها هزینه‌های غذا و خورد و خوراک در بوینس آیرس از آنچه انتظار می‌رود، اندکی گرانتر است. در هر صورت هر مقصد گردشگری نقاط منفی خود را نیز دارد.

شهر پلایا دل کارمن در مکزیک
پلایا دل کارمن شهری ساحلی و آرام است که برای کسانی که به دنبال کار کردن در محیطی آرام هستند، مناسب است

پلایا دل کارمن، مکزیک

کوچ نشینان دیجیتال، برای کار و زندگی خود بودجه مشخصی تعیین می‌کنند که در اغلب موارد بیشتر این بودجه صرف غذا و اسکان می‌شود. درباره مکزیک نیز این موضوع صدق می‌کند. یکی از مهمترین مولفه‌هایی که مکزیک را با آن می‌شناسیم، فرهنگ آشپزی و رابطه مردم این کشور با خوراک‌هایشان است. می‌دانیم که سالانه توریست‌های زیادی به مکزیک سفر می‌کنند تا طعم واقعی غذاهای چیلی را در این سرزمین بچشند.

با این حال مکزیک فراتر از این‌ها یکی از بهشت‌های کوچ نشینی دیجیتال است. در میان مناطق گردشگرپذیر مکزیک، شهر پلایا دل کارمن از بقیه مقصدی ایدئال‌تر است. هزینه کم غذا و اسکان در این شهر ویژگی مهمی است که آن را برای کوچ نشینان دیجیتال تبدیل به مقصدی مناسب می‌کند. به طور متوسط یک وعده غذایی در این شهر بیشتر از سه دلار نیست.

هزینه اسکان اندکی بیشتر است و به طور متوسط حدود ۶۵۰ دلار در ماه برای کوچ نشینان دیجیتال خرج خواهد داشت. با وجود این افراد می‌توانند با اقامت در هتل‌ها و دیگر اماکن اقامتی این شهر هزینه اقامت خود را تا حد زیادی کاهش دهند و تا هفته‌ای ۱۰۰ دلار نیز پایین بیاورند. از سوی دیگر ساعات روز با ساعات امریکا یکی است که این نکته‌ای مثبت برای کسانی است که با این کشور معاملات کاری داشته باشند.

شهر بلگراد مکانی محبوب برای کوچ نشینان دیجیتال
بلگراد در صربستان به مهمانوازی و رفتار دوستانه با گردشگران شناخته می‌شود

بلگراد، صربستان

از این شهر معمولا با عنوان مهمان‌نوازترین شهر دنیا یاد می‌شود و به راستی هم شایسته این عنوان است. همه ساله در فهرست‌بندی‌ شهرهای دوستدار گردشگر، بلگراد در بالاترین رتبه قرار دارد. اهالی شهر با گردشگران بسیار مهربان هستند و اگر ببینند توریستی به دنبال مکان یا فعالیت خاصی می‌گردید، با تمام وجود او را راهنمایی می‌کنند. از طرف دیگر، وجود مکان‌های مناسب برای کار اشتراکی در مناطق مختلف شهر، آن را به یکی از مناسب‌ترین مقصد برای فریلنسرها و کوچ نشینی دیجیتال تبدیل کرده است.

یک آپارتمان تک اتاقه در مرکز شهر، به طور متوسط ماهی چهارصد دلار برای کسی که بخواهد از بلگراد کار و فعالیت از راه دور خود را انجام دهد، هزینه خواهد داشت. کوچ نشینان دیجیتال بدون نیاز به وسایل نقلیه می‌توانند به بیشتر مناطق شهر رفت و آمد کنند. هر وعده غذایی چیزی حدود ۶ دلار خواهد بود و اگر کسی به دنبال گذران اوفات فراغت باشد، تنها نخواهد ماند و اهالی به راحتی با او گرم می‌گیرید.

کوچ نشینان دیجیتال و همینطور گردشگران باید بدانند که برای سفر به این شهر، از به روز بودن بیمه درمانی خود اطمینان حاصل کنند. چرا که دسترسی به خدمات درمانی در شهر بلگراد، به سادگی دیگر نقاط دنیا نیست.

کوچ نشینی عشایری در مدلین
مدلین در کلمبیا با عنوان «شهر بهار ابدی» خوانده شود

مدلین، کلمبیا

اگر این گزارش را یک سال پیش می‌نوشتیم، مدلین در فهرست‌مان قرار نمی‌گرفت. این شهر در یک سال گذشته به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگران و کوچ نشینان دیجیتال تبدیل شده است. علت نیز ساده است: مسئولان این شهر سخت مشغول فراهم کردن امکانات مناسب برای کار و کارآفرینان و تبدیل آن به یکی از قطب‌های اقتصاد نوآورانه و سبز آمریکای لاتین هستند. در شهر مدلین اکثر مردم به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. برخی از آن‌ها زبان مادری‌شان انگلیسی است و عده دیگر زبان دومشان. بنابراین گردشگران و کوچ نشینان دیجیتال برای پیدا کردن دوست و همکار و برقرار کردن ارتباط در این شهر با هیچ مشکلی روبرو نخواهند شد.

از سوی دیگر، این شهر جزو معدود شهرهایی است که اقامت در آن برای کوچ نشینان دیجیتال هزینه‌ای کمتر از استانداردهای امروزی دارد. هزینه اجاره ماهانه یک آپارتمان در شهر مدلین کمتر از ۴۰۰ دلار است. این مسئله بر روی هزینه‌های زندگی فریلنسرهای مسافر تاثیر بسیاری دارد. هرچند شبکه مترو برای دسترسی به همه نقاط شهر در اختیار کوچ نشینان دیجیتال و گردشگران است، نرخ کرایه تاکسی در قیاس با دیگر شهرها پایین‌تر است. بنابراین در اکثر موارد استفاده از تاکسی‌های اینترنتی منطقی‌تر و آسان‌تر است. شرکت اوبر در این شهر سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده است.

با اینکه مدلین شهری بسیار بزرگ است، هزینه سفر از یک سر شهر به سر دیگر آن با تاکسی کمتر از ده دلار خواهد بود. هزینه هر وعده غذایی در حدود سه دلار است و هوا چنان مطبوع است که موجب شده این شهر با عنوان «شهر بهار ابدی» خوانده شود. در این شهر رابطه مردم با گردشگران چنان دوستانه و توام با احترام است که کسی احساس نمی‌کند به دیاری غریب پا گذاشته است. به همین دلیل است که مدت زمان اقامت گردشگران در مدلین نسبت به دیگر مناطق توریست‌پذیر کلمبیا بیشتر است.

نمایی از خیابان های کولانتا در تایلند
کولانتا برای کوچ‌نشینان دیجیتال و کارآفرینان رویاپرداز، مانند عمارت پادشاهی است.

کولانتا، تایلند

تایلند، برای کسانی که شیوه کار و گردشگری یا همان کوچ نشینی دیجیتال را برای زندگی خود انتخاب می‌کنند چنان مطلوب است که حتی می‌تواند زادگاه و پایگاه این شیوه زندگی در نظر گرفته شود. این کشور اولین نقطه‌ای در جهان است که از شکل‌گیری این نوع کسب و کارها استقبال کرد و در این میان، شهر کولانتا، بیشترین امکانات حمایتی را در اختیار کوچ نشینان دیجیتال قرار داده تا روح کارآفرینی خود را صیقل دهند.

کارآفرینان مهاجر در همه نقاط کولانتا پراکنده‌اند و محیط‌های کار اشتراکی پر است از جوانانی که به فعالیت فریلنسری مشغول هستند که اکثرشان کوچ نشینان دیجیتال با زمینه‌های کاری مرتبط با صنعت گردشگری هستند. این موضوع چندان هم عجیب نیست. تایلند یکی از مقاصد محبوب گردشگران است و تقریبا کسی نیست که این کشور را نشناسد. اجاره آپارتمان- استودیویی یک اتاقه در شهر کولانتا کمتر از سیصد دلار در ماه برای کوچ نشینان دیجیتال هزینه خواهد داشت. اگر احیانا کسی پیدا شود که با اجاره خانه کنار نیاید یا به هر علتی مایل به اقامت در محلی مستقل نباشد، اقامت در هتل برای او ارزان‌تر تمام می‌شود.

اگر کولانتا را برای کوچ نشینی دیجیتال انتخاب کردید بدانید و آگاه باشید که اتوبوس شهری یا تاکسی در این شهر وجود ندارد. اگر هم از پیاده روی خسته می‌شوید می‌توانید با توک توک در شهر سفر کنید. اگر با غذاهای خیابانی میانه خوبی داشته باشید، هر وعده بیشتر از دو دلار پای شما در نمی‌آید. کولانتا برای گردشگران شهری است زیبا و آرام اما برای کوچ‌نشینان دیجیتال و کارآفرینان رویاپرداز، عمارت پادشاهی است.

امروزه بسیاری از مردم جهان تشنه گردش، تفریح و مسافرت هستند و به مسافرت به عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌ها و روش‌های تفریح نگاه می‌‎کنند. اگر به زندگی مردم نگاه کنید خواهید دید که هرگاه فرصتی هر چند کوتاه پیدا می‌کنند و تعطیلات از راه می‌رسد، سریع جایی را برای مسافرت پیدا می‌کنند و از این طریق روان خود را جلا می‌دهند و حال و هوایی تازه به زندگی خودشان می‌بخشند. همان‌طور که عنوان مقاله را می‌بینید، هدف ما این است که ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان را معرفی و توضیحاتی در رابطه با این استارتاپ ارائه دهیم. بهتر آن است که ابتدا مزایای سفر و گردشگری را مرور کنیم و ببینیم استارتاپ‌های گردشگری چگونه به مردم خدمت و به آرامش آن‌ها کمک می‌کنند.

سفر کردن جزئی جدایی ناپذیر از زندگی است
امروزه مردم در سراسر جهان تشنه گردش، تفریح و مسافرت هستند و به مسافرت به عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌ها و روش‌های تفریح نگاه می‌‎کنند

مزایای مسافرت برای انسان‌ها

اگر از افراد مختلف سوال کنید که چرا به مسافرت می‌روند، مسلماً به شما خواهند گفت که چون مسافرت را دوست دارند و عاشق آن هستند. مسافرت باعث می‌شود که بتوانیم به روح و روان خود آزادی و در نتیجه آرامش ببخشیم. ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان و سایر کسب و کارهای مرتبط با حوزه توریسم و گردشگری با نگاه رفع نیاز انسان به مسافرت و کمک به افراد مختلف برای برخوردار شدن از مزایای گردشگری تأسیس شده‌اند. مزایای گردشگری و مسافرت که باعث شده کسب و کارهایی نوآور با ارزش افزوده فراوان برای اقتصادها در سراسر جهان تاسیس شوند، به این شرحند:

رسیدن به آرامش جسمی و روانی

بسیاری از ما در شهرها زندگی می‌کنیم و زندگی پرمشغله و متلاطمی را پشت سر می‌‎گذاریم. اگر بخواهیم از منزل به محل کار برویم و سپس این مسیر را برگردیم به قدری خسته می‌شویم که دیگر حس و حالی برای آرامش باقی نمی‌ماند.

در چنین شرایطی یک مسافرت عالی می‌تواند ذهن، جسم و روان آدمی را تسکین دهد و به آن آرامش ببخشد. به همین خاطر است که همه دانشمندان روی رفتن به مسافرت تأکید دارند.

افزایش حس خلاقیت

افزایش خلاقیت یکی از مزایای مهمی است که مسافرت و گردشگری به انسان عطا می‌کند. دلیل افزایش خلاقیت حین مسافرت این است که سفر ما را از منطقه امن و راحتی که برای خودمان ساخته‌ایم خارج می‌کند. مخصوصاً اگر به جایی سفر کنید که تاکنون نرفته‌اید، این حس بیشتر تقویت می‌شود.

وقتی به مکانی جدید بروید، رنگ‌ها، موسیقی‌ها، انسان‌ها، غذاها و لباس‌های متنوعی می‌بینید و همین مسائل باعث می‌شود که ذهن شما از حالت تکراری و معمول خودش خارج شود و حس خلاقیت در آن بیشتر شود.

مزیای سفر
مسافرت کردن مزایای زیادی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها، دست‌یابی به آرامش است

مسافرت، یک دانشگاه است

یکی از مزایای مسافرت این است که به ما کمک می‌کند شناخت بهتری از تاریخ ملت‌ها و تاریخچه اماکن مختلف کسب کنیم. وقتی این مسائل را بفهمیم مسلماً دانش ما افزایش می‌یابد و در هر مسافرت نیز درس‌هایی می‌آموزیم که به ما کمک می‌‌کند زندگی بهتر و پربارتری را تجربه کنیم. از این دید مسافرت یک دانشگاه تمام‌عیار است و می‌تواند مهارت ما را برای داشتن یک زندگی بهتر چندین برابر کند.

ارتقای مهارت‌های ارتباطی

اگر بتوانید به کشورهای خارجی که آداب و رسوم، فرهنگ و زبان آن‌ها با شما متفاوت است، سفر کنید اولین چیزی که متوجه می‌شوید، وسعت جهان پیرامون ما و تنوع انسان‌هایی است که در این جهان زندگی می‌کنند. در چنین شرایطی مهارت‌های ارتباطی ما به شدت تقویت می‌شود و می‌توانید با آشنایی با زبان و فرهنگ این مردم ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنیم.

سفر در تقویت مهارت های ارتباطی موثر است
آشنایی با آداب و رسوم، فرهنگ و زبان مردمان مناطق دیگر، انگیزه سفر و گردشگری را درون افراد ایجاد می‌کند

کمک به سلامتی

یکی از مهم‌ترین اهداف ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان و سایر کسب و کارهای فعال در این حوزه این است که به انسان کمک کنند که زندگی بهتر، شادتر و سالم‌‎تری داشته باشد تا در دام بیماری‌های جسمی و روانی مانند افسردگی نیفتد. بنابراین مسافرت یکی از بهترین راهکارها برای کمک به سلامتی است.

تا به اینجای کار تلاش کردیم به صورت خلاصه و مختصر به چند مورد از مهم‌ترین فواید گردشگری بپردازیم. از اینجا به بعد تمرکز خود را روی معرفی ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان می‌گذاریم.

معرفی ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان

۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان همواره تلاش کرده‌اند که رضایت مخاطبان خود را جلب کنند و بهترین خدمات ممکن را به آن‌ها ارائه دهند و به همین خاطر هم به عنوان بهترین کسب و کارهای نوپا در این حوزه شناخته می‌شوند. در ادامه به معرفی این ۱۰ کسب و کار نوپا می‌پردازیم.

استارتاپ airbnb
استارتاپ airbnb به گردشگران خدمات اجاره اماکن اقامتی در اغلب کشورهای جهان را می‌دهد

ایربی‌ان‌بی (Airbnb)

یکی از مسائل مهمی که برای گردشگران اهمیت دارد، محل اقامت و استراحت است. این استارتاپ را می‌توان یکی از ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان نامید. ایربی‌ان‌بی نقش واسطه را برای گردشگران ایفا می‌کند. کسانی که می‌خواهند منزل یا اقامتگاه خودشان را اجاره دهند در اپلیکیشن ایر بی‌ان‌بی ثبت نام می‌کنند تا گردشگرانی که به آن شهر می‌آیند گزینه مورد نظر خودشان را انتخاب کنند.

با این کار هم زحمت گردشگران برای پیدا کردن محل اقامت کمتر می‌شود و هم افرادی که خواهان اجاره دادن منزل خود به گردشگران هستند، سریع‌تر به هدف خود می‌رسند. این استارتاپ در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد و به تدریج توسعه پیدا کرد و اکنون به یکی از بهترین کسب و کارهای نوپا در حوزه توریسم تبدیل شده است.

استارتاپ localeur نوعی راهنمای تور آنلاین است
استارتاپ لوکالور اماکن توریستی شهرهای مختلف را با دیگران به اشتراک می‌گذارد


لوکالور (Localeur)

یکی از لوزام مهم گردشگری، راهنمای تور است که می‌تواند اماکن جذاب و دیدینی را به گردشگران نشان دهد و توضیحاتی درباره آن اماکن به توریست‌ها ارائه دهد. لوکالور یکی از بهترین استارتاپ‌هایی است که در حوزه گردشگری وجود دارد. این استارتاپ موفق شده بستری فراهم کند که ساکنان هر شهر جهان، اماکن جذاب شهر خود را در برنامه لوکالور به اشتراک بگذارند تا گردشگران با ورود به این برنامه با اماکن جذاب شهرهای مختلف آشنا شوند تا بتوانند پس از سفر به آن شهر از تمام مکان‌های زیبای آن شهر بازدید کنند و لذت ببرند.

Get Your Guide در سال 2008 بنیانگذاری شده است
در فهرست ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان، تنها Get Your Guide است که تور برگزار می‌کند

گت یور گاید (Get Your Guide)

گت یور گاید، در واقع نوعی واسطه آنلاین است که موسسات فعال در حوزه گردشگری می‌توانند تورها و خدمات خود را در سایت ثبت کنند و پس از آن گردشگران می‌توانند یکی از تورهای این موسسه را برای خودشان انتخاب و رزرو کنند.

این استارتاپ در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد و اکنون در فهرست ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان به قدری رشد کرده که در کشورهای مختلفی از جمله آلمان شعبه دارد. البته این استارتاپ فقط واسطه بین مردم و موسسات گردشگری نیست بلکه پس از مدتی که از راه اندازی این کسب و کار نوپا گذشت، موسسان آن با ویژگی‌های یک تور خوب آشنا شدند و توانستند تورهای خودشان را راه اندازی کنند.

استارتاپ هندی OYO یکی از 10 استارتاپ بزرگ گردشگری جهان است
استارتاپ هندی OYO در بیش از ۵۰۵ شهر دنیا فعالیت دارد و خدمات هتلینگ عرضه می‌کند

اُوای‌اُ (OYO)

استارتاپ اُوای‌اُ به معنای واقعی کلمه یکی از ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان است. این استارتاپ هندی ارتباط نزدیکی با هتل‌داران مختلف دارد و به نوعی مجموعه‌ای از هتل‌ها است که گردشگران می‌تواند هر کدام از هتل‌ها را به دلخواه خودشان انتخاب کنند. جالب است که این کسب و کار نوپا در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد ولی در چنین مدت کوتاهی توانست به این حد از قدرت و ثروت دست پیدا کند.

در حال حاضر این کسب و کار در بیش از ۵۰۵ شهر دنیا فعالیت می‌کند و بیش از ۵۰۰ هزار اتاق در هتل‌های مختلف در اختیار کاربران این استارتاپ است.  مدیرعامل کنونی و بنیان‌گذار این مجموعه ارزشمند، ریتش آگراوال نام دارد که یک جوان ۲۶ ساله هندی است و در سال جاری میلادی (۲۰۲۰) به عنوان دومین میلیاردر جوان جهان شناخته شد.

ایکسپدیا خدمات مختلف سفر عرضه می‌کند
استارتاپ ایکسپدیا تمام خدمات و نیازهای لازم برای سفر را تامین می‌کند

ایکسپدیا (Expedia)

استارتاپ ایکسپدیا یکی از بهترین استارتاپ‌های جهان است که در تمامی زمینه‌های مرتبط با مسافرت فعالیت می‌کند. در واقع با استفاده از این کسب و کار نوپا می‌توانید بلیت بگیرید، هتل رزرو کنید، در کشور مقصد یک خودرو برای خودتان اجاره کنید و در کل به کمک این استارتاپ تمام خدمات سفر به شما ارائه می‌شود و می‌توانید از بهترین امکانات نهایت استفاده را ببرید.

وقتی از سایت ایکسپدیا استفاده کنید، هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد و به راحتی می‌توانید از شرکت‌های مختلف و قیمت‌های متنوع بهره‌مند شوید. ممکن است یک شرکت خدمات خود را با قیمت بالا و شرکت دیگر همان خدمات را با قیمت مقرون به صرفه ارائه دهد و این مهم‌ترین خصوصیت ایکسپدیا که باعث می‌شود دست شما برای انتخاب باز باشد.

استارتاپ اسنپ گردشگران را به یکدیگر معرفی می‌کند
استارتاپ snap یا getasnap مسافران دارای مقصد مشترک را به یکدیگر وصل می‌کند

اسنپ (Snap)

اسنپ یکی دیگر از ۱۰ استارتاپ گردشگری بزرگ جهان است که هواداران زیادی دارد. البته این استارتاپ هم مانند پنج استارتاپ‌ قبلی در ایران فعالیت ندارد ولی در صورتی که در کشوری اقامت داشته باشید که این استارتاپ خدمات خود را در آنجا ارائه می‌دهد، کافی است اعلام کنید که قصد دارید از کجا به کجا سفر کنید و تاریخ سفر خود را هم به این استارتاپ اعلام کنید.

اسنپ در گام بعدی جستجو می‌کند و گردشگرانی که در منطقه شما زندگی می‌کنند و قصد دارند به مقصد مورد نظر شما سفر کنند را پیدا می‌کند. سپس این افراد را به هم متصل می‌کند و در نهایت این افراد می‌توانند با یک راهنمای محلی همراه شوند و به مقصد مورد نظر سفر کنند.

استارتاپ کلوک
استارتاپ کلوک خدمات رزرو و دادن اطلاعات فعال است و بر منطقه آسیا تمرکز دارد

 کلوک (Klook)

کلوک یکی از استارتاپ‌های بزرگی است که در صنعت گردشگری فعالیت می‌کند. زادگاه این کسب و کار نوپا، هنگ کنگ است و در حال حاضر در ۱۶ کشور آسیایی دفتر دارد.

کلوک در واقع‌ بزرگ‌ترین استارتاپی که خدمات رزرو به کاربران ارائه می‌دهد. این استارتاپ در زمینه رزرو و ارائه اطلاعات به کاربران خود به قدری رشد کرده و معروف شده که توانسته سرمایه قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران به سمت خودش جذب کند. طبق آخرین اطلاعات ماهانه بیش از یک میلیون رزرو از طریق این برنامه صورت می‌گیرد که درصد قابل توجهی از آن به آسیا تعلق دارد.

Traveloka یکی دیگر از 10 استارتاپ‌ بزرگ گردشگری جهان است
تراولکا یکی از استارتاپ‌های یونیکورن اندونزی است که خدمات بلیت هواپیما و رزرو هتل را به صورت آنلاین در جنوب شرقی آسیا و استرالیا ارائه می‌دهد

 تراولوکا (Travleoka)

تراولوکا، کسب و کاری است که دفتر مرکزی آن در اندونزی قرار دارد و خدمات مختلف مرتبط با سفر را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. این خدمات، رزرو پرواز، هتل، ماشین و مواد غذایی را دربرمی‌گیرد.

این استارتاپ موفق شده است که با بیش از ۱۰۰ هواپیمایی داخلی و بین‌المللی همکاری داشته باشد. این کسب و کار نوپا همواره تلاش کرده است که با هتل‌ها، رستوران‌ها و مراکز بیشتری همکاری داشته باشد و در حال حاضر بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا را تحت پوشش خودش درآورده است.

برنامه Timeshifter برای کمک به پرواز بهتر
تایم‌شیفتر به مسافران برنامه‌های غذایی می‌دهد که در طول پرواز دچار jet lag نشوند

تایم شیفتر (Timeshifter)

سفرهای هوایی طولانی بدون آسیب و مشکل نیستند. فرض کنید که شخصی می‌خواهد از ایران به ترکیه و سپس از ترکیه به مقصد ایالات متحده پرواز کند. مسلماً این کار خستگی، بی‌خوابی و پدیده‌ای به نام پرواز زدگی را به بار می‌آورد. «پرواززدگی» یا jet lag باعث کلافه شدن، سردرد، حالت تهوع و غیره می‌شود.

تایم شیفتر استارتاپی است که هدف از راه‌اندازی آن، کمک به مسافران سفرهای هوایی طولانی و کسانی که احتمال ابتلا به پرواز زدگی دارند، است. این کسب و کار تاکنون بیش از ۲ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و امید است بیش از این رشد و پیشرفت کند.

این اپلیکیشن به مسافر برنامه می‌دهد و از او می‌خواهد قبل از پرواز چه غذایی بخورد یا در چه ساعت‌هایی از پرواز بیدار بماند تا بعداً خواب او مختل نشود.

awaytravel یکی از 10 استارتاپ بزرگ گردشگری جهان است
Away استارتاپی است که وسایل و ملزومات سفر تولید می‌کند

اوی (Away)

استارتاپ اوی با یک ایده ناب و منحصر به فرد به جمع ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان اضافه شد و تاکنون هم موفقیت‌های زیادی کسب کرده است. این استارتاپ کار طراحی، تولید و فروش چمدان‌های محکم، زیبا و بادوام را انجام می‌دهد.

این استارتاپ تمام تلاش خود را می‌کند که این چمدان‌ها را با مناسب‌ترین قیمت ممکن به مخاطبان خودش ارائه دهد. بر اساس گزارش‌‌ها، استارتاپ اوی همواره تلاش می‌کند که طراحی چمدان، امنیت و کیفیت آن را ارتقا دهد تا رضایت مشتریان را جلب کند.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم که ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان را معرفی کنیم و توضیحات مختصری در مورد هر کدام از این استارتاپ‌ها ارائه دهیم. تمام متخصصان حوزه کارآفرینی و کسب و کار، آینده صنعت گردشگری را بسیار روشن و عالی تصور می‌کنند و بر این باور هستند که اگر یک کسب و کار نوپا در این صنعت عملکرد خوبی داشته باشد و خدمات باکیفیتی ارائه دهد، بدون شک موفق خواهد شد و آینده خوبی خواهد داشت. شاید به دلیل همین توجه روزافزون به حوزه گردشگری است که همه‌ساله فهرست ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان تغییر می‌کند.

آخرین خبرها

آگرد در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تبلیغات

خبرنامه

برای اشتراک رایگان خبرنامه آگردایمیل خود را وارد کنید: