کوچیتا یکی از استارتاپ‌های حوزه گردشگری است که کمتر از یک سال پیش راه‌اندازی شده است. استارتاپی که از دل شتاب دهنده گردشگری سی‌سوتک متولد شده است. کوچیتا در حقیقت یک پلتفرم و شبکه اجتماعی در حوزه گردشگری است که سینا عادلی و صورح واحدزاده بنیان‌گذاری کرده‌اند و در آن گردشگران و ارائه‌دهندگان خدمات را به یکدیگر وصل می‌کند. تمرکز این استارتاپ بر تولید محتوا در بخش گردشگری است و گردشگر را از قبل از سفر تا بعد از آن همراهی می‌کند. استارتاپ کوچیتا چند هدف مشخص دارد: ارتقای سواد گردشگری، افزایش کیفیت سفر و استفاده آسان از خدمات گردشگری در مناطق کشور و در یک کلام بهبود تجربه سفر.

در گفت‌و‌گویی که در ادامه می‌خوانید عادلی از افق مدیریت استارتاپی برخوردار از حمایت‌های مادی و معنوی شتاب‌دهنده، تفاوت کسب و کارهای نوپای گردشگری با دیگر حوزه‌ها را شرح می‌دهد و از این می‌گوید که استارتاپ‌ها در اکوسیستم جوان و تازه شکل گرفته گردشگری کشور چه نیازهایی دارند و چه بایسته‌ها و الزاماتی را باید در راه دست‌یابی به موفقیت رعایت کنند.

کمی درباره داستان شکل‌گیری استارتاپ کوچیتا و اهدافی که دنبال می‌کند، توضیح دهید؟

در ساده‌ترین بیان، هدف استارتاپ کوچیتا، سفر است. از این جهت که انتخاب‌های بیشتری در اختیار گردشگران و مسافران قرار می‌دهد، تنوع و فراوانی ارائه‌دهندگان خدمات سفر و گردشگری را افزایش می‌دهد و سفر کردن را آسان‌تر می‌کند که همه این‌ها بالتبع به ارزان‌تر شدن سفر نیز می‌انجامد. جنس بیزنس کوچیتا نوعی ایجاد ارتباط مستقیم است. دو سال پیش که سی‌سو‌تک تشکیل شد، اصلا شتاب دهنده گردشگری در کشور وجود نداشت. چرا که اساسا بستر آن فراهم نشده بود.

در آن‌جا ما متوجه شدیم بسیاری از استارتاپ‌ها محتوای خوب دارند اما فضایی برای عرضه محتوای خود ندارند. ما در سی‌سو‌تک هدف‌گذاری را بر همین قرار دادیم که دانشجویان حوزه‌های علوم انسانی و گردشگری و به طور کلی کسانی که نمی‌توانند تیم‌سازی فنی کنند، دور همدیگر جمع شوند. اگر یک تیم براساس روابط دوستانه شکل نگیرد، در نهایت منجر به شکست می‌شود. یعنی فلسفه استارتاپی خود را از دست می‌دهد و تبدیل به کسب و کاری معمولی می‌شود. یعنی اگر اسم را از آن برداریم فلسفه‌ای برای آن نمی‌ماند و تبدیل به کسب و کاری معمولی می‌شود.

اغلب استارتاپ‌های صنعت گردشگری محتوایی هستند و بنابراین نیاز است کسب‌وکارهای پلتفرمی در این حوزه شکل بگیرند که ارتباط میان ارائه‌دهنده خدمت و کسانی که به خدمت دارند برقرار شود. البته این نکته را می‌توان به بخش‌های دیگر به جز گردشگری نیز تعمیم داد. یعنی کاربران به پلتفرمی نیاز دارند که بتوانند از طریق آن کسب و کارها را مشاهده کنند و در عین حال با پلتفرم‌های دیگر تفاوت‌هایی هم داشته باشد. پلتفرم‌ها به طور معمول بر مبنای نوع خدمتی که عرضه می‌شود، شکل می‌گیرند. برای مثال یک کسب و کار اگر بخواهد بلیت بفروشد، یک سایت فروش بلیت راه می‌اندازد و بعد از آن به احتمال زیاد فروش هتل را نیز به آن اضافه می‌کند.

ممکن است کسی بخواهد خدمات دیگری مثل تور خارجی و… را نیز اضافه کند تا توالی زنجیره درست شود. با این حال این زنجیره باز نیست، بلکه محدود است. یعنی از جایی به بعد تعهد تمام می‌شود. چرا که خدمت فروخته شده است. نکته این است که گردشگری فعالیتی انسانی و تجربه‌ای است که فرآیندهایی دارد و از قبل از انتخاب تا زمان عزیمت به مقصد و بعد از آن را دربرمی‌گیرد. یعنی همان زمانی که تجربه به خاطره تبدیل می‌شود.

بنابراین ما با یک زنجیره باز روبرو نیستیم که از یک جایی به بعد وارد آن شویم. گردشگری یک روند است. استارتاپ کوچیتا نیز همین روند را هدف قرار داده است. فرض کنید قصد دارید به سفر بروید. مهمترین پرسش‌هایی که در ابتدا باید به آن جواب بدهید این است که چه مقاصدی برای انتخاب در دسترس‌تان است و به کجا سفر کنید. چگونگی سفر کردن و کیفیت آن نیز مسئله است. این قبیل موارد در فاز اطلاع‌رسانی است.


مطلب پیشنهادی: راه‌اندازی اولین شتاب دهنده تخصصی استارتاپ‌های گردشگری کشور


در طول سفر نیازهای مختلفی برای افراد ایجاد می‌شود. برای مثل ممکن است کسی بخواهد در طول سفر خرید کند. از طرفی نیز گروه‌هایی هستند که تمایل ندارند در این زنجیره محدود باشد. بنابراین پلتفرم‌های گردشگری و ازجمله استارتاپ کوچیتا، الزاما باید دارای میزان مناسبی از انعطاف‌پذیری باشند که این موارد را به یکدیگر وصل کنند. یک‌سری موارد دیگر نیز باید رعایت شوند. یعنی نرخ‌ها مناسب باشد، گردشگران اطلاعات و خدمات دریافت کنند، از کیفیت سفر و نقاط ضعف و قوت نظرخواهی شود. علاوه بر این اغلب گردشگران تمایل دارند مناطق بکر را ببینند و در عین حال می‌خواهند محدودیت‌های خود را نیز در انتخاب‌هاشان لحاظ کنند. چرا که همه به دنبال تجربه‌ای منحصر به فرد برای هستند.

ممکن است برخی اوقات در فاصله نزدیک دوبار امکان سفر وجود نداشته باشد، درنتیجه ما در استارتاپ کوچیتا بنا داریم بهترین تجربه ممکن را رقم بزنیم. درست شبیه به یک مراسم میهمانی که همه دوست دارند به خوبی برگزار شود. در نتیجه اگر یک استارتاپ این زنجیره را به هم وصل کند، نتیجه‌ای بهتر خواهد گرفت. لزوما هم زنجیره شامل بلیت قطار یا هواپیما یا یک اقامتگاه گردشگری یا هتل خاص نیست. هر چیزی که تجربه را برای ایجاد کند باید در پلتفرم مدنظر قرار گیرد. حتی ممکن است اجزای این تجربه در قامت خدماتی که ما ارائه می‌دهیم، نگنجند.

حوزه گردشگری مانند یک هواپیما است که دیر بلند می‌شود اما اگر به پرواز درآمد، قضیه متفاوت می‌شود. بسیار مهم است که استارتاپ‌ها در مسیر آرام بلند شدن صبوری کنند

خدمات فروشی گردشگری در اغلب موارد شامل بلیت و هتل و اقامتگاه است اما ممکن است یک گردشگر نیازی به این خدمات نداشته باشد و برای مثال قصد داشته باشد با خودروی خود به مسافرت برود. به عبارت دیگر پلتفرم همیشه محدود به ارائه خدمت نیست بلکه از نظر ما آنچه تعیین‌کننده است فاز تجربه و دسته‌بندی‌های آن است. یعنی افراد بعد از بازگشت از سفر تمایل دارند تجربه خود را به دیگران نیز منتقل کنند یا آن را برای خودشان تبدیل به خاطره کنند یا بر مبنای همان تجربه، در آینده نیز این سفر خود را تکرار کنند و آن را ادامه بدهند. در نتیجه آن مرحله نیز برای ما مهم است.

شما هر سه مرحله قبل از سفر، در طول سفر و بعد از سفر را مهم می‌دانید. در استارتاپ کوچیتا، ارائه خدمات در مرحله‌ای که خدمتی را ارائه نکرده‌اید، چگونه است؟

چه خدمت را بفروشیم و چه نفروشیم، یک سری خدمات را به گردشگران عرضه می‌کنیم. زمانی که کسی در مقام یک گردشگر به یک مقصد سفر می‌کند، از نظر ما، در قبال او مسئولیت داریم. چرا که یک مقصد را به او معرفی کرده‌‌ایم. حتی اگر بلیت آن را نخریده از ما نخریده باشد و صرفا پیشنهاد مقصد را به او داده باشیم. در نتیجه اینکه گردشگر در طول مسیر تنها نباشد و ما باعث شویم که تجربه بهتری را پشت سر بگذارد، برای ما رضایت‌بخش است. این الفبای کسب و کار ماست. قبل از سفر، خودِ سفر و بعد از سفر. برای ما فرآیند سفر مهم است و اینکه افراد تجربه‌ای منحصربه فرد داشته باشند. در این مسیر هر خدمت و امکاناتی که لازم باشد برای کاربر آماده می‌سازیم که بتواند از آن استفاده کند. بنابراین پلتفرم ما بیشتر به کاربر نزدیک است و فضایی است برای کاربر.

استارتاپ کوچیتا چه مزیت رقابتی نسبت به دیگر کسب و کارهای حوزه گردشگری دارد؟

مزیت رقابتی ما این است که شما با اطلاعات ما سفر کنید و از آن لذت ببرید و دوباره هم سراغ ما برگردید و از این اطلاعات استفاده کنید. هدف ما این نیست که اکوسیستم بازار را محدود کنیم. الفبای توسعه‌ استارتاپ کوچیتا این بوده که بستری باشد برای اینکه کاربر از آن لذت ببرد و خدماتی که می‌خواهد را دریافت کند و از آن سو نیز ارائه‌دهندگان نیز در آن راحت باشند و بتوانند کسب و کار و خدمات خود را ارائه کنند و خودشان ر مستقیم به بازار یا غیرمستقیم وصل کنند.

تیم‌ استارتاپ کوچیتا متشکل از چند نفر است؟

کوچیتا تیمی ۱۵ نفره است اما چون خودمان نیز در برخی حوزه‌ها تولید محتوا می‌کنیم، افراد دیگری نیز به صورت غیرمستقیم با ما کار می‌کنند.. در برخی از رویدادها افراد محلی به سفارش ما و برای کوچیتا محتوا تولید ، می‌کنند، مقاصد را شناسایی و بررسی می‌کنند، موارد از قلم افتاده را پیگیری می‌کنند تا چرخه تکمیل شود. در مواردی که راجع به یک مقصد اطلاعات کافی در دسترس نیست یا به آن توجه نمی‌شود، از اکیپ‌های محلی استفاده می‌کنیم. برای مثال ممکن است در یک استان اکیپی ۱۵ نفره داشته باشیم که سه یا چهار ماه مشغول به کار باشند. در برخی استان‌ها تعداد این نفرات کمتر است و در برخی دیگر بیشتر. به طور کلی تعداد افراد فعال استارتاپ کوچیتا به وضعیت و روند گردشگری هر منطقه، وسعت و تعدد کسب و کارها و… بستگی دارد.

شتاب دهنده گردشگری سی‌سو‌تک در استارتاپ کوچیتا سرمایه‌گذاری کرده یا اینکه کوچیتا خروجی این شتاب‌دهنده است؟

شتاب دهنده گردشگری سی‌سوتک یک سری رویدادهای مختلف در حوزه گردشگری برگزار می‌کرد. در یکی از این رویدادها ایده راه‌اندازی استارتاپ کوچیتا از مجموعه‌ای از ایده‌های مختلف شکل گرفت و تیمی شکل گرفت و به مرور هم گسترش پیدا کرد. بخش اعظم سرمایه‌گذاری را نیز خودِ شتابدهنده عهده‌دار شده است. درحقیقت شتاب‌دهنده سی‌سوتک در تمام مراحل از ایده و سرمایه و مشاوره از استارتاپ کوچیتا حمایت می‌کند.

در صنعت گردشگری ایران با وجود بسترها و ظرفیت‌های بالا، جای شتاب‌دهنده اختصاصی گردشگری مهم است. بسیاری از استارتاپ‌ها با اینکه ایده‌های خوبی دارند اما نه دسترسی به شتاب‌دهنده دارند و نه کسی سراغ آن‌ها می‌رود و اصلا نمی‌دانند سراغ چه کسانی باید بروند. باتوجه به تجربه‌ همکاری با سی‌سوتک، چقدر نقش شتاب‌دهنده را در رشد کسب و کارهای نوآور گردشگری موثر می‌دانید؟

من می‌توانم از افق یک استارتاپی که در یک شتاب‌دهنده به موضوع نگاه کنم. از دید من به عنوان مدیرعامل یک استارتاپ گردشگری، مرحله شتاب‌دهی برای استارتا‌پ‌ها ضروری است. منتها باید توجه داشت که در حوزه‌هایی مانند گردشگری شتاب‌دهنده‌هایی که دوره‌های بلندمدت‌تر دارند و فاز شتاب‌دهی‌شان آسان‌تر است موثرتر واقع می‌شوند.

حوزه گردشگری مثل یک هواپیمای کند است که دیر بلند می‌شود اما اگر به پرواز درآمد، قضیه متفاوت می‌شود. بسیار مهم است که استارتاپ‌ها در مسیر آرام بلند شدن صبوری کنند. بحث دیگر این است که حوزه گردشگری وابسته به تولید محتوا است. یک گروه سه نفره را درنظر بگیرید که یکی‌شان تورلیدر است، دیگری زبان‌بلد است و نفر سوم نیز به حمل و نقل و اسکان گردشگر و… وارد است. این‌ها را نمی‌توان به عنوان استارتاپ در نظر گرفت و با عینک مرسوم استارتاپی به آن‌ها نگاه کرد. چرا که ماهیتی متفاوت دارند. درواقع فقط محتوا دارند و لاغیر. بنابراین نیازمند حمایت‌های بیشتری هستند.

اگر شما یک استارتاپ تاکسی آنلاین داشته باشید، یک سری چیزها در ذات کسب و کارتان است. اینکه با یک سری شاخص‌ها شما را می‌سنجند و برای اجرای ایده‌ها نیز امکانات فنی را در نظر می‌گیرند. در گردشگری چنین مسائلی مطرح نیست. درست است که در بحث استارتاپ‌ها صحبت از مقیاس و اندازه (اسکیل) می‌شود که این هم مربوط به زیرساخت است. در فضای گردشگری، اما مسئله فراتر از این‌هاست.

شاید تصور شود که چون گردشگری ماهیت اسکیل‌پذیری ندارد، پس استارتاپ‌پذیر هم نیست. این فرضیه‌ای اشتباه است. اگر شما بتوانید دو مسافر در ماه را به ۳۰ مسافر افزایش دهید، اسکیل خوبی برای شروع بیزنسی مبتنی بر گردشگری رقم زده‌اید. باز هم تاکید می‌کنم اساسا کار استارتاپ‌های گردشگری مبتنی بر محتوا است. به همین دلیل نگرش شتاب‌دهنده‌ها باید رویکردی متفاوت نسبت به کسب و کارهای نوپای گردشگری داشته باشند. جنس حمایتی که باید از استارتاپ‌های گردشگری شود، صبوری است و ورود به بازار آن نیز کمی سخت‌تر است. بنابراین باید صبوری پیشه کرد.

برای نمونه در حوزه صنایع دستی، یکی از شیوه‌های مرسوم کارآفرینی این است که افراد پلتفرمی برای فروش محصولات صنایع دستی طراحی می‌کنند. خیلی راحت می‌توان گفت در این حوزه که دیجیکالا و سایر فروشگاه‌های آنلاین وجود دارند، پس چه خلاقیتی به خرج داده‌اند؟ بخشی از کسانی که در حوزه گردشگری فعالند، کسانی هستند که طراحی محصول می‌کنند. این‌ها همان‌هایی هستند در این چرخه فراموش می‌شوند. چرا که در آن قالب نمی‌گنجد. جنس‌ و بازارشان فرق دارد. ابتدا باید تولید محصول کنند و بعد به مارکت محصول فکر کنند. چنین روندی درباره ما در استارتاپ کوچیتا نیز صدق می‌کند.

ما باید ابتدا تولید محتوا کنیم و کسب و کارها را جمع کنیم و با آن‌ها آشنا شویم، داده‌هایمان را زیاد کنیم و بعد وارد بازار شویم. زمانی هم که می‌خواهیم وارد بازار شویم، به یک سری شاخه‌ها مثل حمل و نقل و اقامت و… نیاز داریم که هر کدام نیز ملزوماتی دارند. موضوع این است که با یک استارتاپ کوچک نمی‌توان آن ملزومات را فراهم کرد. چرا که در مراحل مختلف آن گیر می‌کند و دچار مشکل می‌شود. در این صورت بازار چنین استارتاپی نیز تبدیل به بازار قیمت می‌شود. روشن است که قیمت یک استارتاپ کوچک کجا و قیمت کسب و کاری بالغ و رشدیافته مثل «علی‌بابا» کجا. زمین تا آسمان با یکدیگر فرق دارند. حتی اگر فرض کنیم رقابت منصفانه و جوانمردانه است و انحصارگرایی در آن وجود ندارد، باز هم استارتاپ‌های کوچک عقب‌تر هستند. یعنی در همان شروع می‌مانند.

در این صورت یک استارتاپ نوپای حوزه گردشگری برای ورود به بازار چه کاری باید انجام دهد؟

دو راه بیشتر نیست. این استارتاپ یا باید واقعیت‌ها را بپذیرد و وارد رقابت شود که از همان ابتدا مشخص است بازنده می‌شود؛ یا اینکه مستقیم و علنی اعلام کند که چیست و به مرور و با این امید که روزی این چرخه آرام‌تر شود، برگ‌های برنده خود را نشان دهد. برگ‌های برنده چیزی است که شاید یک شتاب‌دهنده فین‌تک نداند چه چیزهایی هستند، اما استارتاپ‌های گردشگری به آن نیاز دارند. از آن طرف نیز نمی‌توان از فناوری غافل شد.

برای مثال یکی از اشکال صنعت توریسم، گردشگری مجازی است. بنابراین نمی‌توان بی‌خیال فناوری شد و فقط بر محتوا تاکید کرد. چرا که در این صورت سنتی می‌مانید. بنابراین باید در بخش فناوری نیز پیشرفت کرد و هم ابعاد فنی و محتوایی را دنبال کرد. این فرآیندی سخت است و به ویژه به نتیجه رساندن آن زمان‌بر است.

محتوای تولیدی چگونه باید باشد و چقدر در موفقیت استارتاپ‌های گردشگری اثرگذار است؟ در استارتاپ کوچیتا محتوا را به صورت مولتی مدیا است عرضه می‌کنید. این نوع تولید محتوا که صرفا مبتنی بر عکس و متن نیست، چقدر در رشد استارتاپ و رسیدن به نقطه مطلوب اثرگذار است؟

در حوزه گردشگری صددرصد. چون ابتدا متن است و بعد نوبت به عکس می‌رسد و بعد از آن به ویدئو. ویدئو باید در دسترس باشد که مخاطب به خوبی مسئله را ببینند. به خصوص در مواقعی که قرار است مقصدی جدید را تعریف کنید. چرا که مقاصد جدید ممکن است همان مزیت رقابتی یک استارتاپ گردشگری باشد.

یک استارتاپ‌ گردشگری برای تولید محتوا و دست‌یابی به موفقیت باید عملیات میدانی را در دستور کار قرار دهد که برخی اوقات سخت است و برخی مواقع نیز آسان. ما در استارتاپ کوچیتا ترکیبی از این‌ها را داریم و در بسیاری از موارد نیز شتاب‌دهنده به ما کمک کرده که محتوای مناسب تولید کنیم و به اهدافمان دست یابیم. برخی از محتواها را خودمان درست کرده‌ایم و برخی را نیز کسب و کارها تولید کرده‌اند. ایجاد ارتباط را مدیون شتاب‌دهنده هستیم. چرا که شتاب‌دهنده شرکایی دارد که در این راه به ما کمک می‌کنند.

رابطه‌تان با ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری است؟ شما می‌خواهید تجربه ناب را به کاربر بدهید و از آن طرف نیز ارائه‌دهندگان خدمت باید چرخ کسب و کارشان بچرخد.

ما درباره اینکه چه نوع رابطه مالی با ارائه‌دهندگان داشته باشیم، بحث‌های طولانی و مفصلی را انجام دادیم. ولی در مجموع در استارتاپ کوچیتا به ارائه دهندگان خدمات نیز مثل کاربران نگاه می‌کنیم. یعنی می‌گوییم دادن امکان رزرو آنلاین جالب نیست. چرا که اغلب کسب و کارها همین کار را انجام می‌دهند و درنهایت نیز با بمبارانی از اپلیکشن‌ها روبرو می‌شوند که هیچ ربطی به یکدیگر ندارند و کمکی هم به یکدیگر نمی‌کنند. یعنی هر کدام می‌خواهند راه خودشان را بروند.

فرض کنید الان یک مسافر برای فلان هتل یا اقامتگاه پیدا می‌شود و ظرفیت یکی از اتاق‌های آن پر می‌شود. در حالت معمول باید به دیگر پلتفرم‌هایی که با آن هتل یا اقامتگاه قرارداد دارند، اطلاع داده شود که آن اتاق به خصوص پر شده و دیگر قابلیت رزرو ندارد. منظورم این است که کسب و کارها و اپلیکشن‌هایی که با ارائه‌دهندگان خدمات ارتباط دارند، باید با یکدیگر نیز ارتباط داشته باشند و اطلاعات را دریافت کنند و به اشتراک بگذارند. هرچند می‌دانیم فرآیند کمی سخت و پیچیده است،

شاید تصور شود که چون گردشگری ماهیت اسکیل‌پذیری ندارد، پس استارتاپ‌پذیر هم نیست. این فرضیه‌ای اشتباه است. اگر شما بتوانید دو مسافر در ماه را به ۳۰ مسافر افزایش دهید، اسکیل خوبی برای شروع بیزنسی مبتنی بر گردشگری رقم زده‌اید. اساسا کار استارتاپ‌های گردشگری مبتنی بر محتوا است. به همین دلیل نگرش شتاب‌دهنده‌ها باید رویکردی متفاوت نسبت به کسب و کارهای نوپای گردشگری داشته باشند

به دنبال طراحی راه‌حلی هستیم که این مسئله را به نوعی حل کنیم که به زودی نیز از آن رونمایی خواهیم کرد. هدف این است که سختی کار را برای کسب و کارها و ارائه‌دهندگان خدمت کم کنیم و به نوعی هم به آن‌ها خدمت ارائه دهیم. چون ارائه دهندگان نیز با حوزه ناآشنا هستند و خواهان دریافت خدمت جدید هستند.

در یک دو سال اخیر که استارتاپ کوچیتا وارد بازار گردشگری شده و گردشگران و کسب و کارهای محلی را به یکدیگر وصل می‌کند، آیا در رونق آن‌ها نیز موثر عمل کرده است؟

بزرگ‌ترین تاثیری که کوچیتا برای کسب و کارهای محلی دارد این است که محتوای آن‌ها را برای تبلیغ به نمایش می‌گذارد. یعنی اگر هیچ کاری نتوانیم برای آن‌ها انجام دهیم و بحث اقتصادی خودمان را نیز کنار بگذاریم، همین تبلیغ است. چون می‌دانیم که شماره آن‌ها در جایی ثبت شده و نظرات مردم نیز درباره آن‌ها در دسترس است.

بازدهی‌ استارتاپ کوچیتا الان چطور بوده است. آیا در کوتاه‌مدت به اهداف اولیه‌تان دست یافته‌اید؟

فکر می‌کنم استارتاپ کوچیتا در این مدت عملکرد مثبتی داشته و این موضوع نیز متاثر از حمایت‌هایی است که شتاب‌دهنده به استارتاپ‌ زیرمجموعه خود داده است. به نظر خودم ما واقعا موفق بودیم و در آینده بهتر هم خواهیم شد.

برنامه‌های استارتاپ کوچیتا برای آینده چیست؟

هدف‌گذاری ما این است که سال آینده بخش زیادی از کسب و کارهای محلی در حوزه گردشگری را زیرپوشش خودمان بگیریم و به تدریج نیز بتوانیم آن مثلثی را که توضیح دادم کامل‌تر کنیم. تمام تلاش ما این است که مردم در سایت ما احساس راحتی کنند.

صنعت گردشگری از آن دست حوزه‌هایی است که تا خلاقیت و ایده‌پردازی در آن تمامی ندارد. تا پیش از شیوع ویروس کرونا، آمار و ارقامی که از رشد کسب و کارهای این صنعت و درآمدزایی آن برای کشورهای مختلف منتشر می‌شد، هوش از سر هر کسی می‌ربود. با سقوط تاریخی گردشگری در سال گذشته، بسیاری از کسب و کارها در بخش‌های مختلف زنجیره‌ این صنعت نیز یا کار خود را معلق کردند یا به کل از این حوزه بیرون رفتند. برخی‌ها اما بدون اینکه ترس را به دل‌شان راه دهند، کسب و کار خود را در بحبوحه همه‌گیری شروع کردند. استارتاپ باماگردی یکی از همین نمونه‌هاست که هنوز به یک سال نرسیده، در جشنواره وب و موبایل ایران نظرها را به خوب جلب کرده است. استارتاپی که در حوزه گردشگری مقاصد گردشگری و سفر را در سراسر کشور به مخاطبان معرفی می‌کند. باماگردی استارتاپی قزوینی است که تیمی ۶ نفره دارد و کار اصلی‌شان نیز تولید محتوا، طراحی سایت و سئو است. این گروه پیش از این نیز تجربه راه‌اندازی استارتاپ موفق «کاکتی‌استور» را داشته‌اند. در ادمه گفت‌و‌گوی ما را با بهروز دیبایی، هم‌بنیان‌گذار باماگردی را می‌خوانید.

کمی درباره شروع به کار و ایده‌ای که در استارتاپ باماگردی دنبال می‌کنید، توضیح دهید

استارتاپ باماگردی را چند ماه پیش در استان قزوین به اتفاق وحید آبدارباشی‌نژاد که هم‌بنیانگذار باماگردی است، راه‌اندازی کردیم اما در نظر داریم حوزه فعالیت‌مان را در سطح کشوری و حتی بین المللی گسترش دهیم. ایده استارتاپ باماگردی جدید نیست، در گذشته‌ و حتی قبل از اینکه بسیاری از سایت‌های گردشگری کنونی فعالیت خود را آغاز کنند، ما وب سایتی به نام «امروز من» را مدیریت می‌کردیم. بعد از مدتی و بنا به دلایلی آن پروژه را متوقف کردیم.

حدود پنج سال پیش دامنه bamagardi.com را ثبت کردیم و چندین بار نیز تصمیم‌ گرفتیم ایده‌مان را عملی کنیم، منتها هر بار به علت مشغله‌های کاری که اغلب هم مربوط به همین حوزه بود، عملیاتی‌سازی پروژه را عقب می‌انداختیم. امسال و بعد از اینکه اعضای دیگری به تیم‌مان افزوده شدند و از طرفی هم فرصت کافی را در اختیار داشتیم، با برنامه‌ریزی دقیق موفق شدیم استارتاپ باماگردی را تاسیس کنیم.

در کنار کار اصلی‌مان که طراحی سایت و سئو و تولید محتوا است، استارتاپ باماگردی را به عنوان بیزنسی شخصی و بنا به علاقه شخصی‌ و همیشگی‌مان به حوزه گردشگری عملیاتی کرده‌ایم. چرا که همکارانمان کم و بیش در زمینه گردشگری دارای تجربیات خوبی بودند و از طرفی نیز چون خودمان طراح سایت هستیم و تولید محتوا و سئو می‌کنیم، بنابراین ایده راه‌اندازی استارتاپ گردشگری را عملیاتی کردیم که خوشبختانه در مدتی کوتاه در جشنواره وب و موبایل ایران دیده شدیم و جزء نامزدها قرار گرفتیم. البته ما همین تجربه را با استارتاپ کاکتی‌استور هم داشتیم که در دسته‌بندی فروشگاه‌های تخصصی از سال ۹۴ بارها در بخش‌های وب‌سایت یا اپلیکشن و استانی نیز کاندید شده است.

اعضای تیم استارتاپ باماگردی چند نفر هستند و چه اهدافی را در حوزه گردشگری دنبال می‌کنید؟

تیم ما در حال حاضر متشکل از شش نفر است. هدف باماگردی در شرایط کنونی که شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری محدودیت‌هایی برای سفر و گردشگری ایجاد کرده، در وهله نخست حفظ روحیه مردم و کمک به آن‌ها در برنامه‌ریزی سفر به مقاصدی است که در آینده حضور در آن‌ها ممکن می‌شود. یعنی گردشگران با استارتاپ باماگردی با مقاصد جدیدی که از آن‌ها مطلع نیستند یا فعلا امکان سفر وجود ندارد، در این مدت آشنا شوند تا در ایام پساکرونا به صورت آگاهانه‌تر و مبتنی بر برنامه‌ریزی قبلی سفر کنند. ما تصمیم گرفته‌ایم اندازه کسب و کارمان را فعلا در همین حد نگه داریم. بعد از کرونا به طور قطع شرایط عوض خواهد شد و تصور می‌کنم اولویت‌های مردم سفرهای داخلی خواهد بود. این برنامه کوتاه‌مدت ما است و قصد نداریم تغییری در شکل و ساختار کسب و کار باماگردی ایجاد کنیم.

نوع تعامل‌تان با جامعه مخاطب چگونه است؟

ما در استارتاپ باماگردی مقاصد گردشگری را معرفی و درباره آن‌ها به صورت اختصاصی محتوا تولید می‌کنیم. چیزی شبیه به تور مجازی. بسیاری از سایت‌ها نیز در کشور ما به صورت جامع حوزه گردشگری همین کار را می‌کنند. تفاوتی که سایت باماگردی با دیگر سایت‌ها دارد این است که تیم ما خودشان اهل سفر هستند و با انواع مقاصد گردشگری در کشور آشنا هستند. اغلب مقاصدی را معرفی می‌کنیم که خودمان در گذشته به آن‌ مکان‌ها مراجعه کرده‌ایم. به همین دلیل بسیار دقیق‌تر از دیگر سایت‌هایی که تنها مقاصد را معرفی می‌کنند و حتی ممکن است محتوای آن را از جایی کپی کرده باشند، مقاصد گردشگری را معرفی و برای آن‌ها محتوا تولید می‌کنیم. ضمن اینکه مردم نیز می‌توانند در محیط وبسایت از ما مشاوره بگیرند.

در کوتاه‌مدت قصد دارید روند فعالیت فعلی‌تان را ادامه دهید که البته منطقی هم هست. برای بازه زمانی بلندمدت‌تر چه برنامه‌هایی برای استارتاپ باماگردی طراحی کرده‌اید؟

برای دوران بلندمدت‌تر طرح و برنامه‌هایی ویژه در نظر داریم و در پی توسعه کسب و کارمان هستیم. در آینده گردشگری بین‌المللی و مقاصد توریستی و اماکن و تاسیسات گردشگری و رستوران‌ها و مراکز اقامتی و… به سایت باماگردی اضافه خواهند شد. در حوزه رزرواسیون نیز ممکن است نیاز به همکار داشته باشیم. برنامه‌مان این نیست که خودمان رزرواسیون را پیش ببریم، اما احتمال می‌دهیم با شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری در صورت نیاز همکاری کنیم و کسب و کارمان را گسترده‌تر کنیم. یعنی خدمات را معرفی کنیم.

فناوری‌های نو و آنلاین شدن کسب و کارها و استارتاپ‌های گردشگری به بیزنس‌های سنتی و رشد صنعت گردشگری کشور نیز کمک می‌کنند. درست است که تفکر حاکم بر کسب و کارهای سنتی به دلایل مختلفی چندان میانه خوبی با فضای آنلاین و اقتضائات آن ندارد، شکی نیست که با تعامل دو سویه و مبتنی بر همکاری مشترک می‌توان برای بهبود وضعیت گردشگری کشور برای هر دو گروه مخاطب ایرانی و بین‌المللی برنامه‌ریزی کرد و به عواید آن دست یافت

برنامه دیگر این است که از مجموعه‌های گردشگری آسیب دیده از همه‌گیری حمایت کنیم. یعنی در دوران پساکرونا شرکت‌های حوزه گردشگری می‌توانند خودشان و تورها و مقاصدشان را در باماگردی معرفی کنند تا مردم بتوانند از خدمات استفاده کنند. ما در آینده زبان انگلیسی را نیز به وبسایت باماگردی احتمالاً اضافه می‌کنیم تا مخاطبان بین‌المللی علاقمند به مقاصد گردشگری ایران به محتوای مناسب و اختصاصی دسترسی داشته باشند و با جاذبه‌های جذاب و ناب کشور بیشتر آشنا شوند.

بنیانگذاران استارتاپ باماگردی
بهروز دیبایی (سمت چپ) و وحید آبدارباشی‌نژاد (سمت راست) بنیانگذاران استارتاپ باماگردی

یکی از بخش‌های استارتاپ باماگردی، مربوط به خاطرات سفر است. در این بخش مخاطبان باماگردی خاطرات سفر خود را می‌نویسند یا اینکه اعضای تیم باماگردی درباره مقاصدی که سفر کرده‌اند به صورت اختصاصی تولید محتوا می‌کنند؟

ما در بخش خاطرات سفر، به معنای دقیق کلمه داستان سیر و سیاحت را بیان نمی‌کنیم. بلکه به‌روشی دیگر این کار را انجام می‌دهیم. چرا سایت‌های زیادی هستند که خاطرات سفر را می‌نویسند. ما معتقدیم نوع بیان مطالب بلند ممکن است از حوصله مخاطبان خارج باشد. یعنی اینکه کاربری بنشیند و مطلبی طولانی را مطالعه کند و در انتها هم به این نتیجه برسد که آیا به فلان منطقه سفر کنند یا نه، از نظر ما پرریسک است.

به طور معمول سعی می‌کنیم مکان‌های دینی یا مقاصد گردشگری را به‌صورت خلاصه و مفید و با تصاویر مناسب و معرف آن مکان‌ها معرفی کنیم. بسیاری از سایت‌ها پنل کاربری طراحی می کنند و در آن قسمت از کاربر می‌خواهند اگر به یک منطقه خاص سفر کرده، تعریف کند که چه اتفاقی در طی سفر افتاده و تصاویر آن را ارسال کند و… .

فعلا به این شکل نمی‌خواهیم کار کنیم. بلکه کار را کمی آسان‌تر کرده‌ایم. یعنی به جای اینکه سیستم عضویت شلوغی داشته باشیم یا بخواهیم پنل به کاربر بدهیم تا این مسیر طولانی را طی کنند و کاربران دیگر هم به صورت مجزا در هر صفحه ببینند که دیگران به کجا سفر کرده‌اند، در یک صفحه خاص محتوای اختصاصی خودمان را به نمایش می‌گذاریم. یعنی منطقه‌ای را معرفی می‌کنیم و در انتها از کسانی که به آن منطقه سفر کرده‌اند، می‌خواهیم که در بخش نظرات، توضیحات کوتاه و مفید خود را مطرح کنند. حتی این امکان را فراهم کرده‌ایم که مخاطبین امکان ارسال و درج تصاویر را داشته باشند. تمام این موارد را همکاران ما به صورت کامل بررسی می‌کنند و چنانچه لازم باشد توضیحات لازم راجع به آن مقصد خاص سفر به مخاطبان داده می‌شود.

در این مدت چه بازخوردهایی از ایده باماگردی دریافت کرده‌اید؟ آیا به شناختی از نیازهای مردم برای سفر و گردشگری دست یافته‌اید؟

باماگردی در شبکه اجتماعی اینستاگرام هم صفحه‌ای با تعداد بالای دنبال‌کننده دارد. بررسی‌های زیادی درباره نظرات مردم به خصوص در فضای اینستاگرام مجازی صورت داده‌ایم. کاربران بیشتر به دنبال این هستند که مسیرهای مختلف برای سفر را دنبال کنند. یعنی انتظار دارند مناطق را مرتبط با هم و در ادامه هم معرفی کنیم. برای مثال کاربران انتظار دارند مناطق شمالی را شهر به شهر و به صورت مرتب معرفی کنیم و معرفی‌ها نیز به صورت جامع و کامل و از جنبه‌های گوناگون باشد تا بعد از دوران همه‌گیری به این مقاصد به صورت سلسله‌وار سفر کنند. به عبارت دیگر مردم توقع دارند معرفی مقاصد شامل چند شهر و منطقه نزدیک به هم باشد تا در طی سفرهای چند روزه آینده خود بتوانند به تمام این مناطق در مدت کوتاهی سر بزنند.

یکی از ضعف‌های صنعت گردشگری در ایران، تولید مارکتینگ و بازاریابی اختصاصی است. در سال‌های اخیر کسب و کارهای نوآور وارد میدان رقابت شده‌اند. باماگردی نیز یکی از چندین استارتاپی است که به صورت اختصاصی تولید محتوا می‌کند. مطمئنا آسیب‌شناسی از وضعیت بازار گردشگری کشور انجام داده‌اید. باتوجه به اینکه قصد دارید در ادامه گردشگری بین‌المللی را نیز به باماگردی اضافه کنید. برای شناخت بیشتر گردشگری ایران چه کارهایی باید انجام داد؟

بسیاری از سایت‌هایی که در زمینه گردشگری فعالیت دارند، تنها به معرفی مقاصد گردشگری می‌پردازند و گاه اطلاعات و راهنمایی‌های که به مردم ارائه می‌کنند، درست نیست. برخی از کسب و کارها هم به این حوزه به عنوان بیزنس فکر می کنند و سودآوری اقتصادی برایشان در اولویت قرار دارد. در حالی که معرفی مقصد خوب سفر نیازمند داشتن محتوای فاخر و ارزشمند است و اگر از این مهم چشم‌پوشی شود، تبعات آن گریبانگیر صنعت گردشگری خواهد شد و نارضایتی گردشگران را به دنبال خواهد داشت.

در حال حاضر چندان به مسائل اقتصادی و بهره مالی فکر نمی‌کنیم و برعکس ورودمان به حوزه گردشگری از سر علاقه و مبتنی بر تجربه‌های شخصی است. در حقیقت تفاوت بیزنس ما با دیگران نیز در همین است. همین مسئله هم کمک می‌کند که به شکل درست و واقعی به معرفی مقاصد گردشگری بپردازیم. تصور می‌کنم این تفاوت به ما کمک می‌کند مسئولیت‌پذیرانه‌تر به تولید محتوا در حوزه گردشگری بپردازیم.


مطلب پیشنهادی: سه راز بقا و رشد استارتاپ‌های گردشگری


اصراری نداریم که مقاصد زیاد گردشگری را معرفی کنیم بلکه کوشش‌مان این است که به صورت خلاصه و مفید هر چند وقت یک‌بار مناطق مناسب و جذاب را با با ملاحظاتی نظیر تجربه سفر، مسیر سفر، هزینه سفر و رضایت‌ مخاطبان معرفی کنیم. تصور می‌کنم این مدل کار کردن همراه با رضایت مشتری به حوزه گردشگری نیز کمک می‌کند.

در هر صورت مسیر گردشگری به سمت کسب و کارهای نوآور است و بیزنس‌ها هم روز به روز بیشتر آنلاین می‌شوند. با اینکه شرکت‌ها و آژانس‌های فعال در حوزه گردشگری چندین دهه به صورت سنتی فعالیت می‌کردند و مارکتینگ و بازاریابی را نیز به شیوه سنتی پیش می‌بردند، شکی نیست که این مدل‌ها به تدریج کنار می‌روند و جای آن‌ها را کسب و کارهای جدید می‌گیرند. اگر دقت کنید کسب و کارهای سنتی بیش از دیگران از همه‌گیری ویروس کرونا خسارت‌ دیده‌اند.

استارتاپ باماگردی را به عنوان بیزنسی شخصی و بنا به علاقه شخصی‌ و همیشگی‌مان به حوزه گردشگری عملیاتی کرده‌ایم. چرا که همکارانمان کم و بیش در زمینه گردشگری دارای تجربیات خوبی بودند و از طرفی نیز چون خودمان طراح سایت هستیم و تولید محتوا و سئو می‌کنیم، بنابراین ایده راه‌اندازی استارتاپ گردشگری را عملیاتی کردیم که خوشبختانه در مدتی کوتاه در جشنواره وب و موبایل ایران دیده شدیم و جزء نامزدها قرار گرفتیم

از جنبه‌ای دیگر حتی می‌توان ادعا کرد فناوری‌های نو و آنلاین شدن کسب و کارها و استارتاپ‌های گردشگری به بیزنس‌های سنتی و رشد صنعت گردشگری کشور نیز کمک می‌کنند. درست است که تفکر حاکم بر کسب و کارهای سنتی به دلایل مختلفی چندان میانه خوبی با فضای آنلاین و اقتضائات آن ندارد، شکی نیست که با تعامل دو سویه و مبتنی بر همکاری مشترک می‌توان برای بهبود وضعیت گردشگری کشور برای هر دو گروه مخاطب ایرانی و بین‌المللی برنامه‌ریزی کرد و به عواید آن دست یافت.

آیا سرمایه‌ای جذب کرده‌اید یا پیشنهاد سرمایه‌گذاری به شما رسیده است؟

خیر. استارتاپ باماگردی با توجه به اینکه مدت کوتاهی است شروع به فعالیت کرده، هنوز به مرحله جذب سرمایه نرسیده است. طبیعی است در این مرحله کسب و کار ما چندان دیده نشود اما یک مسئله را نباید فراموش کرد. به طور کلی به استارتاپ‌های مستقر در شهرستان مانند پایتخت به آن‌ها توجه نمی‌شود. ما با توجه به تیمی که در استارتاپ باماگردی دور همدیگر جمع شده‌ایم و سابقه‌ای که در راه‌اندازی استارتاپ کاکتی‌استور و دیگر پروژه های موفق دیگرمان داریم، دوست داریم بیشتر دیده شویم. این وضعیتی است که بسیاری از استارتاپ‌های مستقر در شهرستان‌ها با آن روبرو هستند.

در سال‌های گذشته نیز ظاهرا امتیاز و مزایای خاصی بر اساس شایسته سالاری برای استارتاپ های مستقر در شهرستان‌ها از طرف نهادهای مختلف در نظر گرفته نشده است و یا تعداد کسب و کارهای حمایت شده مشابه ما بسیار ناچیز بوده است. ما تماما به صورت خودگردان و با تلاش‌های خودمان و تنها با اتکا به شوق و علاقه‌‌ کسب و کارهایمان را سرپا نگه داشته‌ایم و مسیر رشد را طی کرده‌ایم. به باور بنده استارتاپ‌های مستقر در شهرستان‌ها با دانش و نیروی انسانی کاربلد، پتانسیل‌های بالایی دارند و اگر به آن‌ها توجه شود، شایستگی خود را نشان خواهند داد و بازدهی اکوسیستم نوآور کشور را در تمام حوزه‌ها و از جمله گردشگری بالاتر می‌برند.

با اینکه بارها سراغ نهادهای متولی حمایت از کسب و کارهای فناورانه و استارتاپی رفته‌ایم، به در بسته خورده‌ایم و در این زمینه جشنواره وب و موبایل کمک بسیار بیشتری به ما کرده است. این چالشی بزرگ برای تمام استارتاپ‌های مستقر در شهرستان‌هاست که بر جذب سرمایه و مراحل رشد و تکامل آن‌ها اثر می‌گذارد. با همه این‌ها ما در استارتاپ باماگردی از جذب سرمایه یا همکاری‌های مشترک با شرکت‌ها و کسب و کارهای فعال در زمینه گردشگری استقبال می‌کنیم.

گردشگری زیارتی یکی از بزرگترین بخش‌های صنعت گردشگری در جهان است و همه ساله میلیون‌ها گردشگر زیارتی به دیدن اماکن مقدس و زیارتگاه‌ها و جاذبه‌های مذهبی می‌روند. واتیکان برای مسیحی‌ها، مکه و مدینه برای مسلمانان و بیت‌المقدس برای یهودیان مهمترین مقاصد زیارتی و مذهبی جهان هستند. شهرها و مکان‌های مقدس امروزه بیش از اینکه به این خصوصیات شناخته شوند، شهرهای گردشگر‌پذیر محسوب می‌شوند و متولیان صنعت گردشگری نیز در تلاشند که بسترها و زیرساخت‌های حمل و نقل، اسکان و پذیرایی از گردشگران را فراهم کنند. یکی از آخرین اقداماتی که در زمینه رونق گردشگری زیارتی صورت گرفته، ابتکار کشور عربستان برای صدور ویزای الکترونیک گردشگری مذهبی و ارائه خدمات اسکان و حمل و نقل به زائران با استفاده از پلتفرم Connect Umrah است.

ارائه خدمات یکپارچه روادید، اسکان، و حمل و نقل حج

توریسم زیارتی سهم زیادی در درآمدهای گردشگری کشورها و از جمله عربستان دارد. دو مکان مقدس مذهبی مسلمانان در شهرهای مکه و مدینه واقع شده و درخواست‌ها برای زیارت این اماکن زیاد است. این کشور پیش‌تر و همگام با تلاش‌های جهانی برای مهار شیوع ویروس کرونا، ورود خارجیان به خاک خود را ممنوع کرد با این وجود، سازمان حج این کشور گفته تصمیم برای تعلیق ورود زائران خارجی در طولانی مدت، به اقتصاد این کشور ضرر می‌زند.


مطلب پیشنهادی: با انواع گردشگری آشنا شوید


از ابتدای نوامبر ۲۰۲۰ عربستان سعودی مرزهایش را بر زائران سراسر دنیا گشود. حالا و در شرایطی که تنها چند ماه تا ماه رمضان باقی مانده است و بلافاصله بعد از آن نیز حج تمتع آغاز می‌شود، دولت این کشور برای تسهیل فرایند رزرواسیون، پلتفرم اختصاصی رزرو حج با عنوان Connect Umrah را راه‌اندازی کرده است. پلتفرمی که براساس پردازش ابری عمل می‌کند و در اختیار تمام آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی در سراسر دنیا قرار گرفته است.

بدین ترتیب آژانس‌هایی که قصد داشته باشند در بخش حج عمره، زائران را به کشور عربستان اعزام کنند، از پلتفرم آنلاین Connect Umrah استفاده خواهند کرد. دولت عربستان گفته این پلتفرم پیشرفته‌ترین نرم افزار حج است که به زائران کمک می‌کند خدمات یکپارچه عمره خود را به صورت یکپارچه‌ و دریافت کنند. از ویژگی‌های این پلتفرم، ارتباط مستقیم آن با سامانه سیستم مرکزی رزرو عربستان سعودی یا MAQAM GDS است که موجب می‌شود تا فرآیند رزرو تمامی مراحل سفر از جمله هتل و اسکان، بلیط پرواز و نیز حمل و نقل به صورت سریع و آسان در دسترس باشد.

این سامانه همچنین دسترسی مستقیم برای دریافت ویزای الکترونیکی را نیز فراهم می‌کند. از جمله ویژگی‌های این پلتفرم ارائه خدمات رزوراسیون آنلاین در یک پکیج جامع است. در این پلتفرم امکان ایجاد پیوند میان تمام آژانس‌های اصلی و بزرگ و آژانس‌های ناشناخته و گمنام وجود دارد. علاوه بر این قابلیت مدیریت انواع خدمات، برندهای ارائه دهنده خدمات و تخفیف‌ها به صورت پویا در پلتفرم تعبیه شده است. برقراری ارتباط امن و رمزنگاری شده با تمامی تامین‌کنندگان خدمات، پرداخت از طریق کیف پول الکترونیکی نیز از دیگر ویژگی‌های پلتفرم Connect Umrah است.

توسعه دهنده این پلتفرم، استارتاپی هندی به نام Qtech Software است که در زمینه فناوری‌های سفر فعالیت می‌کند. پارش پریهار، مدیر عامل این استارتاپ می‌گوید: «ما بیش از پانزده سال تجربه خود را در فراهم کردن فناوری‌های سفر با برنامه بلندمدت دولت عربستان در زمینه گردشگری منطبق کردیم تا بتوانیم دسترسی به سفر حج را با سهولت و سرعت بیشتر برای متقاضیان فراهم کنیم. پلتفرم Connect Umrah راه را برای احیای سفر پس از دوران رکود صنعت گردشگری هموار می‌کند. ما بهترین فناوری‌ها را از طریق این سامانه در اختیار زائران و نیز آژانس‌های مسافرتی سراسر دنیا قرار داده‌ایم.»

درآمد ۱۵۰ میلیارد دلاری عربستان از گردشگری زیارتی

در حالی که اکثریت قریب به اتفاق ثروت عربستان از طریق ذخایر سوخت فسیلی آن تأمین می‌شود، گردشگری زیارتی سهم قابل توجهی از اقتصاد آن کشور دارد. براساس آمارها ۸۷ درصد بودجه این کشور به درآمدهای نفتی متکی است و ۴۲ درصد از تولید ناخالص داخلی آن نیز مربوط به صنایع وابسته به نفت است. با این حال داده‌های وزارت گردشگری نشان می‌دهد مراسم حج سالانه ۱۲ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی عربستان اضافه می‌کند که معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی غیرنفتی و هفت درصد از تولید ناخالص داخلی کل این کشور است.

علاوه بر سودآوری بالای پولی که همه ساله توسط حجاج به اقتصاد عربستان تزریق می‌شود، بیش از نیم میلیون نفر نیز در صنعت گردشگری زیارتی این کشور فعال هستند. تنها در ۲۰۱۹ بیش از ۱۹ میلیون زائر به صورت عمره و بیش از دو میلیون زائر به صورت تمتع خانه خدا را زیارت کردند. دولت عربستان برنامه‌های بلند پروازانه‌ای نیز برای افزایش درآمد از گردشگری زیارتی طراحی کرده می‌خواهد درآمد سالانه خود از این دو مکان مقدس را با استفاده حداکثری از فناوری و بازاریابی بین‌المللی، به ۱۵۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ برساند.

جیگنش مودی، مدیر بخش توسعه Qtech Software نیز می‌گوید: «تیم‌های متخصص Qtech Software بیش از دو سال در مکه مستقر بودند تا از نزدیک و با دقت با سازوکار عمره در این کشور آشنا شوند. سامانه Connect Umrah به عنوان یک بستر امن، سریع و راحت با توجه به نیازهای متقاضیان گردشگری زیارتی و نحوه ارائه خدمات به صورت اختصاصی متناسب با شرایط عمره طراحی شده است. ما از نتیجه کار بسیار راضی هستیم و مشتاقیم در این پلتفرم با تمام برگزارکنندگان و آژانس‌های مسافرتی و حمل و نقل همکاری کنیم.»

پلتفرم Connect Umrah به مشاوران گردشگری، آژانس‌های مسافرتی و دیگر مجموعه‌های فعال در صنعت گردشگری و گردشگری زیارتی که بخواهند رزرو آنلاین حج را انجام دهند، سرویس دهی خواهد کرد. وزارت کشور عربستان نیز تصمیم دارد تا از طریق این پلتفرم امکان دسترسی به خدمات روادید، اسکان و حمل و نقل را به هر دو صورت B2B و B2C برای همه متقاضیان گردشگری زیارتی و برگزارکنندگان حج برقرار کند. شرایط و ضوابط و همینطور فرآیندهای اجرایی صدور روادید، رزرواسیون و رسیدگی به درخواست‌ها نیز زیرنظر وزارت کشور عربستان اجرایی می‌شوند.

مرکز جدید فضای کار اشتراکی کارمانا در مراسمی با حضور اصحاب رسانه، مدیر مرکز توسعه فناوری و نوآوری دانشگاه امیرکبیر، مدیر مرکز نوآوری دانشکده برق امیرکبیر و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر رایان ونچرز افتتاح شد. در نشست خبری این آیین که با حضور خبرنگاران در سالن اجتماعات دانشکده برق دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، سخنران‌ها درباره وضعیت اکوسیستم استارتاپی کشور، همکاری‌های مشترک و برنامه‌های آینده رایان ونچرز و دانشگاه امیرکبیر با رسانه‌ها گفت‌و‌گو کردند.

صندوق پژوهش و فناوری امیرکبیر راه‌اندازی می‌شود

مدیر مرکز توسعه فناوری و نوآوری دانشگاه امیرکبیر با اشاره به ظرفیت‌های کارآفرینی در تیم‌های دانشگاهی گفت: «همکاری با رایان ونچرز و کارمانا شروعی است برای توسعه فعالیت‌های بیشتر تیم‌های نوآور و استارتاپی در این دانشکده و تلاش دانشگاه امیرکبیر این است که با همکاری‌‌هایی از این دست به کارآفرینی دانشگاهی کمک کند.»

نشست خبری افتتاح مرکز فضای کار اشتراکی کارمانا
مرکز جدید فضای کار اشتراکی کارمانا در دانشگاه امیرکبیر راه‌اندازی شده است

علی نیکبخت با تاکید بر برنامه‌های مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه برای توسعه همکاری‌ با بازیگران تاثیرگذار اکوسیستم استارتاپی کشور گفت: «رشد کمی و کیفی تیم‌های مختلف نوآوری مهم‌ترین برنامه ما در سال‌های پیش روست و برنامه امروز در راستای تحقق چنین هدفی است.»

نیکبخت از بخش خصوصی به عنوان بازیگر استراتژیک اکوسیستم نوآوری در حوزه دانشگاه نام برد و اضافه کرد: «صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه در حال راه اندازی است و در صورت راه افتادن این صندوق امکان حمایت‌های سرمایه‌ای و مالی هم از طرح‌ها و ایده‌های استارتاپی مستقر در این فضای کار اشتراکی تازه‌تاسیس فراهم خواهد شد.»

از ظرفیت کارمانا در دانشگاه امیرکبیر استفاده می‌شود

مدیر مرکز نوآوری دانشکده برق امیرکبیر نیز با اشاره به حمایت‌هایی که از ایده‌های نوآورانه و استارتاپی دانشجویان در این مرکز می‌شود گفت: «تجربه کارمانا و تیم توسعه‌دهنده آن در دو سال گذشته و ظرفیت‌های مرکز نوآوری برق امیرکبیر دو ظرفیت بالقوه برای امید داشتن به موفقیت این فضای کار اشتراکی تازه‌تاسیس است و تلاش خواهیم کرد تیم‌های آینده‌داری در این مرکز مستقر و با هدایت درست و اصولی به فضای نوآوری کشور تزریق شوند.»

ایمان شریفی، با اشاره به فعالیت‌های مرکز نوآوری برق در توسعه فضای نوآوری مرتبط با این رشته و صنعت تاکید کرد: «تیم‌هایی که از بطن دانشگاه و با تمرکز بر اولویت‌های این مرکز شکل بگیرند شانس بیشتری برای استفاده از امکانات و ظرفیت‌های فضای کار اشتراکی کارمانا در دانشگاه امیرکبیر خواهند داشت و مرکز نوآوری برق نیز از تیم‌ها و ایده‌های مختلف که مستعد رشد و موفقیت هستند حمایت خواهد کرد.»

استارتاپ‌های گردشگری نیازمند سرمایه‌اند

مدیرعامل رایان ونچرز هم در این مراسم با اشاره به حمایت‌های این مجموعه از تیم‌های مستقر در فضای کار اشتراکی کارمانا، گفت: « کارمانا بعد از ۶ ماه به برندی معتبر در فضای اکوسیستم ایران تبدیل شد و در دو سال گذشته خدمات مختلفی به حدود ۱۰۰ تیم و ۴۰ فری‌لنسر ارائه کرده است.»

مرکز فضای کار اشتراکی کارمانا
در نشست خبری افتتاح مرکز جدید فضای کار اشتراکی کارمانا، اعلام شد مراکز کارمانا سال آینده ۲ برابر می‌شود

حمیدرضا هنرکار با تشریح چند نمونه از سرمایه‌گذاری‌های رایان ونچرز به وضعیت استارتاپ‌ها و کسب و کارهای حوزه گردشگری اشاره کرد و در پاسخ به پرسش «آگرد» گفت: «صنعت گردشگری در ماه‌های گذشته وضعیت چندان مناسبی را پشت سر نگذاشته‌اند و سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش محدود بوده اما باید توجه داشت که الان بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌های گردشگری است.»

وی درباره وجه تمایز دو مرکز جدید قدیم کارمانا، مهمترین تفاوت‌ها را نزدیکی هر چه بیشتر فضای کار اشتراکی به دانشگاه دانست و اظهار کرد: «در مرکز جدید کارمانا از پتانسیل‌های علمی فضای دانشگاه و اعضای هیئت علمی استفاده خواهد شد. ترویج فرهنگ کارآفرینی میان دانشجویان و اعضای هیئت علمی یکی از مهمترین هدف‌های کارمانا است و در مرکز جدید نیز به دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تخفیف ۳۰ درصدی ارائه می‌شود. همچنبن طرح‌ها و ایده‌های استارتاپی آن‌ها را در اولویت بررسی و سرمایه‌گذاری قرار می‌دهیم.»

به گفته هنرکار با شناسایی تیم‌های مستعد تا ۲/۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌کند که این رقم تا سقف ۱۰ میلیارد تومان نیز قابل افزایش است. وی افزود: «بنا داریم از طریق تسهیلات فناوری صندوق پژوهش و فناوری، وام‌هایی کوچک در اختیار کسب و کارها قرار دهیم و برای تیم‌های بزرگ‌تر نیز از سیستم بانکی کمک می‌گیریم.»

هنرکار، فضای کار اشتراکی را یکی از ارکان اکوسیستم نوآور کشور خواند و اضافه کرد: «اقبال دانشگاه در جذب بخش خصوصی و همکاری و مساعدت با تمام پیچیدگی‌های اداری قابل تقدیر است و به طور قطع فضای کار اشتراکی در تکمیل زنجیره اکوسیستم اهمیت دارد.» مدیرعامل رایان‌ ونچرز با تاکید بر اینکه کارمانا تنها فضای کار اشتراکی نیست، اضافه کرد: «مهمترین خدمات و سرویس‌های کارمانا، سرمایه‌گذاری مستقیم بر طرح‌ها و ایده‌ها و منتورینگ و مشاوره با منتورها و صاحبان کسب و کارهاست. دوره‌های آموزشی، کلینیک استارتاپی نیز از جمله دیگر خدماتی است که این مرکز ارائه می‌کند.»


مطلب پیشنهادی: ۱۵ شتابدهنده‌ برتر گردشگری جهان


هنرکار از راه‌اندازی شبکه کارمانا به نام کارماناپلاس هم خبر داد و اظهار کرد: «کارماناپلاس سرویسی جدید است و افرادی که عضو کارمانا هستند، می‌توانند از مراکز مختلف خدمات خود را به صورت شبکه‌ای دریافت کنند.»

مدیرعامل رایان ونچرز درباره برنامه‌های آینده کارمانا نیز گفت: «افتتاح این شعبه شروع راه توسعه کارماناست و تلاش داریم در سال ۱۴۰۰ تعداد شعب کارمانا را به ۴ شعبه برسانیم.» هنرکار با تاکید بر اینکه مطالعات راه‌اندازی شعب کارمانا در شهرستان‌ها هم در دست انجام است، تصریح کرد: «کارمانا برنامه‌هایی برای گسترش فعالیت‌های خود به شهرستان‌های دیگر دارد. در مقطع فعلی در نظر داریم برنامه‌های توسعه‌ای خود را در استان البرز و شهر کرج پیگیری کنیم و به همین منظور نیز رایزنی‌های اولیه صورت گرفته است.»

نمایی از مرکز جدید کارمانا در دانشگاه امیرکبیر
کارمانا زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر رایان ونچرز است

فعالیت‌های دو ساله کارمانا

کارمانا یک فضای کار اشتراکی است که در دو سال گذشته در مرکز نوآوری برج بهزاد میزبان استارتاپ‌ها و تیم‌های مختلف بوده و حالا با همکاری پارک علم و فناوری و مرکز نوآوری برق دانشگاه امیرکبیر فاز تازه‌ای از توسعه خود را شروع کرده است.

کارمانا زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر رایان ونچرز است که علاوه بر خدماتی چون ارائه دفتر، منتورینگ، اینترنت و… روی تیم‌های استارتاپ‌های حوزه‌های مختلف از جمله فین‌تک، بلاکچین، سلامت و اینترنت اشیا سرمایه‌گذاری هم می‌کند.

اعضای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ادامه سلسله نشست‌های هفتگی خود، این‌بار با موضوع الزامات تشکیل اکوسیستم نوآور گردشگری، به بحث و تبادل نظر پرداختند. دستور کار این نشست که با حضور فعالان و بنیان‌گذاران استارتاپی در حوزه گردشگری و به صورت آنلاین برگزار شد، بررسی نیازها و الزامات راه‌اندازی شتاب دهنده تخصصی گردشگری بود و حاضرین به همفکری و گفت‌و‌گو درباره این موضوع پرداختند.

اکوسیستم نوآور گردشگری ظرفیت رشد گردشگری را بالا می‌برد

دبیر کمسیون گردشگری اتاق بازرگانی نیز با اشاره به دغدغه‌های فعالان اکوسیستم استارتاپی، مهم‌ترین نیاز استارتاپ‌ها را دسترسی به اطلاعات لازم برای برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت خواند و اظهار کرد: «در یک سال گذشته چرخش‌های زیادی در صنعت گردشگری رخ داده و استارتاپ‌ها نیز به‌ناچار به برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت روی آوردند اما در شرایط فعلی بهتر است به انعطاف‌پذیری و برنامه‌محوری برای دوره‌های بلندمدت‌‌تر اندیشید. چرا که بازگشت به وضعیت عادی در صنعت گردشگری بیشتر از آنچه تصور می‌شود، طول خواهد کشید.»

رضا جمیلی با تأکید بر اهمیت تاسیس مرکزی برای حمایت از ایده‌های خلاقانه در بخش گردشگری گفت: «کسب‌وکارهای نوپای گردشگری و جوانانی دارای ایده‌های نو در حوزه گردشگری نیاز به حمایت‌های فکری و مالی و… دارند و لازم است از ظرفیت شتاب دهنده‌ تخصصی گردشگری یا مراکز نوآوری گردشگری استفاده کنند تا علاوه بر رونق کسب‌وکارها، به رشد و بلوغ اکوسیستم نوآور گردشگری کشور نیز کمک شود.» وی با اشاره به همکاری و مذاکرات کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران با دانشگاه امیرکبیر برای راه‌اندازی شتاب دهنده تخصصی گردشگری، اظهار کرد: «توافقات اولیه به دست آمده اما تا رسیدن به مرحله عملیاتی زمان زیادی باقی مانده است. در این مدت لازم است با مشارکت و همفکری اعضای اکوسیستم نیازهای فعلی و آینده استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوآور گردشگری را احصا کرد.»

به گفته دبیر کمیسیون گردشگری اتاق تهران، استارتاپ‌های گردشگری یکی از بازیگران کلیدی این صنعت در دوران بعد از کرونا خواهند بود باید از قبل با جنس مسائل و دغدغه‌های اعضای آن آشنا بود. وی شرط موفقیت شتاب دهنده تخصصی گردشگری را احصاء نیازهای بیزینس و انتقال تجربه‌های فعالان کسب‌وکارهای نوآور گردشگری دانست و افزود: «اگر تشکیل شتاب دهنده تخصصی گردشگری به‌صورت حساب‌شده و هدفمند صورت گیرد، آورده‌های بیشتری برای اکوسیستم گردشگری خواهد داشت و کسب‌وکارهای گردشگری نیز متنوع‌تر خواهند شد.»

جمیلی یکی از کارویژه‌های شتاب دهنده تخصصی گردشگری را ترغیب و جذب صاحبان ایده‌های نو در بخش گردشگری و تنوع‌بخشی به این صنعت خواند و اضافه کرد: «حوزه گردشگری بیش از دیگر حوزه‌ها از ویروس کرونا ضربه خورده و تمایل افراد برای حضور در این صنعت کاهش یافته است. بااین‌حال می‌توان با همفکری و مشارکت جمعی، خطر را از سر این صنعت پایدار و ارزآور دفع کرد و اعتماد و رونق را به آن برگرداند.»

وی با اشاره به برنامه‌های مختلفی که در دیگر کشورها در جهت بالابردن سهم گردشگری در اقتصاد انجام می‌شود، گفت: «سهم فعلی گردشگری از تولید ناخالص داخلی کشور (GDP) 2/2 درصد و سهم اشتغال‌زایی ۱/۹ درصد است. این در حالی است که سهم گردشگری در GDP اسپانیا ۱۴ درصد، فرانسه ۱۱ درصد، آمریکا ۸/۹ درصد، هند ۱۰ درصد است.» جمیلی با تاکید بر وجود ظرفیت رشد ۱۰ برابری در صنعت گردشگری ایران، تصریح کرد: «برای رسیدن به استاندارد جهانی، باید جوانان و نسل‌های جدید با دانش و مهارت و علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب‌وکار نوآور را جذب کرد و ادبیات گردشگری را به آن‌ها آموخت.»

موسس استارتاپ تریپ ساز:

اگر شتاب دهنده تخصصی حوزه گردشگری راه بیفتد، در آن صورت بهتر می‌توان دغدغه‌ها و خواست‌ها و نیازهای کسب‌وکارهای آنلاین گردشگری را به دولت و تصمیم‌گیران منتقل کرد و ننیجه را پیگیری کرد

دبیر کمسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران، شتاب دهنده تخصصی گردشگری را مهم‌ترین جزء اکوسیستم استارتاپی گردشگری توصیف کرد و یادآور شد: «در ایران شتاب دهنده تخصصی گردشگری تاسیس نشده و اندک تلاش‌هایی هم که در این زمینه صورت‌گرفته، نتیجه‌بخش نبوده‌اند. درحالی‌که تجربه‌های جهانی موید این است که بیزنس‌ها و اجزای دیگری مثل سرمایه‌گذار و شتاب‌دهنده، مراکز نوآور، منتورشیپ و انتقال تجربه و… زنجیره‌ای متصل‌به‌هم هستند.»

جمیلی با بازخوانی نقش شتاب دهنده plug and play در تولد استارتاپ‌های بزرگ گردشگری در جهان گفت: «شتاب دهنده plug and play که هم‌اینک در ۱۴ کشور جهان دفتر دارد سرمایه اولیه استارتاپ‌های گردشگری بزرگی نظیر Airbnb را تأمین کرده است. در ایران نیز نیاز به راه‌اندازی چنین مراکزی برای شکل‌گیری کسب‌وکارهای موفق و انتقال تجربه‌های متنوع و متکثر به‌خوبی احساس می‌شود.»

منتورشیپ، ارزش افزوده اکوسیستم را دوچندان می‌کند

مدیرعامل استارتاپ آریامدتور، تشکیل شبکه‌ای حرفه‌ای منتورشیپ (مشاوره و مربی‌گری) را از مهم‌ترین نیازهای تشکیل اکوسیستم نوین گردشگری ایران خواند و گفت: «اگر در درون ساختار شتاب دهنده تخصصی گردشگری به‌موازات پیشبرد مسائل مالی و امکانات و رسانه‌ای، شبکه‌ای از صاحب‌نظران و فعالان کسب‌وکارهای نوآور گردشگری به‌صورت تخصصی و متمرکز ایجاد کرد، تاثیر بسزایی بر رشد و بلوغ استارتاپ‌ها خواهد داشت.»

هادی شجاری با تاکید بر اینکه منتورشیپ تخصصی ارزش افزوده اکوسیستم نوآور گردشگری را دوچندان می‌کند، به تشریح برخی تجربیات شخصی بنیان‌گذاران استارتاپ آریامدتور پرداخت و اظهار کرد: «زمانی که ما کسب‌وکارمان را در حوزه گردشگری سلامت شروع کردیم، کسی چندان به این حوزه توجه و آشنایی نداشت. در نتیجه ما تصمیمات اشتباه زیادی گرفتیم و هزینه‌های اضافی را متحمل شدیم اما به مرو با اشتراک‌گذاری تجربیات علاوه بر توسعه صنعت گردشگری سلامت کشور، کسب‌وکارهای موفق زیادی نیز در این حوزه شکل گرفتند.»

وی با تاکید بر نیاز بخش گردشگری ورودی به بهره‌مندی از تجربیات فعالان این حوزه گفت: «در حوزه پذیرش گردشگر، دانش و تجربیات محدود است و از همین رو باید در فرایند تشکیل شتاب دهنده تخصصی گردشگری به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که از دانش و تخصص صاحبان کسب‌وکارهای موفق گردشگری به شکل حرفه‌ای و هدفمند در قالب دوره‌های تخصصی منتورشیپ، مصاحبه و یادداشت و مقاله و بازنشر آن در رسانه‌ها استفاده شود تا بتوان از استارتاپ‌های گردشگری و صنایع‌دستی در مراحل مختلف حمایت شود.»

فرصت برای به اشتراک‌گذاری تجربیات فراهم است

بنیان‌گذار استارتاپ تیست‌ایران نیز در این نشست با اشاره به بسته بودن مرزهای کشور به دلیل محدودیت‌های ناشی از کرونا، گفت: «در دوران کنونی که گردشگران وارد کشور نمی‌شوند، فرصتی مناسب در اختیار فعالان استارتاپی قرار گرفته که تجربیات خود را در تمام مراحل راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکار و جذب مشتری انتقال دهند.» امین کریمی با بیان اینکه انتقال تجربه و شیوه‌های مواجهه با موانع و چالش‌ها درس‌های ارزشمندی به علاقه‌مندان راه‌اندازی کسب‌وکار نوآور در حوزه گردشگری می‌دهد، اظهار گرد: «انتقال تجربه در شتاب دهنده تخصصی گردشگری موضوعی مهم است که همه بنیان‌گذاران استارتاپ‌های گردشگری از آن استقبال می‌کنند و بینش و چشم‌اندازی مناسب به صاحبان ایده‌های خلاقانه خواهد داد.» به گفته کریمی با اشتراک‌گذاری تجربه‌ها و تقویت زیرساخت‌ها، اکوسیستم نوآور گردشگری با آمادگی بیشتری به دوران بعد از کرونا و احیای مجدد کسب‌وکارها گام می‌گذارد.

بنیانگذار استارتاپ آوایار:

باید به نحوی برنامه‌ریزی کرد که در ساختار شتاب دهنده تخصصی گردشگری مسائل غیرمادی و از جنس توسعه پایدار نیز ترویج شوند و ارزیابی‌ها نیز همیشه بر اساس مسائل اقتصادی صورت نگیرد

شتاب دهنده‌ها به حمایت‌های غیرمادی توجه نمی‌کنند

بنیان‌گذار استارتاپ آرتور۲۴ با بیان اینکه ساختار و نحوه عملکرد شتاب دهنده‌ها در ایران متفاوت از سایر کشورهاست، اظهار کرد: «در تجربه‌ای شخصی با ۵ شتاب دهنده مختلف کشور وارد گفت‌و‌گو و مذاکره شدیم اما متاسفانه همه آن‌ها بدون توجه به بیزینس مدل و برنامه‌های استراتژیک و میان‌مدت استارتاپ‌ها، مبلغی محدود ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومانی را پیشنهاد می‌دهند و در ازای آن ۳۰ درصد از سهام را درخواست می‌کنند.» سروش سعادت با تاکید بر اهمیت تجدیدنظر در ارقام و مدل‌های همکاری مجموعه‌های شتاب دهنده، اظهار کرد: «استارتاپ‌ها در اکوسیستم نوآور گردشگری علاوه بر مسائل مالی، انتظار دارند شتاب دهنده‌ها، حمایت‌های معنوی و مشاوره‌های حقوقی نظیر و مواردی مانند شبکه‌سازی در داخل و خارج کشور، را نیز جدی بگیرند و در مذاکرات خود با کسب‌وکارها این گزینه‌ها را نیز روی میز قرار دهند.»

راه‌اندازی شتاب دهنده تخصصی گردشگری، به استارتاپ‌ها قدرت چانه‌زنی می‌دهد

بنیان‌گذار استارتاپ تریپ‌ساز نیز در نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران به ضرورت تشکیل شتاب‌دهنده تخصصی گردشگری اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر اعضای اکوسیستم نوآور گردشگری و صاحبان استارتاپ‌ها به صورت دوستانه و غیررسمی با یکدیگر ارتباط دارند اما زمانی که در قالب و ساختاری یکپارچه در درون شتاب‌دهنده با یکدیگر همزایی کنند، منافع جمعی بهتر تأمین خواهد شد.»

مهرداد ناطقی با بیان اینکه راه‌اندازی شتاب دهنده تخصصی گردشگری قدرت چانه‌زنی اکوسیستم نوآور گردشگری با متولیان این صنعت را افزایش می‌دهد، اظهار کرد: «اگر شتاب دهنده تخصصی حوزه گردشگری راه بیفتد، در آن صورت بهتر می‌توان دغدغه‌ها و خواست‌ها و نیازهای کسب‌وکارهای آنلاین گردشگری را به دولت و تصمیم‌گیران منتقل کرد و ننیجه را پیگیری کرد.» وی با تاکید بر اهمیت جذب سرمایه در شتاب‌دهنده گردشگری گفت: «متاسفانه جذب سرمایه در اکوسیستم استارتاپی ایران اندک است اما اگر شتاب‌دهنده گردشگری دو موضوع محوری جذب سرمایه و صدور مجوزها را تسهیل کند، عواید آن به کل ارکان صنعت گردشگری کشور خواهد رسید.»

بازیگران سنتی و جدید گردشگری به یکدیگر پیوند داد

بنیان‌گذار استارتاپ آوایار، نیز در این نشست اظهار کرد: «در اکوسیستم استارتاپی، نگاه و رویکرد غالب، بیزینسی و اقتصادی است و این مسئله با ماهیت و جنس دغدغه‌ها در حوزه گردشگری که از نوع توسعه پایدار و توانمندسازی و… است، همخوانی ندارد.» سحر بختیاری یکی از مهم‌ترین الزام‌ها در تشکیل شتاب‌دهنده گردشگری را توجه به مسائل توسعه‌ای و اجتماعی گردشگری دانست و اظهار کرد: «باید به نحوی برنامه‌ریزی کرد که در ساختار شتاب دهنده تخصصی گردشگری مسائل غیرمادی و از جنس توسعه پایدار نیز ترویج شوند و ارزیابی‌ها نیز همیشه بر اساس مسائل اقتصادی صورت نگیرد.»

وی شکاف میان طرز نگاه و برداشت اقتصادی بازیگران سنتی گردشگری و دیدگاه‌های فرهنگی و اجتماعی‌تر اعضا و فعالان اکوسیستم نوآور را از جمله خلأهایی دانست که به گفته او با تشکیل شتاب‌دهنده گردشگری باید رفع شوند. وی افزود: «تا زمانی که بخش پیشکسوت و قدیمی‌تر اقتصاد را با بخش نوآور آشنا نکنیم، اتفاق بزرگی در اکوسیستم نوآور گردشگری نمی‌افتد. برای دست‌یابی به نتیجه بهتر لازم است ساختار و ارکان شتاب‌دهنده گردشگری به نحوی طراحی شود که به دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات بازیگران سنتی و جدید در صنعت گردشگری توجه شود.» اعطای فرصت به کسب‌وکارهای خرد و کوچک‌‌تر در حوزه گردشگری و پرهیز از تمرکز صرف بر ارزش‌آفرینی برای استارتاپ‌های بزرگ‌تر نیز یکی دیگر از مواردی بود که بنیان‌گذار استارتاپ آوایار بر آن تاکید کرد.

دبیر کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران:

در ایران شتاب دهنده تخصصی در صنعت گردشگری تاسیس نشده و اندک تلاش‌هایی هم که در این زمینه صورت‌گرفته، نتیجه‌بخش نبوده‌اند. درحالی‌که تجربه‌های جهانی موید این است که بیزنس‌ها و اجزای دیگری مثل سرمایه‌گذار و شتاب دهنده، مراکز نوآور، منتورشیپ و انتقال تجربه و… زنجیره‌ای متصل‌به‌هم هستند

شتاب تخصصی گردشگری و مرکز نوآوری همزمان تشکیل شوند

مدیرعامل شتاب‌دهنده بینش نیز در این نشست با برجسته دانستن نقش شتاب‌دهنده تخصصی گردشگری گفت: «راه‌اندازی شتاب‌دهنده برای اکوسیستم نوآور گردشگری اقدامی کلیدی است اما در کنار آن نیاز به اصلاح و تطبیق طرز نگاه و تلقی رویکرد وسی‌ها و سی‌وی‌سی‌های به صنعت گردشگری نیز مهم است.» کتایون سپهری، با طرح پیشنهاد راه‌اندازی مرکز رشد و نوآوری گردشگری در اکوسیستم نوآور گردشگری اظهار کرد: «قانع کردن سرمایه‌گذاران خطرپذیر به فعالیت در حوزه کارآفرینی اجتماعی و غیرسودآور دشوار است و به طور طبیعی اگر از سرمایه‌گذاران خواسته شود که در حمایت‌های خود صرفا به مسائل اقتصادی توجه نکنند، به سختی منتج به نتیجه می‌شود. به همین منظور می‌توان به موازات راه‌اندازی شتاب‌دهنده تخصصی گردشگری، ایجاد مرکز نوآوری گردشگری را نیز پیش برد.»

امین بادامچی‌زاده، فعال گردشگری از تبریز هم با بیان اینکه جوانانی چون او که در مرحله راه اندازی کسب‌وکار گردشگری هستند مهم‌ترین مشتری چنین شتابدهنده‌هایی خواهند بود، مرکزگرایی و حضور این دست مراکز در تهران را مشکل اساسی گردشگری کشور عنوان کرد و خواستار این شد که در همکاری اتاق بازرگانی تهران با اتاق‌های استان‌ها امکان استفاده فعالان گردشگری سراسر کشور از چنین زیرساخت‌هایی فراهم شود.

استارتاپ‌های گردشگری ریسک‌پذیری بالایی دارند

مدیرعامل شرکت گردشگری سلامت هلسا نیز در این نشست با اشاره به بالا بودن ریسک در میان استارتاپ‌های حوزه گردشگری گفت: «هر مسئله‌ای که امنیت انسان را به خطر بیندازد، در احساس امنیت گردشگری نیز اختلال ایجاد می‌کند و به همین دلیل باید اقداماتی را برای اطمینان‌بخشی به گردشگران در دوران کرونا و بعد از آن انجام داد.» سید سهیل مهرزاد، با بیان اینکه در حال حاضر استارتاپ‌های گردشگری ریسک امنیت گردشگران را بیش از انواع دیگر ریسک در فعالیت‌های خود لحاظ می‌کنند، اظهار کرد: «کسب‌وکارهای نوآور بیش از هر نهاد و ارگان دیگری در تلاش هستند که امنیت گردشگران را تأمین کنند و به آن‌ها حس اعتماد و اطمینان را بدهند که در شرایط کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توان به مقوله گردشگری نیز پرداخت.»

وی با دشوار خواندن شرایط فعلی برای کسب‌وکارهای نوآور افزود: «استارتاپ‌های گردشگری بهتر است میدان را خالی نکنند بلکه با تجهیز و تقویت خود آمادگی نقش‌آفرینی در موقعیت‌های مختلف در زمین بازی گردشگری را داشته باشند.»

در نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران، بنیان گذاران استارتاپ‌های مختلف گردشگری و صنایع دستی از سراسر کشور و برخی اعضا و مدیران اتاق بازرگانی تهران حضور داشتند

سهام شرکت Airbnb که یک استارتاپ حوزه اجاره خانه‌های شخصی است با آغاز معاملات در بورس سهام نزدک (Nasdaq) در روز پنجشنبه هفته گذشته بیش از دو برابر ارزیابی‌های اولیه قیمت خورد. با این اتفاق ارزش Airbnb که در صنعت گردشگری اقامتگاه‌ به صورت کوتاه‌مدت اجاره می‌دهد به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید.

فروش سهام ایربی‌ان‌بی در حالی صورت گرفت که بازارهای سهام ایالات متحده با افزایش شاخص بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است. امسال بیش از سال ۱۹۹۹ که اوج رونق شرکت‌های اینترنتی در آمریکا بود، استارتاپ‌ها و کسب‌وکارها توانسته‌اند از فروش سهام خود پول جمع کنند.

داستان Airbnb

کسب و کار ایربی‌ان‌بی در سال ۲۰۰۸ در سانفرانسیسکو و با ایده بنیانگذاران آن جو گبیا، برایان چسکی و ناتان بلاچارچیک شروع شد. ایده‌ای که می‌خواست تشک‌های بادی را در آپارتمان‌های خود آن‌ها اجاره دهد.

Airbnb حالا بیش از ۷ میلیون خانه را در سراسر جهان برای اجاره کوتاه‌مدت در فهرست خود دارد و دو برابر ارزش‌گذاری اولیه‌اش توانسته در بورس آمریکا سهام خود را بفروشد. در واقع حالا ارزش ایربی‌ان‌بی دو برابر ارزش هتل‌های زنجیره‌ای ماریوت که بزرگترین کسب‌وکار هتلداری در دنیاست، شده است!

سهم ۶۸ دلاری که ۱۵۰ دلار فروش رفت!

فروش هر سهم ایربی‌ان‌بی در ابتدا ۶۸ دلار قیمت خورده بود، اما این شرکت در میان پیشنهادهای زیاد با قیمت بیش از ۱۵۰ دلار در هر سهم معاملات خود را آغاز کرد و روز بورسی خود را با قیمت ۱۴۴.۷۰ دلار بست.


مطلب پیشنهادی: استارتاپ‌های گردشگری جهان


چسکی، مدیر اجرایی Airbnb، هنگامی که در مصاحبه تلویزیونی با بلومبرگ درباره قیمت عرضه اولیه سهام این شرکت صحبت می‌کرد گفت: «نمی‌دانم چه چیز دیگری بگویم. فقط می‌توانم در برابر این استقبال سر تعظیم فرود بیاورم.»

این شرکت در ماه‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا به دلیل توقف سفرها با گرفتاری‌های زیادی روبه رو شد و در ماه آوریل ۲۰۲۰، ۲۵ درصد از کارکنان خود را اخراج کرد؛ یعنی چیزی حدود ۱۹۰۰ کارمند.

ایربی‌ان‌بی مجبور شد در دوران همه‌گیری ویروس کرونا تا یک میلیارد دلار از پیش‌پرداخت مربوط به رزرو سفرها را پس بدهد!

میلیونرهای Airbnb

فروش خیره‌کننده سهام این استارتاپ گردشگری میلیاردها دلار به دارای‌های بنیانگذاران آن اضافه کرده است. علاوه بر این حالا کارکنان این استارتاپ اجازه دارند تا ۱۵ درصد سهام خود را در مرحله بعدی بفروشند. به عبارتی میلیونرهای بیشتری هم در راه هستند.

Airbnb بازار سفر را دگرگون کرده و با نوآوری و پلتفرم خود اعتماد به نفس زیادی به کسب‌وکارهای نوآور گردشگری دنیا داده است. البته که در این روند عملکرد این شرکت بحث‌برانگیز هم بوده است.

به دلیل تأثیر نامطلوب مدل کسب و کار ایر‌بی‌ان‌بی بر جوامع محلی، این ساکنان و سیاستمداران در شهرهای مختلف جهان- از بارسلونا تا نیواورلئان و…- انتقادهای زیادی به این شرکت وارد کرده‌اند.

برای مثال، در نیواورلئان، ساکنان محلی از افزایش اجاره و کمبود مسکن شکایت کرده‌اند. زیرا سرمایه گذاران املاک خود را برای اجاره به صورت کوتاه‌مدت در اختیار مشتریان Airbnb قرار می‌دهند.

Airbnb پیش از این گفته بود که انتظار دارد سهام خود را بین ۵۶ تا ۶۰ دلار بفروشد، اما در نهایت سرمایه‌گذاران آن با مشاهده رونق بی‌سابقه بازارهای سهام، قیمت را به ۶۸ دلار افزایش دادند.

رونق بی‌سابقه شرکت‌های دات‌کام

روز چهارشنبه هفته گذشته و یک روز پیش از عرضه سهام Airbnb نیز هنگامی که شرکت تحویل غذای DoorDash برای اولین بار در بورس، سهام خود را عرضه کرد، موفق شد با ۸۵ درصد افزایش به نسبت قیمت اولیه، سهام خود را به فروش برساند.

امسال با وجود کرونا بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار در بازارهای بورس ایالات متحده برای شرکت‌های اینترنتی و استارتاپ‌ها پول جمع آوری شده است. یک رقم خیره‌کننده که رکورد ۱۰۷ میلیارد دلاری قبلی که مربوط به اوج رونق دات‌کام‌ها (شرکت‌های اینترنتی) در سال ۱۹۹۹ بود را شکسته است.

آرتور ۲۴ استارتاپی است فعال در حوزه گردشگری سلامت که خدمات مختلفی به توریست‌های درمانی ارائه می‌کند. استارتاپی که سال گذشته راه‌اندازی شده و ایده‌‌اش مبتنی بر ساختن پلتفرمی جامع برای پاسخ‌گویی به تقاضای رو به رشد در صنعت گردشگری سلامت است. پلتفرمی که بر اساس مدل همکاری اشتراکی خدمات را بدون واسطه به گردشگران سلامت و با قیمت‌های رقابتی و شفاف عرضه می‌کند و در این مسیر خدمات خود را با مشاوره و رزراوسیون و بازاریابی و ترجمه همزمان به چندین زبان زنده دنیا تکمیل کرده است.

سروش سعادت، هم‌بنیان‌گذار آرتور ۲۴ می‌گوید بخشی از فعالان صنعت گردشگری سلامت در ایران از تغییراتی که در نیازهای گردشگران سلامت و ابزارهای پاسخ‌گویی به آن رخ داده، آگاه نیستند و به همین دلیل آن‌ها به فکر افتاده‌اند که پلتفرمی بومی براساس تجربه‌های کشورهای پیشرو ایجاد کنند. نکته‌ای که سعادت بر آن تاکید می‌کند، خلاء محتوایی درباره خدمات گردشگری سلامت در کشور است که به گفته او جایگاه ایران را در بازار منطقه‌ای و جهانی صنعت گردشگری سلامت، به رغم وجود ظرفیت‌های مناسب پایین نگه داشته است.

آرتور ۲۴ در بخش بازاریابی دیجیتال و تولید محتوای اختصاصی حضوری فعال دارد و بازخوردمحور است و مدل همکاری‌اش با مراکز درمانی و بیمارستانی به جای قدرالسهمی بودن براساس اشتراک در هزینه و ریسک است. سعادت می‌گوید پلتفرم آن‌ها سه گروه هدف اصلی دارد که به هر کدام نیز متناسب با زمینه فعالیت‌شان، مجموعه‌ای از خدمات را ارائه می‌کنند. گفت‌و‌گوی ما را با هم‌موسس آرتور ۲۴ می‌خوانید.

آرتور ۲۴ را توضیح دهید که چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

آرتور۲۴ پلتفرمی آنلاین با هدف معرفی بهینه ظرفیت‌های گردشگری سلامت کشور به متقاضیان داخلی و خارجی است که از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی شروع به فعالیت نموده است.

چارچوب این پلتفرم با الهام از مدل‌های تعاملی میان خدمات‌دهنده و خدمات‌گیرنده، فرصت معرفی را به طرف اول و حق انتخاب را به طرف دوم اعطا می‌کند. نقش این پلتفرم ایجاد زیرساخت لازم، ارائه خدمات بازاریابی دیجیتال، فراهم کردن امکان ارتباط بدون واسطه میان پزشک و بیمار، ترجمه غیرحضوری و تسهیل فرایند سفر است.

ارائه خدمات آنلاین مشاوره و رزرواسیون به همراه محتوای کامل در بخش‌های سلامت، هتلینگ، و جاذبه‌های گردشگری ایران به هشت زبان زنده، دنیا امکان برقراری ارتباط موثر با بیش از ۵ میلیارد نفر در سراسر دنیا را فراهم کرده است.

در گردشگری سلامت با اینکه صنعتی به شدت مستعد رشد است، جای خالی یک پلتفرم قدرتمند خالی است. چه شد که شما به فکر عملی کردن ایده پلتفرم‌سازی در گردشگری سلامت افتادید؟

مهمترین عامل محرک این ایده، نبود زیرساخت منسجم برای پاسخ‌گویی به تقاضای رو به رشد این صنعت در کشور و بهره‌گیری از روش‌ها و ابزارهای سنتی در جذب گردشگر سلامت بود.


مطلب پیشنهادی: راهنمای گام به گام تاسیس شرکت گردشگری سلامت


 

متاسفانه بخشی از فعالان صنعت گردشگری سلامت در کشور ما هنوز سنتی عمل می‌کنند و این جوابگو نیست. همچنین استفاده کشورهای پیشرو در این بازار از مدل‌های مشابه آرتور۲۴ در بخش بازاریابی، انگیزه دو چندانی برای عملی نمودن این ایده ایجاد کرد.

خلاء محتوایی به زبان‌های دیگر درباره خدمات موجود در ایران و استقبال مخاطبان بیش از ۳۰ کشور در فضای مجازی به محض ورود آرتور۲۴ به موتورهای جستجو و رسانه‌های اجتماعی نیز انرژی کافی به تیم جهت توسعه کار تزریق کرد. مسلما، بازخوردمحور بودن این پلتفرم به اعتمادسازی و رضایتمندی مخاطبان کمک شایانی کرده است.

پلتفرم گردشگری سلامت آرتور ۲۴ چه مزیت‌ها و فرصت‌هایی را برای بازیگران مختلف و پرشمار صنعت گردشگری سلامت فراهم می‌کند؟

بازیگران متعددی در این صنعت ذی‌نفع هستند که آرتور۲۴ بصورت مستقیم یا غیرمستقیم با آن‌ها در ارتباط و تعامل خواهد بود. مراکز خدمات درمانی و زیبایی و پزشکان دارای مجوز برای فعالیت در صنعت گردشگری سلامت از جمله گروه‌های هدف اصلی آرتور۲۴ هستند. ما در پلتفرم‌مان به خدمات‌دهندگان استقلال عمل و امکان ارائه مشاوره به گردشگران سلامت می‌دهیم. به‌طوری که این مراکز می‌توانند به صورت مستقیم با بیماران ارتباط گرفته، نرخ‌گذاری واقعی و به‌دور از دخالت دلالان را انجام دهند و برای افزایش رضایت بیماران نیز پیگیری‌های پس از ارائه خدمت را انجام دهند.

به طور کلی همکاری با آرتور۲۴ برای بازیگران کلیدی صنعت گردشگری سلامت مزیت‌های زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به ایجاد پروفایل پزشک یا مجموعه خدمات درمانی یا زیبایی با رویکردی بازخوردمحور در وبسایت و نسخه موبایلی آرتور۲۴، معرفی هوشمند خدمات سلامت و زیبایی مجموعه‌های همکار به گردشگران خارجی و متقاضیان داخلی به هشت زبان، نرخ‌گذاری مستقیم خدمات سلامت و زیبایی به ریال و یورو برای تمامی خدمات با قابلیت به‌روزرسانی لحظه‌ای، ارتباط مستقیم با بیمار از طریق متنی یا صوت یا تصویری قبل از مراجعه آن‌ها و دریافت سابقه پزشکی بیماران خارجی و ترجمه در صورت نیاز اشاره کرد.

قیمت‌گذاری در پلتفرم آرتور ۲۴ بر عهده خدمات دهنده است و به‌روز رسانی قیمت‌ها نیز در صورت تمایل به طور لحظه‌ای و در کل به صورت دوره‌ای انجام می‌پذیرد. قیمت‌ها به صورت شفاف در دسترس عموم قرار دارند و همین هم امکان رقابتی‌تر شدن فضا را فراهم می‌کند

همچنین در پلتفرم آرتور ۲۴  امکان دریافت پیش‌پرداخت از بیماران خارجی، امکان ترجمه غیرحضوری آنلاین در هنگام مراجعه بیمار خارجی یا همراهی کردن آن‌ها با راهنمایان آموزش‌دیده دیده شده است. بخشی از کار نیز تهسیل فرآیند سفر بیماران خارجی پس از مشاوره مجازی و نوبت‌دهی که شامل ویزا، هتل، ترانسفر و گشت‌های تفریحی است. همچنین امکان پیگیری روند درمان پس از بازگشت بیماران خارجی و ثبت بازخورد نیز در پلتفرم آرتور ۲۴ وجود دارد.

وبسایت آرتور24
آرتور ۲۴ در سال ۹۸ تاسیس شده و به هشت زبان زنده دنیا خدمات گردشگری سلامت ارائه می‌کند

به شرکت‌های گردشگری سلامت و تاسیسات گردشگری مثل هتل‌ها و مراکز خرید و… چه خدماتی ارائه می‌کنید؟

آرتور۲۴ با تعاملی دو جانبه با شرکت‌های دارای مجوز، زیرساخت آنلاین برای معرفی بسته‌های مورد نیاز گردشگران سلامت در تمامی حوزه‌های گردشگری را فراهم می‌کند.  به شرکت‌های گردشگری سلامت امکان معرفی و تبلیغ پکیج های اختصاصی در بستر سایت را می‌دهیم. همچنین شرکت‌های گردشگری سلامت در اقصی نقاط کشور امکان همراهی و پذیرش گردشگران سلامت ارجاعی از آرتور۲۴ را خواهند داشت.

 درباره تاسیسات گردشگری شامل هتل ها و مراکز تفریحی و خرید، ما این امکان را فراهم کرده‌ایم که گردشگان داخلی و خارجی بتوانند از ۱۲۰۰ هتل به صورت آنلاین رزرواسیون انجام دهند که در تمام موارد نیز داده‌کاوی از بازخوردهای مهمانان جهت بهبود کیفی خدمات انجام می‌شود. امکان تعریف تخفیف ویژه برای گردشگران سلامت و دادن پیشنهادهای ویژه امکانات گردشگری به مسافران از قبیل مراکز خرید و اماکن تفریحی بر اساس موقعیت مکانی نیز در آرتور ۲۴ دیده شده است.

ضمن اینکه ما با لیدرها و راهنمایان تخصصی گردشگری سلامت نیز امکان همکاری را داریم. یعنی این گروه‌ها در صورت تمایل گردشگر به صورت مستقیم با آرتور۲۴ و بر اساس تعرفه مصوب و ساعت کاری از پیش تعیین شده همکاری می‌کنند که به طور قطع در افزایش کیفی تجربه سفر گردشگران تاثیر مثبت خواهد داشت.

در نهایت به بخش حمل و نقل می‌رسیم. ما با هماهنگی‌هایی که با هتل‌ها و مراکز خدمات درمانی انجام می‌دهیم، از ظرفیت‌های موجود برای ایاب و ذهاب گردشگران استفاده خواهیم کرد. در این زمینه دو مولفه‌ای که برایمان اهمیت ویژه‌ای دارد، کیفیت و امنیت حمل و نقل است.

پلتفرم گردشگری سلامت آرتور ۲۴ چند بیمارستان و مرکز درمانی را زیر پوشش دارد؟

ما در ۴ شهر بزرگ کشور با ۱ بیمارستان و ۲۴ مرکز خدمات درمانی در بخش‌های زیبایی، چشم‌پزشکی، دندانپزشکی، ارتوپدی و تغذیه و رژیم درمانی همکاری داریم. درواقع مجموعه‌های درمانی باید واجد شرایط و ویژگی‌هایی باشند که ما در آرتور ۲۴ امکان همکاری با آن‌ها را داشته باشیم. از جمله اینکه به جذب گردشگران سلامت داخلی و خارجی علاقمند باشند؛ خدمات تخصصی و باکیفیت را قیمت رقابتی عرضه کنند؛ حداقل یک نیروی انسانی مسلط به زبان‌های انگلیسی و عربی در مجموعه خود داشته باشند.

 دسترسی به اینترنت و پاسخ‌گویی زیر ۶ ساعت به گردشکران سلامت و برخورداری از امکان رفاهی مکفی برای مراجعه‌کنندگان داخلی و خارجی نیز مواردی‌اند که جزء اولویت‌های آرتور ۲۴ برای همکاری با مراکز درمانی و بیمارستان‌هاست.

مراکز درمانی که در پلتفرم گردشگری سلامت آرتور ۲۴ حضور دارند، همان مراکزی هستند که مجوز رسمی پذیرش گردشگران سلامت را دارند؟

آرتور۲۴ تنها با مراکزی که مجوزهای لازم را دارند همکاری می‌کند. با توجه به اینکه بحث ارائه مشاوره آنلاین به طور کامل برعهده خدمات‌دهنده است و تیم آرتور۲۴ دخالتی در این امر تخصصی نخواهد داشت، طبیعی است که آنچه بیشترین اهمیت را برای ما دارد، اعتبار مجموعه‌های همکار و داشتن مجوزهای رسمی فعالیت است.

قیمت‌گذاری خدمات و پکیج‌های درمانی در مراکز درمانی چگونه است؟ از یک سو نوسانات ارزی مسئله‌ساز است و دوم اینکه نرخ خدمات در مراکز درمانی لزوما یکسان نیست و ممکن است در عمل نرخی که به بیماران خارجی در یک مرکز ارائه می‌شود با آنچه که در پلتفرم گردشگری سلامت آرتور ۲۴ اعلام شده، متفاوت باشد. در بحث قیمت‌گذاری چگونه این چالش‌ها را رفع می‌کنید؟

الگوی ارائه خدمات در پلتفرم آرتور ۲۴ مرکزمحور است یا خدمت‌محور؟

قیمت‌گذاری در پلتفرم آرتور ۲۴ بر عهده خدمات دهنده است و به‌روز رسانی قیمت‌ها نیز در صورت تمایل به طور لحظه‌ای و در کل به صورت دوره‌ای انجام می‌پذیرد. قیمت‌ها به صورت شفاف در دسترس عموم قرار دارند و همین هم امکان رقابتی‌تر شدن فضا را فراهم می‌کند. لازم به ذکر است که قیمت‌های پیشنهادی به یورو عموما ثابت بوده و از نوسانات قیمت‌های ریالی در امان هستند.

توجه داشته باشید که مخاطب اصلی آرتور۲۴ گردشگران سلامت بین‌الملی هستند و بنابراین الگوی ما خدمت‌محور است. در عین حال روند برندسازی مراکز خدمات درمانی نیز با توجه به بازخوردمحور بودن رویکردمان قابل انجام است.

در مجموع چند خدمت درمانی در تخصص‌های مختلف در پلتفرم آرتور ۲۴ عرضه شده است؟

تا این لحظه ۱۳۱ خدمت در زیرشاخه‌های مختلف درمان و زیبایی را به گردشگران سلامت ارائه می‌کنیم.

خدمات در پلتفرم آرتور ۲۴ به چند زبان عرضه می‌شود؟

به هشت زبان فارسی، انگلیسی، عربی، آلمانی، فرانسوی، چینی، کره ای و روسی

در زمینه بازاریابی و برای اینکه بیمارستان‌ها و آژانس‌های مختلف از پلتفرم گردشگری سلامت آرتور ۲۴ استفاده کنند، چه برنامه‌ای دارید؟

ما با تکیه بر اصول اخلاقی در حوزه تجارت و همچنین ایجاد حس اعتماد متقابل سعی بر آن داشته و داریم که با هم‌افزایی به رشد خود و مجموعه‌های همکار کمک کنیم. در بحث گردشگری سلامت به طور خاص، کلینیک‌ها همکاری ما به صورت اشتراکی است و این با الگوی رایج قدرالسهمی تفاوت‌های بسیار دارد. البته دوره آزمایشی رایگان برای درک بهتر نحوه همکاری را در نظر گرفته‌ایم.

در این مدل همکاری، طرفین در حوزه‌ تخصصی خود اعم از مشاوره و طبابت از یک سو و بازاریابی و تسهیل سفر از سوی دیگر فعالیت می‌کنند و در نتیجه هزینه و ریسک بین دو طرف تقسیم می‌شود. نتیجه این مدل همکاری کاهش چند برابری هزینه‌های تبلیغاتی برای مراکز درمانی و زیبایی و افزایش درآمد در هر مورد ارجاعی است. یعنی چون پورسانت حذف شده، در میان مدت به شفاف‌سازی قیمت‌ها و کاهش هزینه‌ها برای بیماران و سلامت‌جویان نیز منجر خواهد شد.

مجموعه‌های درمانی باید واجد شرایط و ویژگی‌هایی باشند که ما در آرتور ۲۴ امکان همکاری با آن‌ها را داشته باشیم. از جمله اینکه به جذب گردشگران سلامت داخلی و خارجی علاقمند باشند؛ خدمات تخصصی و باکیفیت را قیمت رقابتی عرضه کنند؛ حداقل یک نیروی انسانی مسلط به زبان‌های انگلیسی و عربی در مجموعه خود داشته باشند

 همین مدل درباره شرکت‌های تسهیلگر و آژانس‌ها نیز صادق است. گرچه معتقدیم مدل همکاری ما لزوما نوآورانه و جدید نیست، اما تنها در سال‌های اخیر و به دلیل گسترش استفاده از ابزارهای اینترنتی و آشنا شدن مخاطب عام با فضای مجازی، در ایران و کشورهای در حال توسعه توجیه‌پذیر شده است.    

آرتور ۲۴ روی چه بازارهایی بیشتر تمرکز دارد؟ بازار افغانستان برای شما چقدر مهم است؟

اولویت ما تمرکز بر کشورهایی است که شرط ویزا را به کلی لغو کرده‌اند یا اینکه فرایند گرفتن ویزای آن‌ها پیچیده‌ و زمان‌بر نیست. در عین حال به علت تشابهات فرهنگی و زبانی و نزدیکی جغرافیایی، به بازار افغانستان توجه ویژه داریم.

برای توسعه بازار گردشگری سلامت مشهد چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ نقش استارتاپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا در این زمینه چقدر موثر است؟

گردشگران داخلی و خارجی پیوسته به شهر مشهد به واسطه میزبانی از بارگاه مطهر رضوی توجه خاصی نشان داده‌اند. جدا از جذابیت‌های مذهبی و فرهنگی مشهد، این شهر از لحاظ زیرساخت و امکانات گردشگری نیز در زمره شهرهای سطح اول کشور قرار دارد. نقش اصلی کسب و کارهای نوپا برای موفقیت و البته رونق دادن به صنعت گردشگری سلامت این کلانشهر، معرفی بهینه امکانات در فضای مجازی و تسهیل فرآیند سفر است. از ساده‌ترین قدم‌ها نظیر امکان رزرو اینترنتی اماکن گردشگری مانند موزه‌ها، پارک‌ها، و رستوران‌ها، تا تولید محتوای با کیفیت به صورت متنی و تصویری برای بالغ بر یک میلیارد مسلمان، استارتاپ‌ها نقشی برجسته دارند و اگر به صورت جدی‌‌تر وارد میدان شوند، شاهد آغاز یک بازی برد برد برای تمامی ذی‌نفعان این صنعت در مشهد خواهیم بود.

Airbnb، پلتفرم آنلاین رزرواسیون اقامتگاه قصد دارد به زودی نحوه تعرفه‌گذاری خود در سراسر جهان تغییراتی ایجاد کند. بر اساس این تصمیم تمام میزبانانی که از نرم‌افزارهای طرف سوم برای مدیریت رزرو‌های خوداستفاده می‌کنند، بخش هزینه خدمات را که سابق بر این به صورت جداگانه از میهمانان دریافت می‌شد در تعرفه‌ای مشخص  بیاورند و در مقابل همه میزبانان از مبلغ ثابت پایه، به صورت ثابت درصد کارمزد بیشتری به Airbnb پرداخت کنند. درصدی که البته نسبت به رقم ۳ درصدی فعلی، بسیار بیشتر است.

برپایه سیاست جدید Airbnb، میزبانان حرفه‌ای در مناطق خارج از امریکای شمالی را ملزم می‌کند تا هزینه‌های خدمات خود را نیز در رقمی که از ابتدا به میهمانان اعلام می‌شود بگنجانند. این اقدام احتمالا در آینده مختصات رقابت در بازار اجازه اقامتگاه‌های صنعت گردشگری را تغییر خواهد داد. Airbnb می‌گوید این روش تعرفه‌گذاری به استانداردی جدید در خدمات‌دهی میزبان‌ها تبدیل می‌شود.

بیشتر میزبانان گفته‌اند چاره‌ای ندارند که هزینه‌های خدمات خود را افزایش ‌دهند تا بتوانند کارمزد بالاتری را که Airbnb از آن‌ها خواسته پرداخت کنند و از این طریق هزینه‌هایشان جبران شود. در این میان، میزبانانی که امکانات چندانی برای ارائه خدمات ندارند، از تصمیم این استارتاپ گردشگری شناخته شده ابراز نگرانی کردند.

قوانین جدید کارمزد‌های Airbnb، به زودی و همزمان با فروش سهام پلتفرم اجاره محل اقامت سان فرانسیسکو اعلام و اجرایی خواهد شد. Airbnb اعلام کرده که مطابق بررسی‌های اولیه، با ساده‌تر شدن روند قیمت‌گذاری‌ها و روشن کردن تعرفه‌ها، تعداد رزروهای این پلتفرم تا ۱۷ درصد افزایش یافته است.


مطلب پیشنهادی: ۱۰ استارتاپ بزرگ گردشگری جهان


کریستوفر نولتی سخنگوی Airbnb در همین رابطه می‌گوید: «با توجه به این بازخورد ما سیستم ساده‌تری برای پرداخت کارمزدها توسط میزبانان حرفه‌ای که با API ما در کشورهای مختلف در ارتباط هستند، راه‌اندازی کرده‌ایم. اما کارمزدی که از میزبانان فردی دریافت می‌کردیم همچنان بدون تغییر باقی می‌ماند.»

یکی از میزبانان قدیمی Airbnb به تاریخچه شکل‌گیری این پلتفرم اجاره اقامتگاه اشاره می‌کند و می‌گوید: «در ابتدا Airbnb با میزبانانی که تنها یک تخت‌خواب در منزل خود داشتند و آن را به میهمانان کرایه می‌دادند، کار خود را آغاز کرد اما از آن روز تاکنون تغییرات زیادی رخ داده است.»

گروهی از جمله همین میزبان قدیمی معتقدند، میزبانان فردی برای بهبود وجهه عمومی مجموعه و روابط عمومی آن گزینه‌های مناسبی هستند. اما میزبانانی که وسایل رفاهی بسیار زیادی در اختیار مهمانان می‌گذارند عملا حجم بالایی از مهمانان را به خود اختصاص می‌دهند. بنا بر گزارش Airbnb تنها ده درصد از میزبانان این مجموعه به صورت حرفه‌ای و گسترده کار می‌کنند در حالی که ۲۸ درصد شب‌هایشان از قبل رزرو می‌شود.

مدیر عامل پلتفرم نرم‌افزاری مدیریتی Uplisting ، وینسنت برزلین، می‌گوید: «بسیاری از هتلداران و مدیران حرفه‌ای در این حوزه، خواستار سیستمی بودند که از نظر قیمت‌گذاری ساده‌تر عمل کند و قابلیت مقایسه و ادغام میان پلتفرم‌های متفاوت را داشته باشد و این مسئله با مشخص بودن کارمزد پلتفرم‌ها بسیار ساده‌تر خواهد بود.»

رایان دنز، مدیرعاملAir Concierge Inc که مدیریت بیش از پانصد ملک را بر عهده دارد، می‌گوید «هماهنگ بودن کارمزد در تمام پلتفرم‌ها به نفع همه فعالان این حوزه است. این کار فرآیند مقایسه را برای مهمانان ساده‌تر می‌کند چنان که اگر یک محل یکسان را در دو پلتفرم مختلف بیابند به راحتی می‌توانند آن‌ها را از نظر کیفیت خدمات و قیمت مقایسه کنند.»

این مسئله در مجموع بیشتر مایه نگرانی مدیرانی است که املاک و خدمات کمتری زیر پوشش خود دارند. چرا که ممکن است نتوانند اجاره اتاق‌هایشان را به اندازه‌ کافی افزایش دهند و در نتیجه توانند از پس افزایش نرخ کارمزدی که Airbnb برای میزبانان در نظر گرفته، برآِیند.

Airbnb تا همین‌جا هم با وادار کردن بسیاری از میزبانان حرفه‌ای خود به پرداخت جریمه در مقابل لغو رزروهایی که به علت همه‌گیری ویروس کرونا اتفاق افتاده، تصویر خود را در اذهان عمومی خدشه‌دار کرده است. این استارتاپ هم‌اکنون درگیر تعداد زیادی پرونده‌های شکایت میزبانان در بسیاری از کشورهاست.

جانی باکینگهام که عهده‌دار مدیریت نه زیر مجموعه خدماتی و اقامتی در Airbnb امریکا است، می‌گوید قصد ندارد با افزایش تعرفه‌های خدماتی خود هزینه حاصل از افزایش کارمزد میزبان را پوشش دهد. به باور او این تصمیم Airbnb موجب می‌شود میزبانان از سایر پلتفرم‌های تعرفه‌بندی و قیمت‌گذاری استفاده نکنند. باکینگهام می‌گوید: «پیام Airbnb روشن است؛ یا تنها با ما کار کنید یا باید ۵ برابر کارمزد بیشتر پرداخت کنید.»

سارا دوپره، مدیر فروش AirDNA و تحلیلگر امور اجاره اقامتگاه تفریحی می‌گوید هر چند این تصمیم تاثیر چندانی بر استفاده میزبانان از Airbnb نخواهد داشت، جایگاه این پلتفرم را به عنوان یکی از اقتصادی‌ترین شیوه‌ها برای یافتن اقامتگاه در حین مسافرت تغییر خواهد داد.

روان کیلفورد، که به میربانان Airbnb کمک می‌کند تا ظرفیت‌های امکانات رفاهی و خدمات خود را به بهترین شکل به میهمانان اطلاع‌رسانی کنند، دو سال پیش در پستی که در وبلاگ خود قرار داده پیش بینی کرده بود که کارمزد Airbnb با وابسته شدن میزبانان به استفاده از این پلتفورم افزایش خواهد یافت. طبق تحلیل کیلفورد، میزبانان فردی و غیرحرفه‌ای شاهد افزایش کارمزد خواهند بود و در این شرایط میزبانان کوچک‌تر با مدیریت صحیح هزینه خدمات می‌توانند از این تفاوت کارمزد به عنوان یک مزیت رقابتی بهرمند شوند؛ چنان که دیگر چندان در این زمینه به راهنمایی مشاوران نیاز نخواهند داشت.

برنامه‌ریزی جزئی جدایی‌ناپذیر از سفر است. زمان سفر، مقصد سفر و انتخاب مکان ایدئال برای اقامت، مواردی هستند که باید هوشمندانه انتخاب شوند. امروزه پلتفرم‌ها و سامانه‌های آنلاین زیادی در دسترس هستند که خدمات اقامتی را در شهرها و مناطق مختلف کشور به مسافران و گردشگران ارائه می‌کنند. هومسا یکی از همین سامانه‌‌ها است که امکان رزرو و اجاره آنلاین اقامتگاه در سراسر کشور را به صورت آسان، سریع و ارزان در اختیار مسافران قرار می‌دهد. از آپارتمان مبله تا ویلا و سوئیت و کلبه‌های جنگلی و… . حالا این استارتاپ برای نخستین بار پلتفرمی را توسعه داده که امکان رزرو اقامتگاه و پرداخت از طریق رمزارزهای دیجیتال را فراهم کرده است.

تمرکز بر استانداردهای بوم گردی‌ و اکوتوریسم

هومسا یکی از زیرمجموعه‌های «هولدینگ ارنیکا» است که ارائه خدمات باکیفیت‌ در حوزه گردشگری و بهبود تجربه کاربری گردشگران را هدف‌گذاری کرده است. این استارتاپ به مالکان واحدهای اقامتی در مناطق مختلف کشور و به ویژه مناطق کمتر شناخته شده کمک می‌کند با اجاره دادن اقامتگاه‌های خود به گردشگران درآمد کسب کنند. استان‌هایی نظیر سیستان و بلوچستان، کردستان و به طور کلی مناطقی که خدمات و زیرساخت‌های گردشگری نیز در آن‌ها چندان زیاد نیست اما پتانسیل چشمگیری در حوزه گردشگری دارند.

آنطور که مدیر محصول ارنیکا می‌گوید ایران سرشار از مناطق بکر و دست‌نخورده است که جذابیت زیادی برای گردشگران دارد و آن‌ها در استارتاپ هومسا می‌کوشند با توجه به اصول گردشگری پایدار، علاوه بر اینکه نوع متمایزی از ارائه خدمات رزرو و اقامت را به گردشگران عرضه می‌کنند، اکوسیستم محیطی و اجتماعی نیز حفظ می‌شود. محمدصابر طاهریان در این باره می‌گوید: «هومسا یکی از کسب و کارهای حوزه گردشگری است که نگاهی ویژه‌ای به مناطق دارای ظرفیت رشد و توسعه گردشگری دارد اما اولویت خود را حفظ محیط زیست و گردشگری پایدار می‌داند.»

در سال‌های اخیر استارت‌های گردشگری و پلتفرم‌های آنلاین زیادی در حوزه فعالیت رزرو و اجاره اقامتگاه‌ بوم گردی راه‌اندازی شده‌اند و گزینه‌های زیادی پیش روی کاربران است اما مدیرمحصول ارنیکا معتقد است تفاوت این کسب و کار با دیگران، حساسیت زیاد آنها بر رعایت کامل استانداردهای گردشگری بوم گردی‌ و اکوتوریسم است.

طاهریان در این باره چنین توضیح می‌دهد: «در هومسا حوزه اصلی فعالیت ارائه اقامتگاه‌های بوم‌گردی است اما ما توجه به فرهنگ مردم منطقه و مفاهیمی مثل گردشگری پایدار و متعهدانه را با جدیت دنبال می‌کنیم و این مسئولیت اجتماعی را نیز برای خودمان قائلیم که با فرهنگ‌سازی و ارائه خدمات در مناطق مختلف کشور، تلاش کنیم که هیچ‌گونه آسیبی به بافت اجتماعی و محیط زیست میزبانانمان وارد نشود.»

در سامانه رزرو آنلاین هومسا، گردشگری پایدار به عنوان دریچه‌ای برای توسعه پایدار تلقی می‌شود و بر همین اساس هم بهترین مقاصد به کاربران معرفی می‌شود. علاوه بر این هومسا تجربه زندگی به سبک افراد بومی و آشنایی با آداب و آیین و رسوم مردم در مناطق مختلف کشور را بخشی از مانیفست خود در حوزه گردشگری متعهدانه تعریف کرده است.

هومسا به دنبال توسعه بازار گردشگری ایران

مخاطبان سبک گردشگری بوم گردی و اکوتوریسم، عموما مسافران و گردشگران داخلی هستند اما بنیان‌گذاران هومسا گوشه چشمی هم به گردشگران بین‌المللی دارند.

طاهریان در این باره می‌گوید: «هرچند بیماری کووید ۱۹ باعث شده که در پروسه ارائه خدمات هومسا وقفه ایجاد شود، نگاه ما در حوزه خدماتی که می‌خواهیم ارائه کنیم، کوتاه‌مدت نیست و معتقدیم که ظرفیت زیادی در بازار گردشگری ایران وجود دارد. هر چند بخش قابل توجهی از میهمانان ما ایرانی هستند و در داخل ایران سفر می‌کنند، با توجه به ورودی‌هایی که داریم، از بازار بین‌المللی نیز غافل نیستیم. هدف ما این است که بازار گردشگری کشور را توسعه دهیم و در این میان نیم‌نگاهی هم به گردشگران بین‌المللی داریم. متاسفانه موانع و مشکلاتی اساسی در این راه وجود دارد اما ما سعی کرده‌ایم راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای آنها بیابیم.»

پرداخت هزینه رزرو اقامتگاه با ارزهای دیجیتال

اگر از شیوع ویروس کرونا در کشور بگذریم، یکی از مشکلاتی که در یکی دو ساله اخیر مانع از حضور گردشگران بین‌المللی در ایران شده، محدودیت‌های نقل و انتقال و پرداخت است. مدیران و بنیان‌گذاران هومسا با درک همین نیاز سرویس پرداخت از طریق رمزارز را به پلتفرم خود اضافه کرده‌اند. این برای اولین بار در ایران است که یک پلتفرم آنلاین گردشگری، امکان پرداخت از طریق رمزارز را عملیاتی می‌کند و باید آن را نقطه‌ای عطف در رشد و بلوغ صنعت گردشگری کشور ارزیابی کرد.

سرویسی که استارتاپ هومسا با همکاری «بیت ‌راه» توسعه داده، این امکان را به مسافران و گردشگران می‌دهد از طریق پلتفرم هومسا اقامتگاه رزرو کنند و هزینه آن را با ارزهای دیجیتال مثل «بیت‌ کوین»، «اتر»، و «تتر» بپردازند. بیت راه یک درگاه بومی پرداخت ارز دیجیتال است که می‌خواهد مبادلات مالی تجارت‌های آفلاین و آنلاین داخلی و بین‌المللی را ساده‌تر کند.

طاهریان با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی، نقل و انتقال‌های مالی معضلی اساسی برای گردشگران خارجی است، می‌گوید: «ما می‌دانیم که دریافت خدمات برای کسانی که سیستم مالی ایران و شبکه شتاب متصل نیستند و می‌خواهند با کردیت کارت‌ و دبیت کارت‌ خود خدمات دریافت کنند، ممکن نیست. از همین رو برای این چالش با هم‌فکری گروه بیت راه راهکاری طراحی کرده‌ایم که کاربران در هر جای دنیا چنانچه مایل به سفر به ایران و رزرو اقامتگاه باشند، بتوانند تنها با چند کلیک ساده و پرداخت امن رمزارزی، به اهداف خود دست یابند.»

به گفته طاهریان با سرویس جدید هومسا، سفر و درگاه پرداخت رمزارز، در یک نقطه تلاقی پیدا می‌کنند و این بدان معناست که هومسا توانسته به موازات کسب و کارهای نوین دنیا دریچه‌ای نو به سوی توسعه فناوری‌های سفر بگشاید و در زمره پیشگامان این حوزه در منطقه و جهان قرار بگیرد.

پلتفرم چندزبانه هومسا در راه است

سرویس جدید هومسا مشکلات ناشی از تحریم و قطع خدمات مالی بین‌المللی به روی گردشگران بین‌المللی را حل می‌کند. با این حال این سرویس فعلا و در فاز اول به زبان فارسی عرضه شده و فارسی‌زبانان خارج از کشور یا خارجیانی که با زبان فارسی آشنایی دارند، می‌توانند از آن استفاده کنند. آنطور که طاهریان می‌گوید با توجه به اینکه جامعه هدف هومسا تنها محدود به کاربران و میهمان فارسی‌زبان نیست، پلتفرم چندزبانه‌ هومسا نیز در حال توسعه است که به زودی از آن رونمایی خواهد شد و امکان دریافت خدمات اقامتی گردشگری و پرداخت از طریق رمزارزها را برای غیرفارسی‌زبان‌ها نیز فراهم می‌کند.

دریکی دو هفته گذشته در جهان استارتاپ‌های حوزه گردشگری، برخی از استارتاپ‌های کوچک و متوسط موفق شدند سرمایه‌گذاران را قانع کنند که برای توسعه کسب و کارشان منابعی را در اختیار آن‌ها قرار دهند. مجموع جذب سرمایه استارتاپ‌های گردشگری بیش از ۱۶۷ میلیون است. درست در روزهایی که کرونا در حال رکوردزنی در تعداد مبتلایان و تعداد مرگ و میرهاست، خبر جذب میلیون‌ها دلار سرمایه‌ خطرپذیر آن‌هم در حوزه گردشگری که صنعتی تقریبا  نیمه‌تعطیل است، خبر خوب و امیدوارکننده‌ای است که نشان می‌دهد به‌رغم فشارهای چند ماه گذشته، سرمایه گذاران ریسک این صنعت را همچنان پایین ارزیابی می‌کنند.

استارتاپ GetYourGuide
GetYourGuide یک آژانس مسافرتی آنلاین سوئیسی است که خدمات راهنمای تور و گردش ارائه می‌دهد

GetYourGuide

در میان استارتاپ‌هایی که موفق شدند سرمایه بگیرند، استارتاپ گت یور گاید بیشترین جذب سرمایه را به خود اختصاص داده است. این آژانس گردشگری که روی رزرو تجربه‌ها و گردشگری تجربه‌گرا تمرکز دارد، توانسته ۱۳۴ میلیون دلار گذشته سرمایه جذب کند.

استارتاپ گردشگری The Wanderlust Group
ماموریت The Wanderlust Group ترغیب مردم به گذراندن وقت بیشتر در خارج از منزل و طبیعت و وصل کردن آن‌ها به یکدیگر است

The Wanderlust Group

دومین استارتاپ موفق در جذب سرمایه، یک استارتاپ گردشگری دریایی است. استارتاپی به نام واندرلاست گروپ که به صاحبان قایق‌های مختلف از جمله قایق‌های تفریحی امکان می‌دهد که اسکله اجاره کنند!

یک پلتفرم گردشگری حوزه حمل و نقل و دریا که صاحبان وسایل نقلیه دریایی را به صاحبان اسکله‌های خصوصی‌ و سازمان‌های دولتی متولی اسکله‌های عمومی وصل می‌کند. واندرلاست گروپ در راند بی جذب سرمایه (Series B funding round) خود توانسته بیش از ۱۴ میلیون دلار سرمایه بگیرد.

واندرلاست گروپ از زمان راه‌اندازی در سال ۲۰۱۵ تاکنون توانسته به بیش از ۲۵۰ هزار قایق کمک کند تا در بیش از ۱۵ هزار اسکله و بندرگاه پهلو بگیرند و جا رزرو کنند. حجم اندازه بازار صنعت قایق‌های تفریحی در آمریکا ۱۷۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که به سرعت نیز درحال رو آوردن به استفاده از پلتفرم‌های آنلاین گردشگری است. صنعتی که تاکنون بخش اعظم آن سنتی و با کاغذ و قلم اداره شده و حالا فرصت‌های عظیمی برای استارتاپ‌های گردشگری دریایی در آن وجود دارد. سرمایه‌ گذاران خطرپذیر نیز به این حوزه علاقه زیادی پیدا کرده‌اند و به همین ترتیب نباید از جذب سرمایه استارتاپ گردشگری واندرلاست گروپ یا امثال آن تعجب کرد.

سرمایه‌گذاری در استارتاپ vntrip
Vntrip استارتاپی ویتنامی است که سفرهای محلی و داخلی در ویتنام را مدیریت و برنامه‌ریزی می‌کند

Vntrip

سومین استارتاپ موفق هفته‌های گذشته از نظر جذب سرمایه خطرپذیر هم استارتاپ ویتنامی وی‌ان‌تریپ بود. میزان جذب سرمایه استارتاپ گردشگری Vntrip، ۷ میلیون دلار است و در سری بی به دست آمده است. استارتاپ Vntrip از ابتدای ۲۰۱۴ که راه افتاده و تاکنون در مجموع ۲۰ میلیون دلار جذب سرمایه کرده است. نوعی آژانس آنلاین که روی سفرهای محلی و داخلی ویتنام تمرکز دارد.

سرمایه گذاری در استارتاپ گردشگری اگزوتیکا به 5.8 میلیون دلار رسید
Exoticca آژانسی مسافرتی است که در حوزه سفرهای لوکس سازمان‌یافته به مقاصد عجیب و غریب فعالیت دارد

Exoticca

اگزوتیکا هم که یک آژانس آنلاین مسافرتی مستقر در بارسلون اسپانیاست که روی سفرهای لاکچری مقرون‌به صرفه تمرکز کرده است. میزان جذب سرمایه استارتاپ گردشگری اگزوتیکا حدود ۵.۸ میلیون دلار بوده است.

اگزوتیکا بسته‌های سفر کامل را به مسافران خود ارائه می‌دهد که شامل بلیت پرواز، هتل، جابه‌جایی و فعالیت‌های تفریحی در مقصد است به اضافه تورگایدهایی که در مقصد در کنار کاربران این استارتاپ حضور خواهند داشت. اگزوتیکا روی فناوری‌هایی کار می‌کند که بتواند چنین خدماتی را یکپارچه و مقرون به صرفه کند و احتمالا تلاش دارد تا توسط یک استارتاپ بزرگ گردشگری خریداری شود.

اس
شرپا استارتاپی کانادایی است که به مسافران کمک می‌کنند تا اطلاعات و فرم‌های لازم برای گرفتن ویزای کشورهای مختلف را روی پلتفرم خود پر کنند

Sherpa

شرپا، استارتاپی است در حوزه صدور ویزا که در همین روزها سرمایه گذاران حاضر شدند منابعی را به آن تزریق کنند. میزان جذب سرمایه استارتاپ گردشگری شرپا ۲.۵ میلیون دلار اعلام شده است. یکی از سرمایه گذاران تازه شرپا، اریک بلکفورد است که از مدیرعامل‌های سابق استارتاپ گردشگری اکسپدیا است و مدت‌هاست روی حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر استارتاپ‌های گردشگری فعالیت می‌کند.

شرپا که یک استارتاپ مستقر در تورنتوی کاناداست و از سال ۲۰۱۵ راه افتاده به مسافران کمک می‌کنند تا اطلاعات و فرم‌های لازم برای گرفتن ویزای کشورهای مختلف را روی پلتفرم این استارتاپ پر کنند و برای این کار با بیش از ۴۰ شریک تجاری از جمله ایرلاین‌های بزرگی چون خطوط هوایی آمریکا همکاری دارد.

برای نمونه فناوری این استارتاپ کمک می‌کند کسی که بلیت پرواز به آمریکا را دارد مطلع شود که آیا نیاز به یک تاییدیه الکتروینک برای ورود به این کشور دارد یا خیر.

سرمایه‌گذاری در استارتاپ گردشگری treebo
Treebo پلتفرمی در زمینه ارائه هتل‌های ارزان قیمت در هند است که براساس سیستم امتیازدهی فعالیت می‌کند

Treebo

تریبو هم که یک استارتاپ هندی است که روی هتل‌های زنجیره‌ای ارزان قیمت کار می‌کند و با برنامه‌هایی که مدیران و بنیان‌گذاران آن ریخته‌اند، ۱.۴ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. جذب سرمایه استارتاپ گردشگری تریبو توسط یک سرمایه گذار فرشته انجام شد و مجموع سرمایه‌های جذب‌شده توسط آن را به ۶ میلیون دلار رساند. بیزنس مدل تریبو شبیه شرکت‌هایی چون اویو و فب‌هتلز است که روی اقامت ارزان‌قیمت کار می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در استارتاپ گردشگری SanMaoYou
استارتاپ چینی SanMaoYou به کاربران خود نقشه و راهنمای صوتی گردشگری روی گوشی موبایل ارائه می‌دهد

SanMaoYou

استارتاپ چینی سن‌مائو‌یو هم که کارش تولیدمحتوای گردشگری است، به تازگی ده‌های میلیون یوان، معادل حدود ۱.۵ میلیون دلار جذب سرمایه کرده است. استارتاپی که در حال حاضر بیش از ۶ میلیون کاربر فعال دارد که برای استفاده از خدمات آن پول می‌دهند.

سن‌مائویو استارتاپی مستقر گوانگجو چین است که در سال ۲۰۱۵ راه افتاده و به کاربران خود نقشه و راهنمای صوتی گردشگری روی گوشی موبایل ارائه می‌دهد. این استارتاپ در حال حاضر ۵۰ کارمند دارد. 

آخرین خبرها

آگرد در شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تبلیغات

خبرنامه

برای اشتراک رایگان خبرنامه آگردایمیل خود را وارد کنید: